Idén a Biodómban látható majd ősszel a World Press Photo kiállítás, miután tavaly a Fidesz “gyermekvédelmi” törvényére hivatkozva a Mi Hazánk botrányt kavart körülötte néhány kép miatt, amely melegeket ábrázolt. Idén már helyszínt találni sem volt könnyű: elzárkózott Demeter Szilárd és visszakozott a Néprajzi Múzeum is.
Több, mint 30 éve szervezem a World Press Photo kiállítást Magyarországon, de ilyen kanosszát még nem jártam, mint idén”
– mondta a HVG-nek Révész Tamás.
Végül Karácsony Gergely főpolgármesterrel egyeztek meg, a főváros biztosít helyszínt, így a tárlat szeptember 20-ától lesz látható a fővárosi Állatkerthez tartozó Biodóm területén. Ez – fővárosi forrás és állami segítség hiányában – ugyan évek óta egy befejezetlen betonteknő, de Révész szerint azon belül “van egy közel 1000 négyzetméteres látogatói tér”, amely a világítás kialakítása után alkalmas a célra.
Addig azonban, míg Révész megegyezésre jutott a fővárossal – amiről a Magyar Hang már írt –, sok elutasításban volt része. Ez aligha meglepő azután, milyen hányatott sorsa volt már tavaly is a világ legjobb sajtófotóit és dokumentarista fényképeit bemutató tárlatnak a Nemzeti Múzeumban.
A HVG is írt róla, hogy 2023-ban a gyermekvédelminek nevezett törvényre hivatkozva tiltották ki a 18 éven aluliakat a Nemzeti Múzeumban megrendezett kiállításról, miután Dúró Dóra, a Mi Hazánk politikusa törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatását kérte azért, mert a képválogatásban melegeket ábrázoló fotók is láthatók voltak.
Mivel a múzeum senkitől nem kérheti el a személyi igazolványát, a tavalyi kiállításra bejutottak 18 év alattiak is, csakhogy a múzeum igazgatója, L. Simon László a Kulturális és Innovációs Minisztérium szerint ezzel „ellehetetlenítette a munkaviszonya fenntartását”, így Csák János miniszter kirúgta L. Simont.
Révész Tamás szerint az már idén tavasszal, a 2024-es tárlatnak a szokásos menetrend szerinti szervezésekor világossá vált, hogy a Nemzeti Múzeum helyett alighanem más helyszínt kell keresni. Ezt később a központosított állami centrum, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központot vezető Demeter Szilárd udvarias levele is megerősítette Révész szerint, mert abban
Demeter Szilárd sok sikert kívánt ugyan a kiállításhoz, de jelezte, hogy “profilváltás” miatt a Nemzeti Múzeum nem tudja idén vállalni a helyszín biztosítását.
A szervező elmondta, hogy következő körben a tárlatnak korábban éveken át helyt adó Néprajzi Múzeum nyitottnak mutatkozott a rendezésre, ám később – miközben a szaktárca éléről Csák János távozott, és helyét Hankó Balázs vette át – arról tájékoztatták:
a Néprajzi Múzeum “váratlan karbantartási és belsőépítészeti munkálatok” miatt mégsem tud helyszínt biztosítani a World Press Photo kiállításnak.
Révész Tamás szerint ezután tárgyalt egy általa megnevezni nem kívánt újabb múzeummal, amely örömmel biztosított volna helyszínt a kiállításnak, ám egy héttel később jelezték, hogy ezt mégsem tudják vállalni. Ezt követően a szervező két rangos – egy belvárosi és egy óbudai – magángalériát is megkeresett, ám ezek a helyszínek objektív okokból nem feleltek meg a lebonyolítás feltételeinek, mert kicsik voltak.
Így került végül a fővárossal kötött megállapodás alapján a Biodóm területére a tárlat, amelynek Révész szerint idén a kísérő kiállítást “On the spot” címmel Cseke Eszter és S. Takács András készítette, narrátorként, riporterként, szerkesztőként és vágóként. A kiállítás szeptember 19-én nyílik meg, és a közönség számára szeptember 20-a és október 27-e között minden nap látogatható lesz.
Révész Tamás a tavaly történtek után világossá tette a HVG kérdésére: semmiféle korlátozást nem vezetnek be a Biodómban, vagyis kordon vagy más szabályozás, személyazonosság-igazolási előírás sem lesz, mindössze a helyszínen és az online jegyvásárláskor feliratokon hívják majd fel a figyelmet arra, hogy a World Press Photo kiállításon “érzékeny tartalommal” lehet majd találkozni.
Magyarázata szerint a World Press Photo a sajtószabadságra hivatkozva nem engedélyez semmilyen korlátozást, és ahol azt tapasztalja, onnan kivonul. Hozzátette: ő arra törekedett, hogy a World Press Photo fogadja el azt, ami magyar előírásoknak megfelel, azaz jelezzék az érzékeny tartalmat. Megjegyezte, hogy Európában nem volt még soha a tavalyi budapesti kiállításhoz hasonló affér.