A testület szerint a szocialista képviselőket bírságoló házelnök nem sértette meg a véleménynyilvánítás szabadságát.
Elutasította az Emberi Jogok Európai Bírósága azoknak az ellenzéki képviselőknek a beadványát, akikre az Országgyűlés elnöke pénzbírságot rótt ki 2017 áprilisában – idézi az MTI az Országgyűlés Sajtóirodájának közleményét.
Mint korábban írtuk, Kunhalmi Ágnes a CEU-t érintő jogszabállyal kapcsolatban szólalt fel napirend előtt a parlamentben 2017. április 10-én. A felszólalás közben az MSZP-s Józsa István, Szabó Sándor, Szakács László, Teleki László és Tukacs István egy-egy „vétó” feliratú táblát tartott fel, míg párttársaik, Bangóné Borbély Ildikó, Gőgös Zoltán, Heringes Anita, Horváth Imre és Korózs Lajos olyan táblákat emeltek fel, amelyek összeolvasva a „Ne írd alá, János” szöveget adták ki.
A képviselők tiszteletdíját fejenként 50, illetve 100 ezer forinttal csökkentette Kövér László házelnök. A büntetést az Országgyűlés mentelmi bizottsága, majd az Országgyűlés is fenntartotta. A megbírságolt politikusok ezután az Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) fordultak arra hivatkozva, hogy a kiszabott büntetés sérti a véleménynyilvánítás szabadságához való jogukat, és nem állt rendelkezésükre hatékony jogorvoslat.
Az EJEB arra a következtetésre jutott, hogy a kérelmezők rendelkezésére álló eljárási biztosítékok elegendőnek tekinthetők, azt pedig az Országgyűlésről szóló törvény szabályozza, hogy szemléltetőeszközöket csak a házbizottság engedélyével szabad alkalmazni. Ilyen engedélyt nem próbáltak kérni a megbírságolt képviselők – állapította meg az EJEB. A testület szerint elvárható volt, hogy a politikusok tisztában legyenek a tettük jogi következményeivel, és elfogadják a büntetés kockázatát is.
A bíróság érvei között szerepel az is, hogy a felperesek nem támasztották alá, hogy a transzparensek szükségesek voltak ahhoz, hogy átadják a Kunhalmi Ágnes beszédében elhangzó üzenetet, nem jelezték, hogy a felszólaló képviselő nem fejezhette volna ki szóban azt a kérést, hogy a köztársasági elnök ne írja alá a törvényjavaslatot. Ezért az EJEB nem véli úgy, hogy a házelnök a véleménynyilvánításhoz való jogot sértve szabta ki a büntetést.
A bíróság így megalapozatlannak találta, és elutasította a panaszt.