Az OBT közleményében úgy fogalmaz, mindig a bírói függetlenséget, a bírói önigazgatást és a szakmaiságot tartja szem előtt.
A keddi rendkívüli ülésről készült összefoglalójában is megerősítette az Országos Bírói Tanács, hogy Szabó Péter, az OBT elnöke kedden lemondott elnöki tisztségéről, megbízatása így megszűnt. A döntés ugyanakkor azt is jelenti, hogy továbbra is az OBT tagja marad. A tagok a szabályok szerint hamarosan maguk közül választanak majd új elnököt.
Szabó Pétert kevesebb mint egy éve, februárban választották meg az új összetételű OBT elnökének. Akkor azt mondta: neki nincsenek a többi taghoz képest pluszjogosítványai, ugyanúgy kaphat sárga lapot, piros lapot, de bizonyos mértékű felelősséget vállal a csapatért.
Májusban Szabót több kritika is érte, amiért elutazott a Türk Államok Szervezete igazságügyi tanácsai vezetőinek isztambuli ülésére, pedig a külügy is „nagyfokú óvatosságra intette”. A helyzet novemberben lett még feszültebb, amikor kiderült, hogy az igazságügyi minisztérium megállapodástervezetet ajánlott a bírói fizetésemelésért, cserébe az igazságügyi reformok támogatását kérték. Az erről szóló javaslatot végül 8:7 arányban elfogadta az OBT, de ez ekkora tiltakozást váltott ki, hogy a Magyar Bírói Egyesület honlapján azóta is olvasható az erről szóló vélemény több száz bíró nevével és titulusával együtt.
Szabó nem sokkal később egy kötetlen beszélgetésen vett részt az újpesti bíróságon, ahol a lapunkhoz eljuttatott beszámoló szerint úgy fogalmazott, két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt. Valamint információink szerint azt is mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt. Az OBT erre küldött reakciójában a beszélgetés tényét nem tagadta, de azt írta: a feljegyzés, figyelemmel a teljes kontextusra is, nem tükrözi a valóságnak megfelelően a beszélgetésen elmondottakat.
Ezután hívták össze a keddi rendkívüli ülést, ahol szavazásra végül nem került sor, mert Szabó önként lemondott. Az OBT a kritikákra reagálva közleményt is megfogalmazott, amelyben azt írta, feladatait és hatáskörét a jogszabályok határozzák meg, ezeken nem terjeszkedhet túl, tevékenységét kizárólag ezen szabályok mentén végzi.
Az OBT a jogszabály-véleményezési joga gyakorlása során a bírák, az igazságügyi alkalmazottak és a bírósági szervezet érdekében jár el, szem előtt tartva a bírói függetlenséget, a bírói önigazgatást és a szakmaiságot. Az OBT a küldetését testületi működéssel tölti be
– áll az elfogadott szövegben. Az OBT az ülésen arról is döntött, hogy egyelőre nem rendezik meg azt a konferenciát, amelyet december 10-én tartottak volna az Országos Bírósági Hivatallal közösen. A Merre tovább, bíróságok? című eseményre lényegében mindenkit meghívtak a bírósági szervezetrendszerből, köztük az érdekképviseleteket is. Bár az összefoglalóban nem indokolták meg a halasztást, több forrásból úgy tudjuk, hogy a Fővárosi Törvényszék Bírói Tanácsa – mint az ország legnagyobb törvényszékének bírói testülete – nemrég úgy döntött, semmilyen formában nem képviselteti magát a konferencián.