Itthon hvg.hu 2024. július. 23. 09:20

Az Agrárminisztérium is ellenzi, hogy Lázár Jánosék magánkézbe adják az egyik magyar nemzeti park székhelyét és egy állatparkot

A Körös–Maros Vidéki Nemzeti Park sokat költött fejlesztésre, értetlenül állnak a döntés előtt.

A Lázár János-féle kastélytörvénynek köszönhetően magánkézbe kerülhet a 26 hektáros ősfás szarvasi Anna-liget, a területen található Csáky–Bolza-kastéllyal együtt. Itt található a Körös–Maros Vidéki Nemzeti Park Igazgatóságának székhelye, valamint egy látogatóközpont és egy állatpark is.

Elfogadta a Lázár-féle kastélyprivatizációs törvény javított kiadását a parlament

Az Alkotmánybíróság által is jelzett aggályokat kiküszöbölve, javított változatban fogadta el a parlament Lázár János miniszternek az állami kastélyok magánkézbe adását lehetővé tevő törvényét, amit államfőként Novák Katalin nem volt hajlandó aláírni.

Mint a 24.hu írja, az igazgatóság harminc évvel ezelőtt vette át az ingatlant, azóta számos fejlesztést hajtottak végre. Ezek értéke eléri az egymilliárd forintot, és meglepte őket, hogy a központot privatizálni akarják. Állításuk szerint az ökoturisztikai létesítményt az elmúlt egy évtizedben négyszázezren látogatták meg, az érdeklődés pedig folyamatosan növekszik. Azt is elmondták, hogy a nemzeti park szoros kapcsolatot ápol a Csáky családdal, a család pedig tökéletesen elégedett a jelenlegi hasznosítással, rendszeresen megjelennek a rendezvényeken, a kastélynak ajándékoztak már több tárgyi emléket a család életéből, amelyet bemutat a nemzeti park.

Mellettük a természetvédelmi és az Agrárminisztérium sem ért egyet a Csáky-kastély és környezetének magánkézbe adásával. A tárca leszögezte, elkötelezettek amellett, hogy a Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság székhelye, a Csáky-kastély, a Látogatóközpont és az Állatpark továbbra is az Igazgatóság vagyonkezelésében és fenntartásában maradjon, és erről az Építési és Közlekedési Minisztériumot is értesítették.

Utóbbi a 24.hu által feltett kérdésekre nem igazán adott választ, a megkeresésre reagálva csupán annyit írtak, hogy „a törvény alapján az ingatlanok állapotának évenkénti felmérése szükséges, és a tulajdonba adásra vonatkozó felhívás azon ingatlanok esetében kerül közzétételre, amelyek esetében a vagyonkezelő nem tudja a fentiek szerinti méltó használatot biztosítani. Mindez nemcsak a felújítás, de a fenntartás, karbantartás forrásigényét is jelenti”.

Hirdetés