Orbán “békemisszió”-nak titulált külpolitikai akciósorozata biztosan nem fog békét hozni – fejtette ki Rácz András, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója, aki szerint a magyar kormányfőnek „se terve, se mandátuma, se hitelessége nincs, így pedig nem lehet közvetíteni”. Főleg, hogy mindenhol mást mond, már ha egyáltalán szóhoz jut.
„Szaladgálhat Orbán Viktor fel-alá a világban annyit, amennyit csak akar, visszaélve az EU-elnökség adta láthatósággal, de a háború folyására ez rövid, hat hónapos távon semmiféle érdemi hatást nem fog gyakorolni” – írja Rácz a közösségi oldalán közzétett elemzésében, amit először a Telex vett észre. Ezért szerinte a féléves magyar EU elnökség végén éppúgy háború lesz, mint az elején.
Három okot sorol fel, hogy mire alapozza állítását: egyrészt az orosz–ukrán háborúban mindkét fél katonai erővel akarja elérni a célját. Hogy ki bírja tovább, abban a novemberi amerikai elnökválasztás végkimenetele kulcsfontosságú lesz, de bárki is győz, 2025. január 20. előtt nem fog hivatalba lépni, vagyis még fél évig semmilyen lépés nem történhet. Vagyis „még ha egy új amerikai adminisztráció (Ukrajna támogatásának folytatása helyett) valóban meg is próbálná rákényszeríteni a harcoló feleket a békekötésre, ez semmiképp sem fog tudni jövő év januárjánál előbb elkezdődni”. Ez pedig „bőven túlnyúlik a magyar EU-elnökség december végéig tartó mandátumán”.
A békemissziónak nevezett tárgyalássorozat szerinte azért is értelmetlen, mert Orbánnak nincs terve, márpedig ez egy sikeres békeközvetítéshez elengedhetetlen. „Az ‘Azonnali tűzszünetet, most!’ az nem terv, hanem egy üres lózung”, ami legitimálná az orosz területi hódításokat – sorolja.
Rácz András szerint „annyira nincs Orbán-terv, hogy Orbán eddig a ‘békemissziója’ három fő állomásán három, lényegesen különböző álláspontot hangoztatott, nem pedig egy konkrét tervet próbált elfogadtatni. Hiszen Kijevben valamiféle szakaszos tűzszünetről beszélt, „Moszkvában szóhoz sem jutott, mert Putyin lényegében letorkolta azzal, hogy a háború márpedig Oroszország feltételei szerint fog véget érni. Pekingben viszont a magyar miniszterelnök a kínai rendezési tervet magasztalta”.
Arra is felhívja a figyelmet, hogy Orbánnak semmiféle mandátuma nincs a közvetítésre, hiszen a harcoló felek egyike sem kérte fel őt közvetíteni, nem képviseli az Európai Uniót, és a NATO-t sem.
Harmadrészt pedig hitelessége sincs, még „saját szövetségi rendszerén belül példátlan módon el van szigetelve, Ukrajnában a Magyarországgal és az Orbán-kormánnyal szembeni bizalom legalább fél évtizede mélyponton van. Oroszországban eközben Magyarországot továbbra is egy EU és NATO-tagállamként kezelik, tehát a Moszkva szempontjából vele ellenséges tömb részeként.