2005. május. 31. 13:04 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. május. 31. 13:06 Karrier

Már az összes állás 2-4 százaléka távmunkahely

Újabb 980 távmunkahely létesülhet az idén a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium támogatásával – jelentette be a távmunka programiroda vezetője. Az új távmunkahelyek száma pedig – kormányzati becslés szerint.– a százezret is elérheti 2008-ig.

A pályázat kiírása hamarosan megjelenik, s a gazdasági szféra mellett, ezúttal önkormányzatok, alapítványok és non profit szervezetek is jelentkezhetnek támogatásért – mondta Képes János. Az irodavezető közölte: Magyarországon jelenleg még csak 1,5-2 százalék (szakértői becslések szerint ennek kétszerese) a távmunka aránya, amíg például Németországban 18, Ausztriában 20, a skandináv államokban pedig 30 százalék fölötti az aktív munkavállalók körében. Képes János szerint a távmunka keresleti és kínálati piacának Magyarországon is ki kell alakulnia, hiszen az a cégek, intézmények versenyképességet fokozza.

A nyugati tapasztalatok szerint a távmunka 30-50 százalékkal is olcsóbbá teheti a foglalkoztatást, munkahelyi és utazási költségek takaríthatók meg vele, ugyanakkor teljesítménynövelő tényező. A távmunka programiroda vezetője elmondta, hogy az informatikai és a munkaügyi tárcák támogatásával 2003-ban 1371, míg 2004-ben 870 távmunkahely létesült. A távmunkahelyek létrehozásának támogatására kiírt idei tenderre egyébként a Munkaerő-piaci Alap irányító testülete 548 millió forint felhasználását engedélyezte.

A pályázók alkalmazottanként havi 60 ezer, összesen 488 ezer forint kiegészítő bértámogatást, továbbá 50 ezer forint egyszeri képzési támogatást kaphatnak. A támogatást hat hónapos keresztül kaphatják a munkáltatók, ha vállalják, hogy további fél évig foglalkoztatják a távmunkásokat. A pályázat kiváltképpen a hátrányos helyzetben lévők álláshoz juttatását célozza, hiszen az a társaság, amely megváltozott munkaképességű, kisgyermekes szülőt, beteg családtagot otthon ápoló vagy hátrányos földrajzi elhelyezkedésű településről származó munkanélkülit kíván alkalmazni előnyt szerez az elbíráláskor.

Képes János a távmunka további növelésének gátjaként említette a széles sávú internet-hálózat még nem megfelelő kiépítettségét, továbbá az elektronikus írástudás hiányát. Szerinte a fiatalok döntő többségének már vannak megfelelő számítógépes ismeretei, a középkorú és az idősebb korosztályba tartozók zömének viszont nincsenek. „Pedig ennek a munkaerő-piaci szempontból legnehezebben mobilizálható rétegnek is nagy szüksége lenne az elektronikus írástudásra a könnyebb elhelyezkedés érdekében" – hangsúlyozta. Így Képes János szerint a felnőtt továbbképzés egyik legfontosabb feladata a számítógépes oktatást. „Az élethosszig tartó tanulás alapvető elemévé kell válnia az elektronikus írástudás oktatásának" – mondta.

A programiroda vezetője úgy véli, hogy a távmunka szerepet kaphat a jövőben a különböző cégek és közhivatalok irodai tevékenységében, így például pénzügyi előadók, könyvelők, ügyintézők, tervezők, adatrögzítők dolgozhatnak otthonról számítógép segítségével, de arra is van példa, hogy szerelői szolgáltatást, vagy kárfelmérést végző fizikai dolgozókat foglalkoztatnak az elektronikai eszközök segítségével.

Eddig összesen kétezer távmunkahely jött létre egymilliárd forint állami támogatással. Az idén hasonló mennyiségű új állás létrejöttére lehet számítani. Becslések szerint a magyarországi munkahelyeknek 3-4 százaléka lehet távmunkahely.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.