Wall Street: hatalmasat csökkent a piaci elemzők jövedelme
Soha nem látott mértékben csökkent a Wall Street piaci elemzőinek jövedelme az elmúlt öt évben – áll egy frissen közzétett iparági tanulmányban. Míg 1999-ben egy átlagos elemző még 1,5 millió dollárt tett zsebre évente, tavaly mindössze ennek a felét.
A tendenciát jól jelzi, hogy 2000 óta mintegy 40 százalékkal csökkent a Wall Street értékpapír-kereskedő cégei által az elemzőik jövedelmére költött összeg, s 2003-ban már „csak” 1,5 milliárd dollárt tett ki.
„Az aranykornak vége” – háborgott a Bloomberg hírügynökségnek egy elemző, aki ugyanakkor hozzátette, hogy a jövedelmek visszaesése senkit sem ért váratlanul. „Évek óta láttuk, milyen mértékben esik vissza a bankházak forgalma; tudható volt, hogy ez előbb-utóbb a mi jövedelmünkben is meg fog mutatkozni” – mondta.
Az iparág ismerői szerint a folyamat a dotkom-lufi 2000-es kipukkadásával kezdődött, az i-re a pontot pedig a tíz legnagyobb amerikai értékpapír-kereskedő által 2003 áprilisában kifizetett 1,4 milliárd dolláros kártérítés tette fel. A bankházakat azzal vádolták, hogy üzleti megfontolásokból manipulálták elemzéseiket.
A jövedelemesés főleg a sztárelemzők számára kellemetlen; Jack Grubman, a Citigroup egykori üdvöskéje fénykorában például évi 20 millió dollárt tett zsebre.
A tendencia meglátszik a pálya népszerűségén is: Samuel Hayes, a Harvard Business School professzora szerint míg korábban rendkívül népszerű volt az elemzői karrier, az elmúlt hat hónapban egyetlen diák sem jelentkezett az idevágó kurzusokra.
Mindezzel párhuzamosan alaposan meg is fiatalodott a pálya, 1999 óta az elemzők átlagos életkora csaknem 10 évvel, 30 évre csökkent. Egyrészt a nagy gázsijú, jobbára idősebb elemzőket kirakták, másrészt a lecsökkent jövedelmi lehetőségek pályamódosításra kényszerítették a családos, középkorú munkatársakat.
Átalakult a jövedelmi szerkezet is, míg korábban az elemzők jövedelmük 70-80 százalékát is prémiumok, jutalékok és bónuszok formájában kapták, ma már ez az arány jóval 50 százalék alatt van.