Orbán Balázs azt állította nem követné Zelenszkij védekező politikáját, mert óvatosan kell bánni a magyar életekkel. A miniszterelnök rendre intette, szerinte politikai igazgatója is ott lenne a Corvin közben, ha a hazát kéne védeni.
Botrányt kavart a magyar közéletben Orbán Balázs szerdai podcast műsora, ahol az MCC aulájában a Mandiner újságírójának arról beszélt, 1956 tanulsága, hogy óvatosnak kell lenni, ezért sem ért egyet Zelenszkij védekező álláspontjával. A problémás idézet így hangzott:
Mi nyilvánosan nem mondjuk el a véleményünket Zelenszkij elnök döntéséről az elmúlt 2,5 évben, amit csináltak a háború ügyében, vagy nagyon finoman fogalmazunk. Azért, mert minden országnak megvan a joga, hogy döntsön saját sorsáról, a vezetők vállalják a felelősséget. De pont ’56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált 2,5 éve, mert felelőtlenség. Látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát, sok ember halt meg, területeket vesztettek. Az ő joguk, szuverén döntésük, megtehetik. De ha minket megkérdeztek volna, akkor nem ezt tanácsoltuk volna. Miért? Azért, mert ’56-ban az lett, ami lett, megtanultuk, hogy óvatosnak kell lenni, és óvatosan kell bánni a nagyon értékes magyar életekkel, azokat nem lehet csak úgy odadobni mások elé.
Az ellenzéki pártok Orbán Balázs lemondását követelték, mások “kordokumentumnak“, és az év legnagyobb politikai hibájának nevezték a megszólalást.
Azzal, hogy Orbán Balázs hibázott, maga Orbán Viktor miniszterelnök is egyetértett. Péntek reggel Észak-Macedóniából adott interjút a Kossuth rádiónak, ahol helyretette a fideszes kiszólást.
A politikai igazgatóm félreérthetően fogalmazott, ami ebben az összefüggésben egy hiba. Hiszen a mi közösségünk az 1956-os forradalomnak a talaján áll, abból nőtt ki. Nem lenne a mi politikai közösségünk, ha nem lettek volna az ’56-os hősök. Ezért a háború és béke vitájába nem beemelni kell a magyar történelem számunkra szent és sérthetetlen eseményeit és hőseit, mint 1956, hanem inkább távol kell tőle tartani. Nem szeretném, ha az ukrán–orosz háború árnyéka rávetődne az 1956-osok emlékére, akiknek hálával tartozunk és az ő dicsőségüket kell napirenden tartanunk. Mert ahol nem felejtik el a hősöket ott új hősök is születhetnek.
Orbán Balázs megszólalása azért is problémás, mert az Alaptörvény feltétel nélküli állampolgári kötelességként határozza meg a haza védelmét. A Kossuth rádió riportere feltette a kérdést, ami Orbán Balázs eszmefuttatásából sokakban felmerült: Levonható-e, a megszólalásból olyan következtetés, hogy Magyarország ne védené meg magát? A miniszterelnök is az Alaptörvényre utalt, azt mondta: “Magyarország, mindig megvédi magát. Régen is megvédte, most is megvédi és a jövőben is meg fogja védeni, minden lehetséges eszközzel. Úgy ahogyan a magyar Alkotmány ezt minden magyar ember számára kötelezővé teszi.”
Hogy nyomatékosítsa ez a gyakorlatban mit jelent, Orbán Balázsnak megüzente, hogy ha arra kerül a sor, számít rá a fronton:
Nincs nekem kétségem egy fideszes vezető politikai nézetei felől sem. Én biztos vagyok abban, hogy Orbán Balázs is, ha a történelem úgy fordulna, hogy harcolni kell a hazáért, akkor ott lesz velünk a Corvin közben.
Csütörtökön Orbán Balázs írásban és videóban is védekező akcióba lendült, bár hibáját nem ismerte el, inkább azzal hárított, hogy “sokak szerint félreérthetően fogalmaztam”.
Orbán Viktor ezért péntek reggel a jövőbeni félreérthető megfogalmazásoktól is óva intette politikai igazgatóját:
Észnél kell lenni, ha az ember ilyen kényes kérdésekről beszél, akkor nagyon pontosan kell fogalmazni, és semmilyen kétséget nem szabad hagyni a saját álláspontunkat illetően.