Teljesen átalakítja az új ciklusra a főpolgármester az önkormányzati cégek vezető- és ellenőrző testületeit. Októbertől jelentősen csökkentik az igazgatósági és felügyelőbizottsági helyek számát, lesz női kvóta, és ami a legfontosabb: pályázni kell, és alapkövetelmény lesz a szakirányú végzettség, a szakmai tapasztalat.
Az október elején megalakuló új fővárosi közgyűlés megváltozott erőviszonyai, vagyis az, hogy – főként a Mi Hazánk-Fidesz tandem által átírt választási szabályok plusz Magyar Péter és pártja felemelkedése miatt – eltűnik Karácsony Gergely mögül az eddig őt (jobbára) támogató, kényelmes többség, máris új, alapvető változtatásokra kényszeríti az újabb ciklusát kezdő főpolgármestert – értesült a HVG.
Ilyen változás, hogy információink szerint Karácsony Gergely napokon belül várható bejelentése alapján akár a héten nyilvános pályázatokat hirdet a főváros az önkormányzat tulajdonában álló gazdasági társaságok vezető és ellenőrző testületeinek tagságára, vagyis a cégek igazgatósági és felügyelőbizottsági pozícióinak betöltésére az új ciklusban. Ez alapvető változás az eddigi, évtizedes gyakorlathoz képest.
Eddig a közgyűlési erőviszonyok alapján osztották el a céges pozíciókat, vagyis amelyik pártnak nagyobb frakciója volt a közgyűlésben, az több igazgatósági és felügyelőbizottsági posztra jelölhetett embert. A cég méretétől függően akár havi több százezres fizetéssel járó “jutalomállásokba” pedig a pártok sok esetben nem szakmai, hanem káderpolitikai alapon delegáltak.
Ezzel az évtizedes “hagyománnyal” a HVG szerint Karácsony sem volt boldog, de sok esetben ez a bejáratott mechanizmus garantálta a mögötte álló politikai többség lojalitását, adott esetben szavazatát. Az új közgyűlési erőviszonyok alapján azonban most más típusú kompromisszumokat kell Karácsonynak kötnie, hogy a 2024-2029-es ciklusban legalább ügyek, döntések mentén biztosított legyen a többsége.
A HVG úgy tudja, nem is annyira a Fidesz és az ideig-óráig főpolgármester-jelöltjük, Szentkirályi Alexandra kampánykritikája, miszerint “Gyurcsány Ferenc embereivel van tele a Városháza” sarkallta a főpolgármestert a változtatásra. Inkább a Fideszhez hasonlóan 10 közgyűlési mandátummal bíró Tisza Párt hozzáállása, mivel Magyar Péter is kritizálta a gyakorlatot és kijelentette: “a tiszások nem ülnek be a fővárosi cégek vezetőségébe”.
Ezentúl erre nem is lesz mód, vagyis a pártok nem tudnak csak úgy “beülni” ezekbe a testületekbe, mert minden egyes ilyen pozíciót megpályáztatnak. És nem ez az egyetlen változás: úgy tudjuk, a még nem feltétlenül végleges, de kész koncepció szerint takarékosságból csökkentik is az ilyen pozíciók számát. Például
igazgatósági tagságból a tervek szerint a jelenlegi 50 helyett csak 18 lesz, és az ennél azért jóval több felügyelőbizottsági pozíció számát is mintegy 15 százalékkal csökkentenék.
Vagyis eleve kevesebb helyre írnak ki pályázatot, mint ahány most van. Ami pedig a közeljövőben kiírni tervezett pályázat részleteit illeti, a HVG megtudta, lesz például “női kvóta”, vagyis előírnák, hogy a tisztségek 30 százalékára női pályázót kell választani. Mindkétféle pozícióra egységes feltétel lesz az önéletrajz és a motivációs levél benyújtása mellett egy sor, a szakmai rátermettséget biztosító kikötés is.
Úgy tudjuk, mind az ig-, mind az fb-tagság feltétele lesz, hogy a pályázó “gazdasági, jogi vagy a cég főtevékenysége szerinti szakirányú, osztatlan képzésben vagy egyetemi képzésben szerzett” oklevéllel, vagyis szakirányú végzettséggel rendelkezzen. Az igazgatósági tagságnál szigorú pályázati követelmény lesz továbbá a 3 év vezetői gyakorlat, aminél előny, ha közszolgáltató társaságnál szerezte a pályázó.
A pályázatok tervezett benyújtási határideje a HVG értesülései szerint szeptember 25-e. A pontos szám a helyek csökkentésének végleges mértékétől függ, de mintegy száz ig- és fb-tagsági pozíciót kell majd összességében új emberekkel betölteni, hiszen a fővárosnak 29 gazdálkodó szervezete van: köztük kisebb kft-k, de nagy részvénytársaságok is, mint a BKV, a BKK, vagy a közműholding, a Budapesti Közművek.
Az eddig is gyakorlat volt, hogy a cégek ügyvezetőit illetve vezérigazgatóit pályázaton választották ki, de mostantól tehát az irányító és ellenőrző testületekbe is szakmai pályázaton kiválasztottakat tervez Karácsony kinevezni. Bár a személyi kérdések előterjesztésének joga az övé, formális koalíciós többség híján olyanokat kell találnia, akiket rajta kívül még 16 képviselő is megszavaz majd a közgyűlésben.
Ahogy írtuk, a személyi döntések közgyűlés elé terjesztésének joga jelenleg a főpolgármesternél van, vagyis akivel ő nem ért egyet, arról nem is lehet szavazni. Hasonló kivételes főpolgármesteri jogkör még a törvényben garantált, még az államfőénél is erősebb vétójog, amellyel bármilyen előterjesztés visszadobható. Ezt a jogot még Tarlós István harcolta ki Orbán Viktornál, és jövőbeni sorsáról itt írtunk: