A Magyar Orvosi Kamara azt kéri, halasszák el a budapesti ügyelet átalakítását.
Komoly a veszély, hogy a budapesti ügyeleti rendszer átalakítása miatt több háziorvos inkább abbahagyja majd a praktizálást, így a lakosság még nehezebben fér majd hozzá az ellátásokhoz – nyilatkozta a Népszavának Álmos Péter a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke.
A MOK elnöke szerint időre lenne szükség a szakmai és szervezési aggályok tisztázására, mivel a fővárosban az új rendszer nagyon megterheli az ellátást. 129 praxisból hiányzó háziorvos helyettesítése mellett kellene vállalnia azoknak a budapesti körorvosoknak az ügyeletet is, akiknek az átlagéletkora immár 61 év. Ezért a MOK azt kéri, hogy az új rendszer októberre tervezett indulását halasszák januárra.
A Népszava arról is beszámol, hogy az Országos Mentőszolgálat adatai szerint a szükséges 900 orvos helyett csak 200-300-an jelentkeztek a feladatra. A MOK elnöke szerint egy belső felmérésük azt mutatta ki, hogy a korosabb kollégák már nem akarnak ügyelni, ezért ugrásszerűen megnőhet a betöltetlen praxisok száma.
Az új rendszerben többek között problémát okoz, hogy a budapesti felnőtt háziorvosok a hetvenes évek óta nem látnak el gyermekeket így nincs tapasztalatuk a kezelésükben. Továbbá jelenleg sok helyen 8-ig tart a háziorvos rendelés, az új rendszer szerint azonban 4 óra után csak ügyelet lenne, ezzel a sokszor egy rendelőn osztozó orvosok nem tudnának hol dolgozni. A kamara szerint ezzel várhatóan nőni fog a sürgősségi osztályok terhelése is.
Eddig kétszer egyeztetett a kormányzat a fővárosi ügyeleti ellátásról az érintettekkel, köztük a MOK-kal. A kamara augusztus elején nyújtott be egy alternatív fővárosi modellt, amit a budapesti háziorvosok háromnegyede támogatott, de a kormányzat azt nem fogadta el. Az ajánlásokból egy hétfői egyeztetésen egyedül abban mutatott hajlandóságot az egyeztetésre a kormányzat, hogy nem csinálnának vegyes felnőtt-gyermek ügyeleteket, és lesz a pesti és a budai oldalon is egy-egy állandó, 24 órában működő ügyeleti pont, ahová a budapesti állandó lakcímmel nem rendelkezők is fordulhatnak ellátásért. Továbbá a kormányzat biztosít 5 kijáró autót, valamint létrehoznak egy, a közterületi halottvizsgálatára specializált egységet. Ugyanis ez a feladat is a háziorvosokra hárulna, ha a körzetükben holttestet találnak.