Így lehet hálóval állást fogni
A tapasztalatok azt mutatják, hogy legkönnyebben a személyes kapcsolatok felhasználásával lehet állást szerezni. E személyes, kapcsolati háló használata, közkeletű angol szóval networking talán a legfontosabb stratégiai módszer az álláskeresők kezében. Az alábbiakban néhány tanács olvasható a hatékony networkingre.
- Először is meg kell érteni, hogy miért olyan fontos a kapcsolati háló szerepe! Az állásoknak 5-25 százalékát hirdetik meg, a többi „kéz alatt” megy el. Egy részüket ugyan a fejvadászok közvetítik ki, de ők is networking módszereket alkalmaznak a jelöltek megtalálására. A többi pozíciót a személyes kapcsolatok segítségével töltik be.
- Olvass minél több szakcikket a kapcsolati háló működéséről!
- Gondolkodj kreatívan a hálózati kapcsolataidról. Minél több embert ismersz minél több szakterületen és mindenfelé, annál nagyobb esélyed lesz, hogy amikor kell, megtalálod a megfelelő embert.
- Amikor állást keresel, legyen kéznél a CV-d, de legalább is a névjegyed. A legjobb, ha a kocsi kesztyűtartójában, egy floppyn vagy pendrive-on a zakód belső zsebében, illetve bármely elérhető helyen (például az interneten) legyen belőlük másolat. Sohasem tudhatod, hogy kinek a kezébe kell nyomnod az alkalmazásod szempontjából releváns információkat.
- Ne félj segítséget kérni. A legtöbb ember boldogan segít, vagy tanácsot ad, vagy támogat, ha megkéred rá. Ugyanis szeretik magukat fontosnak érezni.
- Keress kapcsolatot a szakmai szervezetekkel, s ha lehetőséged van rá, vegyél részt a szervezeti életben.
- Vegyél részt önkéntes munkákban, ahová nagyon sokfelől érkeznek emberek. Köztük sokan vannak, akik máskülönben nagyon befolyásosak, vagy számodra igen értékes kapcsolati tőkét halmoztak fel, amelyet szívesen a segítségedre bocsátanak!
- Keress magadnak egy mentort! A mentor egy tapasztalt támogató, aki segít a karrierdöntésekben, szembesít a várható nehézségekkel, de azt is elmondja, hogy milyen megoldások születtek már hasonló problémákra. Arról nem is beszélve, hogy a mentor általában saját maga is kiterjedt kapcsolati hálót tart fenn, amit részben vagy egészben rendelkezésedre bocsát.
- Rendszerezd a kapcsolataidat! Ehhez szükséged van valamilyen számítógépes táblázatkezelőre vagy másfajta szervezőszoftverre. Az internetes levelezőprogramok többnyire képesek arra, hogy a kontaktok névjegykártyaadatait, néhány kiegészítéssel ellátva rögzítsék. Sőt ilyen funkciókat ma már a mobiltelefonokba is beépítenek.
- Szervezz informális interjúkat, ezek ugyanis a hálózatépítés talán leghatékonyabb eszközének tekinthetők. Ha egy számodra fontos szakembert rá tudsz venni, hogy szánjon rád néhány percet, s megossza veled tapasztalatait, tanácsokkal lásson el, az mindennél többet ér. Különösen, ha a tanácsára más embereket is felkereshetsz, persze egy hivatkozással a kezedben. Érdemes tehát próbálkozni.
- Ne felejts el köszönetet mondani! Küldj mindenkinek egy rövid köszönetet, aki csak hasznos volt az álláskeresésében, és azoknak is, akik még valaha azok lehetnek, bár most nem sokra mentél a tanácsaikkal. Fontos, hogy jó emlékeket őrizzenek rólad.
- A networking akkor sem fejeződik be, ha állásba kerültél. Ha olyan pozícióban vagy, magad is egyengetheted mások útját, ami egyszer még fialhat. Másrészt sohasem tudhatod, hogy mikor kell megint a kapcsolataidat használni. Így jobb frissen tartani a hálót, amennyire csak lehet.
Karrier
hvg.hu
2005. február. 14. 13:52
A karrierépítők ellenőrzőlistája
Karrier
hvg.hu
2005. február. 08. 17:14
Hogyan lehet túlélni a rossz főnököt?
Karrier
hvg.hu
2005. február. 10. 12:31