2005. február. 03. 15:47 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. február. 03. 17:14 Karrier

Erre jó figyelni béralku idején

A béralku olyan, mint a keringő. A munkaadó és a munkavállaló jól meghatározott koreográfia szerint lépdelnek. A tánc lehet egészen rövid és meglehetősen hosszú is, s addig tart, amíg a szinkront meg nem találják, vagy az erőlködést eredménytelennek nyilvánítva felhagynak a további próbálkozással. E tánc alapkérdése is az azonban, hogy ki vezeti a másikat?

1. Sokat számítanak a munkatársak
A pályakezdők, vagy a pályaváltók mindig hátrányos helyzetben vannak. A munkaadók igyekeznek éreztetni velük, hogy szívességet tesznek nekik. Ám, ha valaki elég talpraesett, s a jövőre nézve jó kvalitásokat mutat, egészen jó kondíciókat alkudhat ki magának. Mégis a pályakezdők jobb, ha a kompenzációs csomag helyett arra figyelnek, hogy kivel dolgozhatnak együtt. Ez ugyanis a jövőbeni jövedelmük és a megszerezhető pozíciók szempontjából igen fontos lehet.

2. A specialisták, és a szimpatikusok többet kérhetnek
 A munkaadók sincsenek azonban mindig nyeregben. Minél speciálisabb egy feladat, annál nehezebb olyan szakembert találniuk, aki pontosan megfelel a követelményeknek. Ha felbukkan egy ilyen jelölt, akkor persze kapva-kapnak rajta, ami a tárgyalások idejére igen jelentős hatalmat ad a jelentkező kezébe.
3. A tárgyalásokon jó megfontolnak lenni, s nem a minél nagyobb fizetésre koncentrálni, hanem a bizalom megnyerésére. Ha egy jelentkezőt igazán alkalmasnak talál a munkaadó, s úgy véli, hogy személyében megtalálta, akit keresett, akkor már ritkán engedi el „apróságok” miatt. Higgadt tárgyalásokkal el lehet jutni odáig, hogy az első fizetési ajánlat megtételekor már ez az állapot kialakuljon. Az ajánlatot ilyenkor akár vissza is lehet utasítani, hiszen a munkaadó ha tényleg akarja a jelöltet tovább fog egyezkedni bizonyos határokon (például a pozícióhoz tartozó tartozó kompenzációs sávon) belül.

4. Javadalmazási kombinációk Az állástárgyalásokon a tapasztalatok szerint a legritkább esetben ajánlanak fix és megváltoztathatatlan kompenzációs csomagot. Az esetek szinte száz százalékában a javadalmazás megvitatható. A különböző cégek esetében más és más – a fizetés, a prémium, a természetbeni juttatások (autó, telefon, ruha, étkeztetés, stb.), extra szabadságok, stb. elemeit felhasználó – kombinációkat tartanak elfogadhatónak. A megbeszélések során a megállapodást igyekeznek a számukra kedvező kombináció felé tolni. Ezért gyakran megesik, a jelölt jelenlegi javadalmazásáról érdeklődnek. Az ilyen információk megadása azonban többnyire hátrányos a jelölteknek, így jobb kikerülni ezeket a témákat. Ritkán fordul elő, hogy amiatt megszakítanák a tárgyalásokat mert valaki elzárkózik jelenlegi fizetési feltételeinek ismertetésétől. Ha ezért elengedik, talán nem is gondolták komolyan, hogy felveszik.

5. Ajánlat és ellenajánlat
Ha már egyszer sikerült eljutni egy megállapodás közeli állapotba, s a munkaadó átadja a feltételeket, amelyekkel hajlandó szerződést kötni, akkor viszonylag gyorsan illik válaszolni. Ilyenkor – bár a jelentkezők az esetek többségében már a papír átvételének pillanatában tudják, hogy elégedettek lesznek-e vagy sem – jó még egyszer átszámolni, hogy jó lesz-e elkötelezettséget vállalni az adott feltételek mellett, az ajánlat megfelel-e képzettségének, tapasztalatainak, ambíciójának. Ilyenkor még lehet ellenajánlatot tenni, amely persze lehet egy kicsit magasabb annál, amit az alkalmazó ajánlott. Érdemes megfontolni, hogy a jövedelmi csomag elemei közül melyekből érdemes többet, nagyobbat kérni. Lehet, hogy például, hogy némi plusz költségtérítést vagy extra juttatást szívesebben megadnak, mintha a fizetésen kellene emelni.