Itthon hvg.hu 2024. szeptember. 11. 22:11

Takács Péter: a ciklus végéig már nem államosítják az önkormányzati rendelőket

Egy balatonfüredi konferencián a Népszava szerint Takács Péter egészségügyi államtitkár arról is beszélt, megvizsgálják, jöhet-e az ezer forintos foglalási díj, mert sokan nem jelennek meg az előjegyzett időponton. A Belügyminisztérium határozottan cáfol.

Egészség 2024
Friss cikkek a témában

Már nem lehet „elhajtani” a nem területi beteget a szakrendelőből, kivéve, ha elfogyott az intézmény közfinanszírozott ellásokra költhető kerete – jelentette be Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár szerdán a Medicina2000 Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség balatonfüredi konferenciáján, melyről a Népszava készített összefoglalót.

Az államtitkár az előadáson kijelentette azt is, hogy a ciklus végéig már nem kerül sor az önkormányzati rendelők államosítására, viszont erősebb felügyeletet kapnak a megyei kórházaktól.

A rendezvényen a szakrendelők érdekvédelmi szervezete jelezte: az ellátandó betegekhez képest kevés az orvos, a szakdolgozó. A szakembergárda idősödése és a foglalkoztatásukat nehezítő szabályok is nehezítik a napi működést.

Takács Péter ezzel kapcsolatban kifejtette, hogy a nyugdíjas szakemberek foglalkoztatását is könnyítené a kormány, ezért ősszel több egészségügyi salátatörvény is a döntéshozók elé kerül.

Az érdekvédelmi szervezet a szakrendelők várakozási idejének mérsékléséhez a kórházakéhoz hasonló várólista-csökkentő programot várnak a kormányzattól – írta a lap.

Emellett jelezték azt is, hogy az új betegirányítási rendszer szintén zavarokat okoz a napi működésben.

Takács Péter megjegyezte: a kormányzat is érzékeli, hogy nem zökkenőmentes az új járóbetegirányítási rendszer működése. Még mindig túl kevés szakrendelő ajánl fel szabadon foglalható időpontokat. Az orvosok teljesítményével kapcsolatban pedig megjegyezte, hogy a gyógyítók 10-15 százalékánál tapasztalták, hogy a bérek megemelése után visszaesett a teljesítményük.

Szondi Zita, az országos kórházi főigazgató helyettese az új időpontfoglalási rendszerrel kapcsolatban kiemelte, hogy tapasztalataik szerint az új rendszerben előjegyzett betegek 30 százaléka nem jelenik meg a szakrendelésen.

Pál Miklós, a szövetség elnökségi tagja a közönség soraiból azt javasolta, be kellene vezetni az ezer forintos foglalási díjat, és ha megérkezik a beteg a lefoglalt időpontjára, akkor visszakapja a pénzt. Ha nem, bukta az összeget. 

Takács Péter a cikk szerint a javaslatra úgy reagált: ez az ötlet jobban kezelhető, mint a vizitdíj, megvizsgáltatja a lehetőségét.

Frissítés: Ezt a Belügyminisztérium nem sokkal később határozottan cáfolta.

Az igazság közleményük szerint az, hogy az előadás végén Takács Péter hangsúlyozta és mindenkinek felhívta a figyelmét arra, hogy ahogy eddig is, úgy a jövőben is várja a szakmai szervezetek egészségüggyel kapcsolatos véleményeit, amelyeket természetesen befogad és megvizsgál.

A foglalási díjjal kapcsolatban azonban nyomatékosan hangsúlyozta, hogy a Kormánynak ilyen terve nincs.

Kőrösi László, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő főigazgató helyettese a lap szerint végül kiemelte, hogy a Covid előtti utolsó év óta 1,8 millió beteg tűnt el a szakrendelőkből, közülük csaknem félmillióan meghaltak, csaknem 1,4 millió rendszeresen gondozott krónikus betegről pedig nem tudni, hogy mi lett a sorsuk, hova lettek.

Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.