Itthon MTI 2024. október. 10. 12:20

Már elérte Európa partjait a ciklon, amely ki fogja billenteni a Balatont

Több mint 50 centiméteres vízszintkülönbség is lehet hamarosan a tó két pontja között.

A HungaroMet Zrt. szerint az idei ősz bővelkedik az erős atlanti hurrikánokban, és Európa partjait is elérte egy olyan ciklon, amely a korábban aktív, Kirk nevű hurrikánig követhető vissza. A ciklon térségünkben kiadósabb csapadékot és a Dunántúlon megerősödő délnyugati szelet okoz, a szél pedig várhatóan kissé „kibillenti” a Balaton vízszintjét, a keszthelyi és a balatonfűzfői vízmérce között ilyen esetben 50 centimétert is meghaladó vízszintkülönbség is előállhat.

Mindez azonban nem tekinthető rendkívüli időjárási eseménynek, térségünkben a hurrikánok hatásait csak nagyon áttételesen lehet kimutatni.

A hurrikánok olyan, a mérsékelt övi ciklonoknál kisebb méretű, de erősebb szelet okozó légörvények, amelyek az energiájukat a meleg tengerből nyerik.

Minél melegebb a tenger, annál több vízgőzt képesek felvenni, amely a hurrikánban feláramolva és kondenzálódva hatalmas mennyiségű csapadékot okoz, felfűti és forgásba hozza a rendszert.

A nyílt óceán bizonyos fokig „kordában tartja” a hurrikánokat, ugyanis ha nagyon megerősödik a szél, akkor az mélyen felkeveri és a felszínre hozza a hidegebb tengervizet, ami gyengíti a légörvény erejét. Abban az esetben azonban, ha a hurrikán sekélyebb és melegebb tenger fölé kerül – mint amilyen a Mexikói-öböl –, ez a fékező mechanizmus megszűnik, és a hurrikán felerősödik.

Amennyiben a hurrikán kontinens fölé sodródik, már nem áll rendelkezésére a meleg tengervíz, és a légörvény gyorsan veszít az erejéből.

A Milton nevű hurrikán a meleg vizű és viszonylag sekély Mexikói-öböl fölé kerülve tehát tovább erősödött, viszont a floridai félsziget nem elég széles ahhoz, hogy fölé jutva kiszáradjon a légörvény, ezért különösen veszélyes helyzet állt elő a térségben.

A Milton hurrikánról szóló nagy anyagunkat itt olvashatja:

Ez a trópusi viharszörny olyan, mintha Brnótól egészen Aradig riasztást kellene kiadni

A Mexikói-öböl túlmelegedett vize az évszázad leghevesebb viharává pörgette fel hétfőn a Miltont, amely magyar idő szerint csütörtökre virradóra 200 kilométer per órás széllel érkezett meg Floridába. Mitől pörgött fel ilyen gyorsan és miért lett ilyen brutálisan erős ez a vihar?

Hirdetés
Címkék
hvg360 Arató László (EUrologus) 2024. december. 02. 09:36

Sok jóra nem számíthat a magyar kormány az új Európai Bizottságtól

A régi lendülettel veszi elő a magyar ügyeket a decemberben hivatalba lépő testület A pénzbefagyasztásokkal kapcsolatos eljárások szigorodnak és bővülnek, nem lesz változás az EU migrációs, vagy zöldpolitikájában, és továbbra is napirenden marad a szerződésmódosítások ügye, amely többek között a vétójog eltörlését tartalmazza. Közben a kormány politikai súlya látványosan csökken.