Krieger Krisztina, Budafok-Tétény fideszes egyéni képviselője szerint az ellenzék „bosszúhadjáratára” vezethető vissza, hogy téma lett a Karsay Ferenc polgármesterrel kötött tanácsadói szerződése, amelynek értelmében képviselői fizetésén felül havi 1,1 millió forintot kap az önkormányzattól. A HVG-nek azt mondta, “rendkívül sokrétű” munkát lát el. A politikus más jogcímen is kapott pénzt a kerülettől, de szerinte szabályos, hogy nem írta be a vagyonnyilatkozatába.
„Az ingatag, mindössze egyfős többségű ellenzéki pártok azért támadnak, és azért akarják, hogy kimondják esetemben az összeférhetetlenséget, mert akkor megszűnne a mandátumom, és időközi választásokat kellene tartani. Ebben az esetben hátrányból indulnánk, mert ilyen rövid idő alatt nehéz lenne egy teljesen új fideszes jelöltet felépíteni” – mondta a HVG-nek Krieger Krisztina (nyitóképünkön), Budafok-Tétény kormánypárti képviselője. Szerinte az ellenzék „bosszúhadjáratának” hátterében részben az áll, hogy a júniusi választáson legyőzte a körzetében a Momentum helyi frakcióvezetőjének feleségét.
Krieger Krisztináról októberben írta meg a HVG, hogy a nagyjából 800 ezer forintos képviselői tiszteletdíján felül havonta bruttó 1,1 millió forint megbízási díjat is kap a kerülettől, amiért tanácsokat ad a polgármesternek. Kazinczy Krisztina, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt képviselője összeférhetetlenségi eljárást is kezdeményezett az ügyben, a beadványról ezen héten kezd tárgyalni a pénzügyi és átláthatósági bizottság. Az utolsó szót a bíróság mondhatja ki, így végső soron arról is az az ítélet dönt majd, hogy megszűnik-e Krieger Krisztina egyéni képviselői mandátuma.
Korábbi cikkünk megjelenése óta az is kiderült, hogy az önkormányzat nemcsak a képviselői tiszteletdíját, valamint a tanácsadói megbízási díját utalta el Krieger Krisztinának minden hónapban az új testület megalakulásáig, hanem egy külsős bizottsági tagság után is járt neki további 216 ezer forint. Az ellenzék szerint Krieger Krisztina ebben az esetben kétszer vette fel a munkájáért pénzt, elvégre a képviselői tiszteletdíjával – amelynek része a legfeljebb három bizottsági tagságért járó összeg is – már honorálták a munkáját.
Az ügy megértéséhez tudni kell, hogy Budafokon a közbeszerzési bizottság a hagyományos bizottsági struktúrán kívül végezte a munkáját, így a benne lévő tagokkal külön szerződést kötöttek, ők pedig ezért 210 és 590 ezer forint közötti havi megbízási díjat is kaptak. Erre lehetőséget adnak a jogszabályok is.
A tagok egy része fideszes önkormányzati képviselő volt, egy másik része viszont külsős. (Állandó ellenzéki résztvevője nem volt a testületnek, amit kifogásoltak is a kormánykritikus oldalról, mondván ők valójában csak kérdezni, tájékozódni tudtak a tenderekkel kapcsolatban, tényleges beleszólásuk nem volt a döntésekbe. Kaptak felkérést a tagságra, de információink szerint aggályosnak találták ezt a felállást, ezért nem léptek be.)
Az ilyen típusú bizottságra nem az önkormányzati törvény, hanem a közbeszerzési törvény vonatkozik, a kerület álláspontja szerint pedig egyebek mellett az indokolja az ilyen felállást, hogy így sokkal hatékonyabban lehet lefolytatni az eljárásokat. Krieger Krisztina ezzel kapcsolatban azt is megjegyezte, hogy ez a testület rendkívül felkészült és tapasztalt tagokból állt. „A képzettségüket tekintve a bizottságnak volt közgazdász, jogász, ingatlanfejlesztő specialista, építési szakember, gépészmérnök és sportvezető tagja is” – fogalmazott. Állítása szerint ő is tapasztalt szakemberként – közgazdász, könyvelő – kapott felkérést, miután ő vezette a pénzügyi bizottságot, amelynek elnöke automatikus meghívást kap a közbeszerzési bizottságba.
A politikus szerint nem összeférhetetlen ez a megbízatása sem. Úgy vélte, az eddigi rendszer a tagok képzettsége és felkészültsége miatt előnyösebb volt a kerület szempontjából, de „ha a többségben lévő ellenzéki képviselők politikai alapon akarnak embereket ültetni a testületbe, akkor nem tudunk mit tenni”.
Krieger Krisztina a közbeszerzési bizottságért járó plusz 216 ezer forintos juttatást nem tüntette fel a vagyonnyilatkozatában. Erre vonatkozó kérdésünkre azt mondta, hogy ezt nem is kellett megtennie, mert a nyilatkozatba csak az érvényes szerződések alapján járó juttatásokat kell beírni. Miután a nyilatkozatot januárban készítette, és sem akkor, sem decemberben nem volt megállapodása a bizottsági tagságról (csak azt megelőzően, tehát adott esetben akár januártól novemberig), így a törvények alapján nem követett el szabálytalanságot, amikor nem írt erről a bevallásában. (Azt nem tudta megmondani, hogy pontosan mely hónapokban élt a szerződése a bizottsági tagságról, csak arra emlékezett, hogy decemberben és januárban, valamint idén júliusban és augusztusban sem volt érvényes megállapodása.)
Más képviselők ugyanakkor feltüntették a vagyonnyilatkozatukban ezt a jövedelmüket is, ezért rákérdeztünk, hogyan lehetséges az: ugyanabban a bizottságban némelyeknek volt szerződése januárra vagy decemberre, másoknak pedig nem. Krieger Krisztina erre nem tudott felelni, mondván, mások megállapodására nincs rálátása, és azt sem tudta megmondani, minek alapján dőlt el, hogy ki mekkora juttatást kap a bizottsági munkájáért. „Ez a polgármester döntése volt” – fogalmazott.
Krieger Krisztina beszélt a tanácsadói szerződéséről is, amelyért 1,1 millió forintot kap havonta. Erről azt mondta, hogy nem fizetésért, hanem megbízási díjért dolgozik, ő ugyanis nem alkalmazottként végzi ezt a feladatot, hanem megbízási szerződés alapján. „Azzal vádol az ellenzék, hogy ez bujtatott munkaszerződés. Valójában viszont nekem nincs munkáltatóm, nekem a polgármester a megbízóm. Nincs munkaidőm, akkor végzem el a munkát, amikor a feladat igényli, ha kell, akkor hétvégén” – fogalmazott.
Krieger Krisztina azt mondta, egyáltalán nem tartja összeférhetetlennek, hogy képviselői munkája mellett tanácsot is ad a polgármesternek, de azt is megjegyezte: ha a képviselő-testület megállapítja az összeférhetetlenséget, akkor ő maga kezdeményezi majd a szerződés felbontását. Krieger Krisztina korábban a polgármester felesége volt, de a képviselő szerint ennek semmi köze sincs a munkájához, és már 26 éve elváltak.
Elég sokrétű tanácsokat adok. A polgármesternek is csak 24 órából áll egy napja, és ha minden ügyben neki kellene személyesen dönteni, akkor erre nem lenne elegendő ideje”
– magyarázta Krieger, hozzátéve: “Abban segítem, hogy összegyűjtök minden fontos információt, megbeszéléseket folytatok az intézmények, önkormányzati cégek vezetőivel. Amikor pedig a polgármester döntési helyzetbe kerül, akkor segítem őt a tanácsaimmal. Ha úgy tetszik, gyakran én vagyok az előszoba, hogy a polgármester csak azokban a helyzetekben járjon el, amelyekben nélkülözhetetlen az ő részvétele is”. Elmondása szerint havonta ad teljesítési igazolást, amelyben kifejti, pontosan mit dolgozott. „Miután rendkívül sokrétű a munka, nem lehet megmondani, hogy egy nap pontosan hány órám megy el erre. Van, amikor reggel 9-től fél 5-ig tárgyalok, de van, hogy kevesebb időt vesz igénybe” – jegyezte meg. Hozzátette: rajta kívül ilyen állandó tanácsadója nincs a polgármesternek.
A fentieken kívül ugyanakkor egyéb megbízás is az önkormányzathoz köti Krieger Krisztinát, ezért ezekre is rákérdeztünk: a képviselő az önkormányzat által alapított közalapítvány könyvelését végzi az egyéni vállalkozásán keresztül. A politikus azt mondta, ezért a feladatért változatlanul 12 ezer forintot kap 2019 óta, amely szerinte a piaci ár nagyjából 50 százaléka. Azt nem tudta megmondani, hogy pontosan milyen kiválasztási eljárás során döntöttek úgy, hogy ő kapja meg a munkát, de úgy véli, szakmai tudása ás tapasztalata alapján esett rá a választás.
Állítása szerint a képviselői tiszteletdíjon, a bizottsági tagságon, a tanácsadói megbízáson kívül más jogcímen nem utalt neki a kerület, ezekért összesen valamivel több mint 2 millió forintot kap.
Az ellenzék ugyanakkor többször is szóvá tette, hogy munkája másra is kiterjed, a kerületben található 22 dohánybolt közül hétnek végzi a könyvelését. „Ez valójában három céget jelent, de én végzem például annak a cégnek a könyvelését is, amely kiadta Lendvai Ildikó könyvét, valamint én voltam az Iványi Gábor-féle Oltalom Karitatív Egyesületnek és a Wesley János Lelkészképző Főiskolának is a főkönyvelője. Ismert volt előttük, hogy fideszes képviselő vagyok, de megbízhatóságom, a szakmai tudásom és tapasztalataim miatt döntöttek mellettem” – mondta.