2005. június. 08. 09:07 Utolsó frissítés: 2005. június. 08. 09:10 Karrier

Karrierváltás: honnan tudjuk, hogy jól csináljuk-e?

A karrierváltás vagy az álláskeresés komplex és hosszadalmas folyamat, amelynek az elején mindenki ugyanazt a kérdést teszi fel magának: Hogyan kezdjek hozzá? S ha belevágok, honnan tudhatom, hogy jól csinálom-e?

Képzelje el, hogy most lép be egy új munkahelyre! Hogyan osztaná be idejét és energiáját? Honnan tudná, hogy jól halad a beilleszkedésben? A karrierváltók túlnyomó többsége olyan munkakörnyezetből jön, ahol „körülhatárolt struktúrák működnek”, a célokat a vezetés pontosan megfogalmazza, és a munkatársak a különböző feladatokat szigorú tervek alapján végzik. Az álláskeresés nagyon hasonló ehhez.

Honnan fogja tehát tudni, hogy jól halad a keresési folyamatban? Íme a hét fontos jel:

Átgondolta és kidolgozta keresési kampányának stratégiáját. Ennek segítségével képes lesz az egész folyamat alatt a végcélt szem előtt tartani. Így lerövidítheti a keresési időt, kevésbé érzi a rendszeres elfoglaltság hiányát, megőrzi magabiztosságát és önérzetét, nem utolsósorban pedig tesz valamit ahelyett, hogy egyszerűen csak várna a fejleményekre. Érdemes minden hétre összeállítani egy heti programot, amelynek segítségével megtervezheti az álláskereséssel kapcsolatos teendőit majd ellenőrizheti, hogy mit sikerült megvalósítania belőlük.

Gyakran jár interjúkra, formális és informális kapcsolatépítő beszélgetésekre. Más szóval – ahelyett, hogy otthon a TV-t nézné, vagy a világ igazságtalanságán merengene, és abban reménykedne, hogy az álomállás majd csak megtalálja valahogy – ápolja meglevő kapcsolatait. Az álláskeresés egész embert kíván, ezért nem árt, ha napi nyolc órát szán rá.

Rokonai, barátai, ismerősei bemutathatják önt olyanoknak, akiktől fontos információkat, javaslatokat, ötleteket kaphat a kereséshez. Fel kell készülnie, hogy ezeknek az új ismerősöknek, akik esetleg hatással lehetnek a sorsára, hitelesen és meggyőzően mutatkozzon be. Az álláskeresés során a kapcsolatrendszer aktív alkalmazása a leghatékonyabb módszer, amit mindenképpen ajánlatos hatékonyan kihasználni.

Nagyon elfoglalt. Sok emberrel beszél telefonon, sokakkal találkozik, pályázatokra jelentkezik, böngészi az internetet, tanácsadókhoz jár, újságokat és szaklapokat olvas, más szóval soha semmire nincs ideje. Az álláskeresés is munka, amit ugyanolyan lelkiismeretesen illik elvégezni, mint korábban a munkahelyi feladatokat. Az a legjobb, ha szisztematikusan dokumentálja mindazt, amit egy-egy nap megtett és elért.

Magabiztosságot, elégedettséget és önbecsülést érez. Mindannyian szeretjük magunkat és a munkánkat hasznosnak és sikeresnek érezni. Ha mindent megteszünk a siker érdekében, egyre határozottabbnak és magabiztosabbnak érezzük majd magunkat, ami természetesen nemcsak abban mutatkozik meg, hogy mit mondunk el magunkról, hanem abban is hogy javul a metakommunikációnk, a testbeszédünk hitelesebbnek hat.

Több állásajánlata is van. Amennyiben választania kell a lehetőségek közül, jól gondolja át, hogy melyik az a munkakör, amely leginkább megfelel az elképzeléseinek és elvárásainak. Döntésében ne kizárólag anyagi megfontolások vezessék, próbálja meg alaposan megismerni lehetséges munkatársait, főnökeit és beosztottjait és főképpen a vállalati kultúrát. Nemzetközi és hazai felmérések bizonyítják, hogy egy adott vállalattól való távozás oka majdnem mindig arra vezethető vissza, hogy az érintett nem tudott beilleszkedni az ottani kultúrába.

Megtalálja az állást, amire vágyott. Ez a siker igazi fokmérője. Az álláskereső akár saját akaratából, akár kényszerűségből, de részese lesz egy hosszú, fárasztó és időnként kudarcokkal kísért folyamatnak. Ha nem tér le az előre elhatározott útról, a végén megtalálhatja azt az új munkát, ami megfelel az elvárásainak. Annak érdekében, hogy ez valóban így legyen, gondoljon vissza egy olyan helyzetre az életében, amikor nagyon el akart valamit érni. Tegye fel a kérdést önmagának: milyen belső energiákat, erőket szabadított fel ez a cél, és milyen módszereket választott az eléréséhez? Legjobb az álláskeresésnél is ezeket a már bevált eszközöket alkalmazni, így fogja a legrövidebb idő alatt a legjobb eredményt elérni.

Forrás: DBM Magyarország