Megbukott a Fideszt mindenben kiszolgáló köztársasági elnök, nem lesz az európai parlamenti választáson listavezető az egyebek mellett a Völner-ügyben és a Pegasus-botrányban érintett volt igazságügyi miniszter, de az oktatás- és egészségügy lezüllesztéséért felelős volt miniszter püspöki széke is megremegett, miközben egy magas rangú kegyenc émelygő gyomorral kicsekkol a rendszerből, és búcsúszavaival hitelesíti mindazt, amit a független sajtó évek óta ír a rendszer korruptságáról, maffiamódszereiről. Tele kellene lennie az internetnek mémekkel, az ellenzéki lelkeknek kárörömmel. Ehelyett azonban döbbenettel figyeli az ország, mire képes a főnök, ha úgy érzi, valaki ostoba hibája veszélyezteti a rendszere hazugságát.
A tábort máskor olyan ügyesen manipuláló kommunikációs stáb is zavartan áll, leveleket, posztokat, cikkeket írat, majd tüntet el a felületeiről, nem tudják, hogyan magyarázzák el, mi történt, hiszen maguk sem értik. Lapunk több cikkben, a Fókuszban, a Vélemények és a Magyarország rovatban igyekszik felfejteni, hogyan kaphatott kegyelmet a pedofil bűnözőt segítő igazgatóhelyettes, hogyan buknak bele ebbe egymás után első vonalbeli politikusok, és mi köze mindehhez Rogán Antalnak. Majd meséljék el fideszes ismerőseiknek is!
Az Orbán-rendszerre az évek alatt aprólékosan felépített mítosz készül rádőlni, épp az, hogy ők lennének az „Isten, haza, család” szentháromság védelmezői, akik pedig ezt nem hiszik, azok külföldi pénzből, muszlim migránsokkal, pedofilokkal, LMBTQ-gender aktivistákkal akarják elpusztítani a nemzetet. Ez a fagyi nyalt vissza, amikor kiderült, hogy az önmagát a család élő szobraként felépítő államfő könnyű kézzel kegyelmet adott a gyermekmolesztáláshoz asszisztáló Endre bácsinak. Erre a cinizmusra nincs magyarázat, ezért próbálja a miniszterelnök mielőbb lezárni az ügyet, mert már a holdról is látszik, akkora a baj. Dráma ez, mégsem ígér katarzist. De azért van két reménykeltő következménye az ügynek: egyrészt Magyar Péter megjelenése mutatja, hogy a NER-en belül is vannak, akiknek elegük van abból, hogy Orbán Viktor és családja nevére veszi az országot a telek- és részvénykönyvekben is. A másik a péntekre meghirdetett tüntetés, ahol milliós táborral rendelkező internetes sztárok közösen lépnek fel. Talán mégsem annyira stabil a rendszer, és nem olyan mély a közöny.Szellem rovatunk ezúttal az egykori Jugoszláviába kalauzol el a Tena Stivicic íróval készült interjúban, aki a Radnóti Színházban bemutatott 3tél című művében egy ház lakói sorsán keresztül mutatja be négy generáció viszontagságos történetét. Világ rovatunk az ukrán hadsereg parancsnoka, Valerij Zaluzsnij leváltásának okait és következményeit elemzi, a rovat egy másik cikke pedig az európai hadseregek készleteit rovancsolja, aggodalomra okot adó eredménnyel. Gazdaság rovatunk kiszámolja, mennyibe is kerül nekünk, hogy nemcsak lélegeztetőgépet tud venni a kormány a lehető legdrágábban, de gázt is, hogy aztán ne tudjon tőle megszabadulni. Tech-tud rovatunk a humanoid robotok elterjedését latolgatja, talán ezek segíthetnek majd olyanoknak, mint a Portré rovatunkban bemutatott Straub Péter régész, aki hiába veszítette el a látását, nem mond le arról, hogy tovább folytassa a szakmáját.
Hamvay Péter
szerkesztő