Itthon Lengyel Tibor 2024. november. 08. 10:56

Elromlott A Vitrin, cserélni kell, hogy megóvják a Szent Koronát – itt már Habony Árpád sem segíthet

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Tönkrement a Parlamentben kiállított Szent Korona – Habony Árpád „vitrinezése” óta ikonikus – üvegtárolójának hűtőrendszere, így nem tartható a koronázási jelvényekre előírt hőmérséklet és páratartalom. Ezért a Szent Korona Testület – tagjai közt az állam- és kormányfővel – úgy döntött, hogy új vitrint rendelnek a gyártótól, és ez nem lesz olcsó.

Január elsején lesz 25 éve, hogy az első Orbán-kormány idején, ünnepélyesen a Magyar Nemzeti Múzeumból átszállították a Szent Koronát és a koronázásai jelvényeket a törvényhozás épületébe, és annak is mértani középpontjában, a Parlament kupolacsarnokában egy üvegtárlóban állították ki. Akkor tűnt fel a hírekben egy fiatal koronagondnok, Habony Árpád, amint a vitrin különlegességét dicséri, a videó utóbb legendássá vált.


Mostanra kiderült, hogy a kontinensen egyedülálló vitrin nem éri meg a 25 éves jubileumot. Idén augusztus végén észrevették, hogy a golyóálló üveg tárló felső részén a hőmérséklet több esetben is meghaladta a maximális 22 Celsius fokot. Az ellenőrzések során kiderült az ok is: a vitrin beépített hűtőrendszere és annak vezérlése meghibásodott – ráadásul az elsődleges és a helyettesítő rendszer is.  

Ezért a nem klimatizálható kupolacsarnokban elhelyezett tárolóban nem biztosítható a párastabilizáció, e nélkül pedig nem tartható az előírt 20 +/- 2 Celsius fokos hőmérséklet és a 40%-os páratartalom. A megfelelő hőmérséklet biztosítása kritikus fontosságú a korona és a koronázási felségjelvények – jogar, országalma, kard – állagának megóvása szempontjából, de  

az előírt értékek betartása a fűtésszezon és a nagyszámú látogató okozta hőterhelés mellett hűtés nélkül nem biztosítható. 

A probléma felmérésére egy parlamenti feljegyzés szerint szeptember 2-án megérkezett a vitrint gyártó német cég, a Glasbau Hahn GmbH szakértője, aki arra jutott, hogy a hűtőrendszer működésképtelen, és csak a cég frankfurti telephelyén tudnák megjavítani, 8-10 hét alatt. Addig a koronázási jelvényeket csak egy hordozó tárlóba tudnák átrakni, de a hőmérséklet és a páratartalom abban nem szabályozható. 

A problémáról 5 héttel később, október 9-én egy műszaki-szakmai nyilatkozat is készült, amelyet az előző dokumentumhoz hasonlóan Polyák László nyugalmazott főmérnök írt alá, aki 1990 óta dolgozott az Országgyűlésnek, a legutóbbi időkig ő volt a Parlament műszaki igazgatója. Ebben figyelmeztetnek, hogy a hűtés nélkül fellépő hőmérsékletingadozás „károsodást okozhat” a Szent Koronában.

800 kiló golyóálló üveg, nitrogéngázzal töltve
Reviczky Zsolt

Közben a német gyártótól az Országgyűlés Hivatala két indikatív ajánlatot is kért, egyet a vitrin és a hozzá tartozó berendezések teljes cseréjére, vagyis új eszköz legyártására, egy másikat pedig a régi vitrin meghibásodott hűtőrendszerének javítására. Ezek az ajánlatok október közepére meg is érkeztek, így már csak dönteni kellett a felújítás, illetve a csere között – utóbbi megoldás a drágább, de egyik sem olcsó.

Ebben a kérdésben viszont nem dönthettek a parlament műszaki szakemberei. A Szent Koronáról szóló törvény – ez a 2000. évi I. törvény, amelyet a korona 2000 január 1-i átszállításakor a helyszínen, a Parlamentben írt alá Göncz Árpád akkori államfő – alapján ugyanis a Szent Korona Testület jogosult egyedüliként a Szent Koronával és a hozzá tartozó jelvényekkel kapcsolatos intézkedéseket meghozni.

Az évi egyszer kötelezően összeülő – utoljára tavaly decemberben, a Sándor-palotában ülésező – Szent Korona Testület elnöke amúgy a köztársasági elnök, és tagja a miniszterelnök, az Országgyűlés, a Kúria, valamint az Alkotmánybíróság elnöke, továbbá a Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Művészeti Akadémia elnöke is. A testület október 22-ig döntött is a vitrin ügyében, határozatuk szerint  

a Szent Korona és a koronázási jelvények elhelyezésére, őrzésére, kezelésére vonatkozó feltételeknek és egyedi előírásoknak való hosszú távú, megnyugtató megfelelés érdekében új vitrin beszerzése szükséges.  

Az új vitrin vásárlását előíró döntés alapján október 31-én az Országgyűlés Hivatala – a Közbeszerzési Hatóság elnökétől kapott felmentés alapján – hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárásra hívta Budapestre a vitrint gyártó Glasbau Hahn GmbH képviselőjét. A cégnek a szerződéstervezet szerint az aláírástól számított 9 héten belül kell leszállítania és üzembe helyeznie az új vitrint, a régit pedig elbontani. 

Koronaőrök
MTI / Illyés Tibor

A HVG érdeklődött az Országgyűlés Hivatalánál, hogy mekkora összegre írták alá a szerződést – az eredeti, 1999-es beszerzésnél 28 millió forintot fizettek a német gyártónak. Arra is kíváncsiak voltunk, tervezik-e vitrincseréig a Szent Korona megtekintésének, a kupolacsarnok látogatásának korlátozását, hogy ezzel is óvják a műtárgyat, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ – ha érkezik, megírjuk. 

A vitrint és annak kiegészítő egységeit egyébként az elmúlt 25 évben többször is javították, apróbb munkákat végeztek rajta. Talán mert a sok látogató „szétnézte” a vitrint, már pár évvel a beüzemelés után, 2007-ben 9,48 millió forintért kellett „állagmegóvó” munkát végezni rajta. Ezzel a feladattal pedig a Brand Lab Kft.-t bízták meg – ez a cég akkor Habony Mária, a koronagondnok Habony testvérének résztulajdonában állt. 

Habony Árpádnak is több köze volt a Szent Koronához, minthogy azt koronagondnokként 2000-ben elhelyezte a vitrinben, hiszen a korona átszállítására, a műtárgyvédelmi és biztonságtechnikai feladatokra kiírt pályázatot a vitrint gyártó Glasbau Hahn GmbH-val osztozva az a Museumsystems Kft. nyerte el, amelynek 1998 őszi alapítása óta egyharmad részben tulajdonosa volt Habony is. 

A kendóbajnok restaurátorból lett koronagondnokból lett kormányközeli üzletember-tanácsadó Habonynak volt más vállalkozása is: 2001-ben beszállt a kulturális tanácsadással foglalkozó CCC+Bogner Kft.-be. Ekkoriban dolgozott restaurátorként, 2001-ben a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal tanácsadója lett, és részt vett a Sándor-palota felújításában is. Mostanában inkább kaszinói vannak: 

Már Habonyé és Garancsié a debreceni és a nyíregyházi kaszinó is

Az ország 11 kaszinója közül így már 7 van Habony Árpád és Garancsi István kezében.

Az elmúlt időkben a 800 kilós, nitrogénnel töltött és földrengésbiztos vitrint gyártó német cég is többször szerelt, újított valamit a rendszeren. Például 2008-ban 28,74 millióért, majd 2011-ben újabb 27,76 millió forintért kétszer is felújították a klímaszabályozó egységet, majd 2018-ban – 11 évvel Habonyék után – ők is felújították a vitrint 9,34 millióért, 2019-ben a nitrogéngenerátort cserélték 8,34 millió forintért. 

Idén volt 46 éve, hogy a Szent Korona 1978-ban hazatért, miután – mint kiderült, a távozó jelenlegi amerikai elnök, Joe Biden fiatal szenátorként kifejtett lobbierejének hatására – az idén 100 éves Jimmy Carter visszaszolgáltatta Magyarországnak. Ezután 22 évig volt a Nemzeti Múzeumban, most a Parlamentben látható, de a fideszes L. Simon László korábban felvetette, hogy vigyék fel a Várba. 

A koronázási ékszerek hazatértének 40. évfordulóját, 2018-at az Orbán-kormány Szent Korona emlékévvé nyilvánította, és egymilliárdos keretből különféle programokat szervezett. Előzőleg, még az új Alaptörvény szövegébe is beépítették a koronára utalást, miután Schmitt Pál akkori államfő úgy ítélte meg, hogy „a magyarok jelentős részének lelkében nagy ragaszkodás és szeretet alakult ki a Szent Korona iránt”. 


A Szent Koronára és más nemzeti jelképekre nemcsak kiemelt figyelmet fordít az Orbán-kormány, de kiemelten védelmezi is azokat. A büntető törvénykönyvet például 2013-ban úgy módosították, hogy azóta egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető a nemzeti jelképek megsértése – ebbe a kategóriába tartozik a Himnusz és a nemzeti lobogó mellett a Szent Korona gyalázása is. 

Még szerencse, hogy a fenti Btk.-szigorítás előtt, 2012-ben járt Magyarországon Adigzsi Tuva szibériai sámán, aki engedélyt kapott arra, hogy szakrális táncot lejtsen a korona körül. A hírek szerint „áldásadó szertartást végzett a magyar és tuva ősök tiszteletére, valamint Magyarország boldogulásáért”. Akkoriban ezt a mutatványt többen kifogásolták, és méltatlannak találták a Szent Koronához és a Parlamenthez: 

Adigzsi Tuva sámán a parlamentben – szertartás a Magyar Szent Koronáért 2012 Ének:Kanalas Éva

Adigzsi tuva sámán, Kanalas Éva énekesnő meghívására Magyarországon járt 2012 áprilisában. Kanalas Éva többször gyűjtött Dél- Szibériában, a magyar, csángó/magyar és tuva hagyományok összefüggéseit kutatva. Adigzsi megismerve a Magyar Szent Koronát áldásadó szertartást végzett a Magyar Parlamentben, a magyar és tuva ősök tiszteletére, valamint Magyarország boldogulásáért.

(Nyitóképünkön a Szent Korona a Parlamentben. Fotó: Stiller Ákos)

Hirdetés
hvg360 Kiricsi Gábor 2024. december. 11. 19:30

„Egy 50-es kollégának mindez felfoghatatlan, szerinte ez így nem korrekt" – miért szoronganak a férfiak a munkahelyükön?

Ha egy férfi kevésnek érzi magát a pozíciójához, nem fog beszélni róla, ahogy arról sem, hogy igazából szeretné, ha a főnöke megdicsérné. A munkahelyi szorongások ellenszere az önazonosság lenne, de ennek elérése sem könnyű, ráadásul már szőke nős vicceket sem lehet mesélni. Miért szorong sok férfi amiatt, hogy mindene meglegyen, amikor már mindene megvan? Mit éreznek a női vezetők jelenlétében? Milyen, amikor az X-generációsok „no pain no gain” világa összefeszül a becsvágyó fiatalokéval? Újabb cikkünket olvashatják a férfiszorongásokról.