2003. szeptember. 24. 10:49 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Karrier

A Porsche-főnök tart az EU-bővítés következményeitől

Az Európai Unió jövő évre tervezett bővítésének gazdasági és szociális következményeitől tart a Porsche autógyár főnöke.

Wendelin Wiedeking a Focus című müncheni hírmagazinnak azt mondta, hogy szerinte a német gazdaság nincs kellően felkészülve az új tagok befogadására. Az autógyár elnöke „munkaerő-turizmustól" tart; szerinte meg kell akadályozni, hogy az új tagországok felől megnyíló „ellenőrizetlen" munkaerő-áramlás túlságosan nagy nyomás alá helyezze a nyugati munkavállalókat.
A Porsche-vezér attól tart, hogy a magyarok vagy lengyelek a hét öt napjára lakókocsival utazhatnak a jelenlegi tagországokba, hogy aztán a hétvégéken egy magasabb életszínvonalat élvezhessenek odahaza. Wiedeking szerint a nyugati munkavállalók süllyedő bérekkel fizethetik meg ennek az árát, miközben a megélhetési költségek változatlan szinten maradnak. Wiedeking a helyzetet az 1990-es német újraegyesüléshez hasonlította, amelyre szerinte ugyancsak nem volt felkészülve Németország. „Akkor túl korán ígértünk az embereknek virágzó tájakat, márpedig ezt a hibát az Európai Unió bővítésekor nem szabad megismételni” – mondta.
A jelenlegi tagországok közül főleg Németország és Ausztria biztosította be magát átmeneti, 2011-ig terjedő mentességgel az esetleges túlzott keleti munkaerő-bevándorlás ellen. Legutóbb Dánia jelentette be, hogy kezdetben – eredeti szándékával ellentétben – mégis védeni kívánja munkaerőpiacát a keleti munkaerő nagyarányú beáramlásától – jegyezte meg a Focus. (MTI)
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.