2003. november. 14. 09:55 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Karrier

Az EU-tagállamok többsége megnyitja előttünk munkaerőpiacát

A csatlakozást követően 14 uniós tagállam munkaerő piaca nyílik meg teljesen a magyar munkavállalók előtt; de a szaktárca nem számít jelentős munkaerő elvándorlásra.

A Magyarországgal együtt csatlakozó kilenc ország munkaerőpiaca automatikusan megnyílik a magyar munkavállalók előtt, és bár még nem állapodtunk meg például Angliával, Írországgal, Hollandiával, Dániával és Svédországgal, várhatóan ezek az országok sem fognak elzárkózni a magyar munkavállalók fogadásától - mondta Csizmár Gábor, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium politikai államtitkára.



Szerinte feltételekhez köti a munkaerő szabad áramlását Ausztria és Németország, de az utóbbi inkább a lengyel munkavállalók tömeges beáramlásától tart. A liberalizált és a kontingentált munkaerő-piacok közé tartoznak a dél-európai országok – közöttük Görögország és Spanyolország –, ahol bizonyos átmenet után nyílhat meg teljesen a piac.



Az államtitkár elmondta, hogy az Európai Unióban nem magas a munkaerő belső vándorlása, a munkavállalók mindössze négy százaléka tekinthető migránsnak. Az átlagos magyar munkavállaló sem mobil, ugyanis a tapasztalatok szerint már a lakóhelytől 30-40 kilométerrel távolabbi munkavállalást is megfontolja.



A várakozások szerint a csatlakozást követően mintegy 100 ezer külföldi kíván munkát találni Magyarországon, és ennél 10-20 ezer fővel többen lesznek olyan magyar állampolgárok, akik a tagállamokban kívánnak dolgozni. „A megnyíló uniós piac legnagyobb nyertesei elsősorban azok a magyar fiatalok lesznek, akiknek egyebek mellett megfelelő szakképesítésük és nyelvtudásuk lesz" – szögezte le Csizmár Gábor. (MTI)
hvg360 Köves Gábor 2024. december. 19. 20:15

George Szirtes: Károly király olvasta a verseimet, Nemes Nagy Ágnesnek mindig vittem virágot

Hamarosan fogadja III. Károly, hogy átadja neki a királyi udvar költészeti díját, de vajon kell-e cilindert viselnie? És miért nem jár pénz a díjjal? A magyar származású költő-műfordítóval a brit uralkodó versolvasási szokásairól, a költők anyagi megbecsüléséről és arról is beszélgettünk, hogy miért hagyta abba Krasznahorkai angolra fordítását.