Egyelőre nem mi megyünk – katonákkal, „harctéri mentorkodni” – Csádba, hanem a közép-afrikai ország delegációja jött Magyarországra egy fegyvermentes projekt keretében a tevetej feldolgozását tanulmányozni.
Most épp a közép-afrikai Csádból érkezett egy küldöttség, hogy tanulmányozza a magyarországi tevetej-feldolgozási eljárásokat – árulta el az e termékkel foglalkozó Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet Kft. vezetője az állami tévében hétfőn, amelyet aztán az állami hírügynökség, az MTI szemlézett.
A tevetej kedvező élettani hatásai és különleges összetétele miatt értékes táplálék, a népességgyarapodás miatt világszerte felértékelődik – közölte a mosonmagyaróvári kísérleti intézetet vezető Kocsis Róbert. Azt is elárulta, együttműködési megállapodás írtak alá a Csádi Élelmiszerminőség-ellenőrzési Központtal.
Utóbbi elnöke, Soudy Imar Djibrine arról beszélt, hogy a háborús időket maga mögött tudó Csád a gazdasági nyitás politikáját választotta, és ennek keretében az élelmiszeripari és élelmiszer-ellenőrzési együttműködés terén is szorosabban együtt kíván működni magyar partnereivel.
A 444.hu azt is kiszúrta, hogy a delegáció látogatásáról a hétvégén Máthé László Eduárd, a szub-szaharai térségben megvalósuló magyar összkormányzati tevékenységek külpolitikai összehangolásáért felelős miniszteri biztos is beszámolt fotókkal – eszerint a kormányzatban van ezért felelős miniszteri biztos is:
The 9 Chadian agricultural experts arrived safely in Hungary and their professional programme started immediately.
— Máthé László Eduárd (@LaszloMathe_) July 21, 2024
🗓️Day 1: visit to the largest agricultural machinery museum in Central Europe, the laboratory of the Institute of Genetics and Biotechnology of the Hungarian… pic.twitter.com/7V2igE2Dy3
Magyarország ráadásul nemcsak az élelmiszer-ellenőrzés terén segítene a közép-afrikai államnak: a magyar kormány régóta tervezi, hogy egy katonai missziót is küld Csádba. Az előkészületeket hiába segíti személyesen a miniszterelnök katona fia, Orbán Gáspár egyfajta különmegbízottként, a projekt befagyott.
Arról, hogy mennyire veszélyes lehet ez a misszió, itt írtunk, arról, hogy mennyire igyekezett titkolni a szaktárca Orbán Gáspár szerepét, itt olvashat, arról pedig, hogy Csádban katonai hírszerző központ létrehozása lehet a magyar kormány célja, itt írtunk.
Arról, hogy mit csinálna a tervek szerint Csádban a 200 fős magyar kontingens, itt írtunk, arról, hogy nyolcszor annyi pénzt szántak a Hungary Helps programban a csádi jelenlétre, mint Ukrajnára, itt olvashat, továbbá Orbán Gáspár esetleges nyersanyagkutató céljairól itt írtunk.
Végül arról, mi vár a Száhel-övezetben a magyar katonákra, az elemzésünk itt olvasható:
Nyitóképünk illusztráció.