Egyre többen élnek a megyében, Budapesten pedig egyre kevesebben, így az előbbiben növelni, az utóbbiakban csökkenteni szükséges az OEVK-k számát.
Legkésőbb az év végéig módosítani kell hét Pest vármegyei egyéni választókerület (OEVK) határait, mivel a választópolgárok száma ezekben több mint 20 százalékkal haladta meg az országos átlagot a június 9-i választások napján. Ez abból a beszámolóból derül ki, amelyet a Nemzeti Választási Iroda elnöke, Nagy Attila nyújtott be az önkormányzati és európai parlamenti választással kapcsolatban az Országgyűlésnek.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy mivel a megyében 2010 és 2022 között a választópolgárok száma közel 90 ezerrel nőtt és további népességgyarapodás prognosztizálható, az OEVK-k számát indokolt 12-ről 14-re emelni, ezzel párhuzamosan Budapesten – ahol jelentős lakosság- és választópolgárszám csökkenés figyelhető meg – 18-ról 16-ra csökkenteni.
Nagy Attila arra is felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt évek tendenciái alapján Somogy, Tolna és Fejér vármegyében egy-egy országgyűlési egyéni választókerületében várható, hogy a választópolgárok számának eltérése az országos átlagtól a közeljövőben meghaladja a mínusz 20 százalékot, így ott is megfontolandó a helyzet rendezése.
A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elnöke, Sasvári Róbert is eljuttatta beszámolóját az Országgyűléshez szerdán. A választási eljárásról szóló törvény alapján az általános választásokat követően az NVB elnöke az NVB tevékenységéről, míg a NVI elnöke a választással kapcsolatos állami feladatok megszervezéséről és lebonyolításáról számol be az Országgyűlésnek.
A módosításokra azért van szükség, hogy a 106 egyéni választókerületben nagyjából azonos számú választópolgár legyen, így érhet ugyanannyit a szavazatuk. Az országgyűlési képviselők választásáról szóló törvény alapján, ha egy OEVK-ban a választásra jogosultak száma 20 százaléknál nagyobb mértékben eltér bármelyik irányba, változtatni kell a határokon.