A sürgősségi fogamzásgátló tabletta vénykötelességének eltörléséről szóló vita jutott el a női táskák tartalmáról szóló tanácsokig, amiről most az is kiderül, hogy az egyben kormányzati iránymutatás-e.
„Kormányzati iránymutatásnak tekinthető-e Pesti Imre képviselő úr életvezetési tanácsa a női táskák tartalmáról?” – tette fel az Országgyűlésben írásbeli választ igénylő kérdését Orbán Viktornak Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció képviselője még november elején.
A DK képviselője az után ragadott tollat, hogy Pesti Imre fideszes képviselő a Népjóléti Bizottság október 29-i ülésén azt állította, hogy azért nem gond, hogy vényköteles az esemény utáni tabletta, mert ahol egy rúzs elfér, ott az óvszer is.
Egészen pontosan úgy fogalmazott a fideszes honatya: „Gondoljunk bele, hogy ezt a szert, elmegyek a háziorvoshoz, betehetem a táskába, és ott lehet. De ettől függetlenül, ha nem megyek el, létezik a fogamzásgátlásnak egy olyan módja is, amely nemcsak a nem kívánt terhességtől, hanem a nemi betegségektől is véd. Ha tehát a női táskában el tud férni egy szemceruza vagy egy ajakrúzs, akkor szerintem egy ilyen eszköz is el tud férni, és biztosított a védekezés.”
Noha Pesti Imre felszólalásában nem is mondta ki az óvszer nevét, de abban azért biztos volt, hogy a szabályozás rendben van, hiszen lehet előre is készülni.
Többen azzal érvelnek viszont, hogy a szabályozás megalázó helyzetbe hozza a nőket, hiszen sokszor napokon át küldözgetik őket orvosról orvosra, kórházról kórházra, mire végre valaki felírja a gyógyszer, miközben a kormánypártot pedig azzal vádolják, hogy évek óta politikát csinálnak a nők magánügyéből, és a saját döntésükről, ami a saját testükről és jövőjükről szól. Az is gyakran elhangzik kritikaként, hogy az Európai Unió tagállamai közül már csak két országban, Magyarországon és Lengyelországban kell recept a sürgősségi fogamzásgátláshoz. Igaz, utóbbiban már megvan a politikai szándék a szabályok megváltoztatására. Az új lengyel kormány ígéretei közé tartozott ugyanis, hogy 15 éven felül recept nélkül is elérhetővé teszik a gyógyszert, ezzel a szenátus is egyetértett Andrzej Duda köztársasági elnök azonban megvétózta az erről szóló módosítást.
A miniszterelnök azonban nem élt a válaszadás lehetőségével, azt átpasszolta Pintér Sándor belügyminiszternek, aki Rétvári Bencének, a Belügyminisztérium államtitkárának tolta tovább a feladatot. Így két hét múlva meg is született a válasz:
„A Belügyminisztérium egészségügyi szakmai kérdésekben továbbra is az Egészségügyi Szakmai Kollégium korábban többször nyilvánosságra hozott álláspontjához tartja magát” – világosított fel az államtitkár.
Mint azonban azt az év elején megírtuk, az Egészségügyi Szakmai Kollégium szülészet és nőgyógyászat tagozata támogatná a sürgősségi fogamzásgátló tabletta vénykötelességének eltörlését, véleményük azonban nem kötelező érvényű, az ehhez hasonló döntéseket a kormány, azon belül is az egészségügyért felelős Belügyminisztérium hozza. A kör pedig ezzel be is zárult.