A Miniszterelnök politikai igazgatójának PhD-értekezése nem mindenkinek nyerte el a tetszését, ketten is a védésre bocsátás ellen szavaztak a doktori tanácsban.
Doktori védésére készül Orbán Balázs az ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájában. Orbán Viktor politikai igazgatója PhD-értekezését A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései címmel írta – hívta rá figyelmünket olvasónk.
A meghívó szerint Orbán Balázs december elején védheti meg a dolgozatot, ekkor lesz az értekezés nyilvános vitája.
A politikai igazgató kérelmét idén vizsgálta a Tudományági Doktori Tanács, mely a szokásostól eltérően nem egyhangúan döntött. A bírálóbizottság a doktori értekezés, valamint a benyújtott dokumentumok alapján 5 igen, 2 nem szavazattal, 1 tartózkodással engedélyezte Orbán Balázs számára a doktori eljárás megindítását állam- és jogtudományból.
Úgy tudjuk, hogy védésre bocsátások esetében kifejezetten ritka a nem egyhangú döntés. A 2024-es határozatok között nem is szerepel ilyen eset, Orbán Balázsén kívül minden egyes döntést 0 nem szavazattal és 0 tartózkodással hozott meg a Tanács.
Orbán Balázs summa cum laude minősítéssel diplomázott az ELTE ÁJK-n, és ugyanitt politológusként is végzett. A doktori iskolában 2012-ben szerezte meg az abszolutóriumot.
A Miniszterelnök politikai igazgatója szeptemberben botrányt okozott azzal, hogy a Mandiner podcast műsorában arról beszélt, 1956-ból kiindulva „mi nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök, hogy védekeznek”. Megfogalmazását később Orbán Viktor miniszterelnök is hibának nevezte, a kormány ezzel lezártnak tekintette az ügyet.