Az állami egészségügyben az ellátás színvonala olyan mértékben romlott, hogy egy friss kutatás szerint a megkérdezett orvosok közel fele azon gondolkodik, hogy átmegy a magánegészségügybe vagy már váltott is.
Különösen a nőgyógyász-szülész, valamint a sebész szakmákból, újabban pedig a háziorvosok közül egyre többen döntenek amellett, hogy váltanak és átmennek a magánegészségügybe dolgozni. A Deutsche Welle riportjában megszólaló orvosok az új ügyeleti rendszerrel, valamint az alulfinanszírozottsággal magyarázzák, hogy
már nem tudnának az eddigi munkahelyükön a szakmai lelkiismeretük szerinti gyógyító munkát végezni.
Borbála a háziorvosokra is kiterjesztett új ügyeleti rendszer bevezetése miatt hagyja ott háziorvosi praxisát, Attila pedig ortopéd sebészként kompromisszumok nélkül akarja végezni azokat a beavatkozásokat, amiket a betegek számára szükségesnek tart. A magánellátásban viszont nyugalmat és megfelelő szakmai munkalehetőséget találnak.
Egyikük sem a jövedelemük, sokkal inkább a közellátás szervezése és alulfinanszírozottsága miatt döntöttek a magánegészségügy mellett. A betegek készek követni az orvosaikat a magánba, hogy a várólistákat megkerülve megkapják az ellátást, ahol viszont a pénztárcájuk szab határt a kezelésüknek – derül ki a riportból.