Itthon hvg.hu 2024. október. 09. 08:07

Az illetékes államtitkár is elismerte, hogy lemaradásban vagyunk az egészségügyi mutatókban

Takács Péter egészségügyi államtitkár azt mondta, hogy újfajta szűrési rendszert vezetnek be a munkavállalók részére, amelynek középpontjában a szív- és érrendszeri betegségek lesznek.

Egészség 2024
Friss cikkek a témában

Szembe kell néznünk azzal a ténnyel, hogy valamennyi népegészségügyi mutatóban lemaradásban vagyunk a nyugat-európai országokhoz képest – mondta Takács Péter egészségügyi államtitkár a Magyar Nemzetnek.

Az interjúban egyebek mellett arról beszélt:

  • a nagy népbetegségek vonatkozásában nagyon terhelt a régió, legyen szó szív- és érrendszeri betegségekről, daganatos vagy mozgásszervi betegségekről, a társadalom elég nagy hányada érintetté válik egy bizonyos életkor felett. 
  • A népegészségügyi stratégiával azt akarják elérni, hogy a magyar emberek egészségesebbek legyenek és tovább éljenek, illetve, hogy változzon az egészséghez való hozzáállásuk. 
  • El kell felejteni azokat a mondatokat, mint például: „azért nem megyek el orvoshoz, mert a végén még talál valamit”, vagy azt a mítoszt, hogy a „negyven az új húsz”. 
  • Az OECD számításai szerint minden egyes egészségben eltöltött munkaév 0,4 százalék GDP-növekedést okoz. Mi három és fél évvel vagyunk elmaradva az EU átlagától, a kormány intézkedéseinek célja, hogy ezt behozzuk, ami önmagában 1,2–1,5 százalékos GDP-növekedést eredményezne.
  • Bevezetnek „egy újfajta szűrési rendszert a munkavállalók részére, amely leginkább a köznyelv által menedzserszűrésnek hívott állapotfelmérésnek felel meg, és amelynek középpontjában a szív- és érrendszeri betegségek lesznek. Ezt azt jelenti, hogy, ha a rizikófelmérés során valakiről kiderül, hogy érintett lehet valamilyen betegségben, továbbküldik kivizsgálásra”.

A kormány egyébként bizonyos munkakörökben nemrég megszüntette kötelező a munkaalkalmassági orvosi vizsgálatot.

Takács Péter saját esetéről is beszélt, kórházigazgatóként ugyanis kevésbé törődött a saját egészségével. „Egy diabetológus kollégám mindig a nyakamra járt, hadd vizsgáljon ki, mert azt látta, hogy feleannyit eszem, mint ő, rendszeresen mozgok is, mégis kétszer nagyobb vagyok nála. (…) Még elszaladni sem tudtam volna előle, mert épp a János-kórház Covid-intenzív osztályán feküdtem súlyos, életveszélyes állapotban, lélegeztetőgépen. Kiderült, cukorbeteg vagyok, és gyógyszeres kezelésre van szükségem. Azóta megváltozott az életem: csaknem húsz kilót fogytam, nem vagyok egész nap farkaséhes és a cukorbetegség szövődményeit is megúszhatom” – mondta.

Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. Ezért tenni is akarunk, így a szerkesztőségünk a korábbinál részletesebben foglalkozik a témával, legyen szó életmódról, munkahelyi egészségprogramokról, az innováció szerepéről a gyógyításban, illetve kiemelten az egészségügyi szolgáltatói szektorról.
Keresse cikkeinket a hvg.hu és a hvg360 kínálatában. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG&Betegbarát pályázatra.
Kövesd a #egészség 2024 címkét!
Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.