A momentumos politikust, valamint Szél Bernadettet és Gurmai Zitát csoportosan elkövetett, hivatalos személy elleni erőszakkal vádolják.
„Nem kell több Bibó-per!”-címmel szolidaritási gyűlést hirdettek meg csütörtök reggelre civil szervezetek a Fővárosi Nyomozó Főügyészség Belgrád rakparti épülete elé. Az ellen tiltakoznak, hogy az ügyészség gyanúsítottként hallgatja meg Donáth Annát, a Momentum volt elnökét a Fővárosi Nyomozó Főügyészség csoportosan elkövetett, hivatalos személy elleni erőszak vádjával.
A volt európai parlamenti képviselő mellett Szél Bernadettet és Gurmai Zitát, az MSZP országgyűlési képviselőjét is azzal vádolják, hogy erőszakkal akadályozták meg a NAV pénzügyőreit 2022 februárjában, amikor előre be nem jelentett razziát tartottak az Iványi Gábor által vezetett Oltalom Karitatív Egyesület Dankó utcai székházában.
A Telex helyszíni beszámolója szerint körülbelül 100 ember gyülekezett az ügyészség épülete előtt. Az elsők között érkezett Szabó Tímea, a Párbeszéd frakcióvezetője és Törley Katalin, a Tanítanék Mozgalom egyik alapítója, később pedig befutott Tordai Bence és Lendvai Ildikó is.
Kilenc órakor körülbelül 50-60 lila pólós momentumos kísérte Donáth Annát az ügyészség épületéhez, ahol hatalmas tapsot kapott, mielőtt bement. Iványi Gábor egy sárga rózsát nyújtott át a momentumos politikusnak.
Iványi Gábor beszédében elmondta, a baj nem velük van, hanem azokkal, „akik visszaélnek a hatalmukkal, akik saját leválthatatlanságukon dolgoznak az ország jobbá tétele helyett”.
Az ügyben délelőtt közleményt adott ki a Fővárosi Nyomozó Ügyészség is, mely megerősítette, hogy gyanúsítottként hallgatták ki Donáth Annát, aki – a többi gyanúsítotthoz hasonlóan –
tagadta a bűncselekmény elkövetését és panasszal élt a gyanúsítás ellen.
Az esetről hozzátették, hogy amikor a nyomozó hatóság tagjai kutatást és lefoglalást tartottak Iványiék központjában, akkor a tömeg egy része és a sajtó munkatársai egy az épületben tartózkodó személy segítségével az ablakon keresztül bemásztak az épületbe, míg Donáth Anna több személy kíséretében, a hátsó bejáraton keresztül jutott be az ingatlanba. A pénzügyőrök eközben sorfalat alkottak a helyszín biztosítása érdekében.
„A megalapozott gyanú szerint Iványi Gábor felhívására a jelenlévők elkezdték őt tolni a helyszínt biztosító pénzügyőrök felé, hogy a sorfalat Iványi Gábor testével áttörjék. Ennek során Donáth Anna – akit még akkori európai parlamenti képviselői mandátuma sem hatalmazott fel nyomozati cselekményen való részvételre – két kézzel tolta a közvetlenül előtte álló Iványi Gábort a mögötte elhelyezkedő pénzügyőröknek” – tették hozzá.
Az ügynek összesen öt gyanúsítottja van, Iványi Gábort és Gurmai Zitát már korábban kihallgatták.
Donáth Anna a Facebookon korábban azt írta, hogy politikai bosszú és megfélemlítés áll a kihallgatása mögött. Hozzátette: videófelvételek bizonyítják, hogy nem alkalmazott erőszakot, minden mozdulata „egy idős és ártatlanul meghurcolt lelkész védelmére irányult”.
Polt Péter már tavaly decemberben indítványozta Donáth mentelmi jogának felfüggesztését, ám azt az Európai Parlament nagy többséggel elutasította. Vele együtt vett részt a 2022-es tüntetésen a Gurmai Zita, az MSZP országgyűlési képviselője is, az ő mentelmi jogát 2024. február 26-án felfüggesztették.
Iványi Gábort március végén hallgatta ki az ügyészség, szintén hatóság elleni erőszak vádjával. A lelkész ekkor úgy nyilatkozott, alaptalannak tartja a gyanúsítást, és nem tett vallomást az ügyben.
A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség által fenntartott iskoláknak a múlt héten vonta be a működési engedélyét a fővárosi és a szegedi kormányhivatal, ami miatt sok hátrányos helyzetű gyermek még mindig nem tudja, melyik intézményben kezdődik számára a tanév.