A Válasz Online információi szerint a francia mintát ültetnék át.
Valóban vizsgálja a Fidesz a határon túli egyéni választókörzetek kialakításának lehetőségét, amivel biztosítani lehetne a kormánypárt fölényét a választásokon, még akkor is, ha Magyarországon belül gyengülne a kormánypárt – írja a Válasz Online.
A lehetséges intézkedésről először Magyar Péter beszélt még júliusban, egy élő YouTube-videóban. Magyar azt mondta akkor, hogy értesülése szerint hét egyéni választókörzetet alakítanának ki a szomszédos országokban, hogy ezzel növeljék a fideszes képviselők számát a parlamentben. Magyar állításait később Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő is megerősítette, bár ő úgy tudja, Erdélyben és a Vajdaságban alakítana ki kilenc új egyéni választókerületet a Fidesz. Az ötletről és a lehetséges opciókról a HVG is írt:
A magyarországi állandó lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgárok 2014-ben szavazhattak először, és azóta több mint 90 százalékuk mindig a Fideszt támogatta. Ráadásul egyre többen élnek a lehetőséggel: míg 2014-ben 128 ezer érvényes szavazat érkezett ebből a körből, addig 2022-ben már majdnem 269 ezer. A szavazatok döntő többsége a szomszédos országokban élő magyar kisebbségtől érkezett, néhány ezren vannak, akik a világ egyéb országaiból küldték el levélszavazataikat.
A jelenlegi választási rendszerben magyarországi lakcímmel nem rendelkezők csak pártlistára szavazhatnak, és a voksaikat belekeverik a magyarországi szavazatok közé. A listás szavazatok a magyarországi szavazólapokból, a kompenzációs szavazatokból (egyéni jelöltekre adott, mandátumot nem érő voksok) és a határon túli levélszavazatokból állnak össze, azonban a helyzet összetettsége miatt sosem lehet előre tudni, hogy mennyire befolyásolják a végeredményt a határon túli voksok.
Ha viszont nem a listás szavazatok közé kevernék a határon túliak szavazatait, hanem saját egyéni jelöltjeik lennének, akkor a szavazók számától függetlenül biztosan képviselői helyre lehetne váltani őket. Ha pedig ugyanúgy 70 ezer határon túlinak lenne egy képviselője, akkor hirtelen nem egy-két, hanem nagyjából hét mandátum múlna rajtuk, ami a 199 fős parlamentben igencsak soknak mondható.
A lap szakértői munkát ismerő forrása szerint a francia minta átültetése merült fel a Fideszen belül. A nem Franciaországban élő állampolgárok tizenegy képviselőt választhatnak az 577-ből, azaz a mandátumok 1,9 százalékáról dönthetnek, miközben a választókorú népesség mintegy 3,6 százalékát teszik ki.