Az Átlátszó fedett hírszerzést folytat, “fejtette meg” a Szuverenitásvédelmi Hivatal az újságírást, jelentésében azzal vádolva az oknyomozó portált, hogy amerikai gazdasági-politikai érdekeket szolgálva kárt okoz Magyarországnak. Bodoky Tamás főszerkesztő visszautasította a vádakat, és azt mondta, “ha a tevékenységünkkel például a korrupt politikusoknak okozunk kárt, azt büszkén vállaljuk”.
Szintet lépett a Lánczi Tamás (nyitóképünkön) vezette szuverenitásvédő állami intézet, és legújabb, az Átlátszót vizsgáló “jelentése” már nemcsak sorosozik, és háttérhatalmat emleget, mint a korábbiak, hanem egyenesen azt állítja, hogy az oknyomozó műhely valójában fedett hírszerzési tevékenységet folytat, és amerikai hatalmi, gazdasági érdekeket szolgál ki.
A HVG is írt róla, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal közzétette 28 oldalas, “Az Átlátszó tevékenységének hatása a magyar szuverenitásra” című, “vizsgálati jelentését”. Ez azonban ismérveit tekintve inkább politikai vádirat, amely homályos összeesküvés-elméletekből von le sajátos következtetéseket – jobbára a tények mellőzésével.
Íme a jól kereső kádereknek munkát adó hivatal azt állítja az Átlátszóról, hogy:
- Egy amerikaiak nemzetbiztonsági szervek által létrehozott hálózat tagja, amely hálózat az amerikai érdekeket képviseli a célország (jelen esetben Magyarország) érdekeivel szemben.
- Láncziék szerint az oknyomozó oldal külföldi érdekhez igazodva és külföldi állami finanszírozás bevonásával végzi tevékenységét.
- Szerintük az „átláthatóság”, „korrupcióellenesség” (…) nem a közélet tisztaságát (…) szolgálja, hanem az amerikai gazdasági és politikai érdekek rendkívül hatékony fegyvere.
- A hivatal szerint a hálózat amerikai politikai és gazdasági érdekeket szolgál, az Átlátszó pedig az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenységet folytat.
- A hivatal úgy látja, “a nemzetállami szuverenitást” sérti, hogy a hálózat tagjai adatszerzésnek álcázott hírszerzési tevékenységet folytatnak.
- Az Átlátszó összetett, több szervezetet érintő finanszírozása nem átlátható (…) pénzügyi elszámolásai helyenként zavarosak és ellentmondásosak.
- A feltárt tevékenység a hivatal szerint “szuverenitásvédelmi problémát” jelent Magyarország számára, és az Átlátszó tevékenységéből eredő károkozás mértéke jelentős.
Ezek alapján a Bodoky Tamás főszerkesztette, 2011-ben alapított oknyomozó portál, amely öndefiníciója szerint a közélet tisztaságáért, a közpénzek átlátható elköltéséért küzdő “civil watchdog”, a Szuverenitásvédelmi Hivatal saját definíciója szerint egész más: egy külföldről finanszírozott hálózat része, amelynek tagjai “felforgató tevékenységükkel elérhetik az USA mélyállamának érdekei szerinti célokat”.
Nézem a Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentését, és olyan, mintha egy kémregényt olvasnék, úgy érzem magam, mint a Tanú című filmben”
– reagált Bodoky Tamás a jelentésre. A hivatal fentebb idézett fő állításairól a főszerkesztő a HVG-nek megjegyezte, hogy számára nemcsak kémregényszerű, hanem sok esetben értelmezhetetlen is a jelentés. Mint mondta, a sokat emlegetett hálózatot sem tudja hova tenni, hiszen
mi legfeljebb nemzetközi oknyomozó újságírói hálózatoknak vagyunk a tagjai, és ekként újságírással foglalkozunk, nem pedig hírszerzéssel vagy kémkedéssel”.
A portál finanszírozását és pénzügyi átláthatóságát érintő kritikákra a főszerkesztő azt mondta, “lehet azon hőbörögni, miért támogatják nyugati szervezetek a független sajtót Magyarországon, és azon is, hogy ez bonyolult, de az Átlátszó minden információt transzparensen közzétesz erről, és hát az olvasói adományokon kívüli,
a működésünkhöz szükséges évi 1-200 milliót nekünk sok helyről kell összeszedni, míg a Szuverenitásvédelmi Hivatal megkapja a költségvetésből egyben a 6 milliárdját”.
A jelentésben van egy “Az „oknyomozó” újságírás mint hírszerzési fedőtevékenység” című fejezet is, amely az Átlátszó KiMitTud közérdekű adatigénylő rendszerében bárki által kikérhető közérdekű, és külföldi szervereken is megtalálható adattömeget kifogásolja. Erre hivatkozva még a jelentés kiadása előtt azt írta a Magyar Nemzet, hogy “Kiderült: szenzitív adatokat továbbít az Átlátszó amerikai szerverekre”.
A főszerkesztő erről az adattömegről azt mondta, azt ők sehová nem töltötték fel, hanem a jelentésben hivatkozott Aleph adatbázisa az online elérhető adatokat, dokumentumokat gyűjti össze és teszi kereshetővé, de ezek a KiMitTud oldalán eleve fent vannak, bárki hozzáférhet.
Ami pedig azt az állítólagos károkozást illeti, amelyet a hivatal az Átlátszó számlájára ír, Bodoky azt mondja,
ha a tevékenységünkkel például a korrupt politikusoknak okozunk kárt, azt büszkén vállaljuk.”
A HVG korábban arról is írt – és ezt rosszallóan meg is jegyzi a hivatal jelentése –, hogy az Átlátszó megtagadta az adatközlést az őket érintő vizsgálathoz, ebből lett is vitájuk. A szerkesztőség vitatta a hivatal vizsgálódáshoz való jogát, sőt a létrehozásának jogi alapját is – utóbbival nincsenek egyedül, mert az Európai Bizottság emiatt kötelezettségszegési eljárást is indított.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal nemrég a Transparency International Magyarországról (TIM) is készített jelentést. Arról a HVG azt írta, a jelentésében a Lánczi-féle hivatal a mostanihoz hasonló erős megállapításokat tett. Például leírták, hogy “Magyarországra káros tevékenységet végez” a korrupcióellenes civil szervezet. A jelentésről – amit a TIM törvénysértőnek nevezett – itt írtunk:
Amúgy a Szuverenitásvédelmi Hivatal ilyen és ehhez hasonló – például a májusi, az ellenzéki “guruló dollárok” ügye mögött háborúpárti lobbistákat és Sorost sejtő – elmarasztaló jelentéseinek semmilyen következménye nincs. Nem is lehet, mert a hivatalnak valós hatásköre nincs, így jelentéseiből sem következik semmi – sem büntetőeljárás, sem semmilyen felelősségre vonás.