Itthon MTI/hvg.hu 2024. október. 22. 21:50

Meghalt a Csádba akkreditált magyar katonai attasé

Vékás-Kovács Imre halálának okát Magyarországon vizsgálják ki.

Elhunyt a Csád fővárosába, N’Djamenába akkreditált magyar katonai attasé, Vékás-Kovács Imre alezredes – közölte a Honvédelmi Minisztérium.

Az attasé hétfőn halt meg, a megelőző napokban rosszullétre panaszkodott, a szállodai szobájában találtak rá, idegenkezűségre utaló jel nem merült fel.

A HM azt írta, Vékás-Kovács Imre 1988-ban kezdte meg katonai pályafutását, számos alkalommal szolgált műveleti területen, diplomáciai, illetve katonadiplomáciai beosztásokban. Magyarország n’djamenai katonai attaséjaként nemrég kezdte meg külszolgálatát a Száhel-övezeti országban.

Hazaszállítását a Magyar Honvédség biztosítja, halálának pontos okát Magyarországon vizsgálják ki.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter tavaly októberben jelentette be, hogy kétszáz fős katonai missziót küld Magyarország Csádba a Száhel-övezeti migrációs válság megfékezése érdekében. Az ötletet nem sokkal később a parlament is jóváhagyta, végül a két ország között idén szeptemberben született meg az erről is szóló védelmi együttműködési megállapodás.

Magyar katonák mennek a közép-afrikai Csádba „harctéri mentornak”, de valójában hét ország területén is harcolhatnak

A misszió előkészítésében a miniszterelnök fia, Orbán Gáspár is aktívan részt vett. Ezt a magyar nyilvánosság elől sokáig titkolni próbálták, de a Direkt36 oknyomozó csapata a francia Le Monde újságíróival beazonosították, amikor kalapban és maszkban bujkált a kamerák elől egy csádi látogatás alkalmával.

Hogy pontosan mi a kormány terve az afrikai országba indított katonai misszióval, az egyelőre nem világos. A VSquare oknyomozó porták szerint katonai hírszerző központ létrehozása a cél.

Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.