2004. május. 10. 11:17 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Karrier

Szakszervezeti vezető eltávolítása a Philipsnél

Felmondta a székesfehérvári Philips Kft. a cégnél működő Video Szakszervezet titkárának a munkaviszonyát – jelentette be a szakszervezeti tisztségviselő. Káprai Attila eltávolítása a cégtől egy 2000 óta húzódó munkaügyi vita és per befejezése.

A munkaviszony rendes felmondással való megszüntetését a vállalat azzal indokolta, hogy egy korábbi átszervezés folytán megszűnt a szakszervezeti tisztségviselő munkaviszonya, ő pedig a felajánlott új munkakört nem fogadta el. A Video Szakszervezet még 2000-ben bejelentette a Philips Kft.-nél, hogy az érdekképviselet titkárát teljes munkaidőben, a szakszervezeti tisztségviselőknek járó munkaidő kedvezmény terhére függetleníteni kívánja a gazdasági munkavégzés alól. Bár a kérés megvalósítása nem ütközött volna akadályba, a cég rövid idő múlva – átszervezésre hivatkozva – munkakörének megszűnéséről tájékoztatta Káprai Attilát, és számára egy három műszakos és hetvenezer forint alapbércsökkenéssel járó munkakört ajánlott fel. Káprai Attila az ajánlatot elutasította, ezért a cég kezdeményezte munkaviszonyának megszüntetését. A felmondáshoz azonban szüksége volt a szakszervezet és az üzemi tanács előzetes hozzájárulására, amit nem kapott meg.



Válaszként a Philips beperelte az érdekvédelmi szervezeteket azzal az indokkal, hogy rendeltetésellenesen gyakorolták az egyetértés megtagadását és felajánlotta, hogy a tisztségviselő foglalkoztatása helyett kifizeti a szakszervezetnek a tagok után járó munkaidő kedvezményt. Az ügyben első fokon eljáró székesfehérvári városi bíróság ítéletében pótolta a Video Szakszervezet és az üzemi tanács által megtagadott hozzájárulást, majd a per Káprai Attila fellebbezése folytán tavaly decemberben a Fejér Megyei Bíróság elé került.



Annak bírája, mivel aggályosnak találta, hogy a törvényalkotók nem limitálták a munkavállaló szakszervezeti tisztségviselők által a szakszervezeti munka végzésére igénybe vehető munkaidő kedvezmény mértékét, a munkaügyi per felfüggesztése mellett döntött és jogi értelmezést kért az Alkotmánybíróságtól. A döntés ellen a Philips Kft. kifogást nyújtott be, aminek a Fejér Megyei Bíróság másik tanácsa helyt adott, és alaptalannak ítélte az alkotmányossági problémát feszegető végzést.



Az ügyet az idén márciusban ismét tárgyalta a Fejér Megyei Bíróság és jogerősen jóváhagyta az ügyben első fokon eljáró bíróságnak azt az ítéletét, amellyel pótolta a tisztségviselő munkaviszonyának megszüntetésével kapcsolatban a szakszervezet és az üzemi tanács által megtagadott hozzájárulást. Káprai Attila szerint „a szakszervezeti vezető munkaviszonyának megszüntethetősége tovább növeli a jogbizonytalanságot a választott érdekvédelmi tisztségviselők munkajogi védelme terén és több szakszervezeti rendelkezési jogot is megkérdőjelez.” (MTI)