2005. június. 23. 10:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. június. 22. 23:08 Karrier

Hol van már az ezüst nyár?!

Itt a nyár, s remélhetőleg szépen telik majd. De mi van, ha nem? Mi a helyzet, ha az ilyenkor szokásos feltöltődés legfeljebb arra jó, hogy egy elkövetkező nehéz esztendő megpróbáltatásait ki lehessen bírni. Hogyan lehet túlélni a rosszra forduló dolgokat?

1. Pokolba a túlélési szövegekkel
Vannak olyan főnökök, akik azt gondolják, hogy másokat inspirálni lehet ilyen szövegekkel: „Most össze kell fognunk emberek, vagy vége lesz a dalnak”. Pedig a pánikhangulatú beszéd csak a munkavállalók idegeit rongálja anélkül, hogy rávilágítana, mi is a cégvezetés elképzelése például a közvetlen jövőről. Nem kell cukormázba csomagolni a valós tényeket, de ezzel együtt fontos pontosan tájékoztatni az alkalmazottakat arról, hogy a nehezebb periódusokban milyen lépéseket tesz a cég a jövőbeni növekedés érdekében.

2. Meg kell ünnepelni az apró győzelmeket is
Ha a gazdaság szekere nem fut olyan jól, hogy extravagáns partikon lehetne bejelenteni a hatalmas üzleti sikereket, akkor egyszerűbb minden értekezleten ismertetni egy probléma sikeres megoldását, vagy minden nap köszönetet mondani valakinek a sikeresen elvégezett munkáért. A kis gesztusoknak óriási hatalmuk van.

3. A nyári napok felidézése télen 
A munkavállalók többségénél a pénz és a növekvő szabadidő szinte azonos értékű. Ezért különösebb kiadások nélkül is jelentős hatást lehet gyakorolni a szervezet hatékonyságára és moráljára azáltal, ha rugalmasabb munkaidőrendszereket vezetnek be, vagy adott esetben egy-egy hét extra szabadságot adnak az arra rászolgálóknak.

4. A személyes érdeklődés támogatása 
Érdemes az emberknek időt hagyni olyan evékenységekre a cégen belül, amelyek esetenként teljesen kívül esnek a munkakörükön. Mindenütt érdemes megfontolni ilyen megoldások bevezetését, ahol csak lehet. Részben, mert az efféle lehetőség növeli a lelkesedést, a motivációt, másfelől számos hasznot hajtó elképzelés, termék, szolgáltatás születik meg ezáltal, amelyeknek részük lehet a későbbi növekedésben.

5. Legyen több beszélgetés 
A rendszeres informális beszélgetések a cég csapatába tartozó emberekkel növeli az összetartozás érzését, ráadásul minden oldal olyan információkat gyűjthet magának, amelyek javítják annak az esélyét, hogy a szervezetből nagyobb teljesítményt lehessen kinyerni. A vezetők új ötleteket kaphatnak a termékek, szolgáltatások, vállalati folyamatok fejlesztéséhez, a munkavállalók pedig extrajövedelmi csatornákat tárhatnak fel maguknak.

6. Önösztönzés
Akárki akármit mond, mindannyian tudjuk, hogy a főnök minden erőfeszítése sem elegendő, hogy nagyobb munkatempóra vagy odaadásra kényszerítsen bennünket, ha nem akarjuk. Magunk ösztönözhetjük csak magunkat. Ezt érdemes jól megfontolni, s időt szánni olyan dolgokra, amelyekre korábban valami (könnyen lehet, hogy bennünk keresendő) oknál fogva nem futotta. Lehet, hogy érdemes gitárórákat venni, megtanulni egy nyelvet, hosszú idő után elmenni síelni, stb. A napi rutinokból való kitörés ugyanis nagy valószínűséggel megmutatja az utat ahhoz az önfejlesztéshez, amellyel a munkahelyen is nagyobb eredményeket lehet elérni. Ez pedig csak magunktól függ. Kár másra mutogatni.

7. Kapaszkodni a karosszékbe
Aki mindezeket a dolgokat végigcsinálja, joggal várhatja, hogy megmarad az állása minden nehézség ellenére. Az se zavarja, ha mások ezt esetleg úgy értékelik, hogy: kapaszkodik a karosszékébe. Miért, mások mi a csudát tenének a helyében?