Az újságíró-szövetség szerint a célpontokat már kilistázták, most jogszabályokkal próbálják sarokba szorítani azokat. A listán a HVG is szerepel.
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) elítél minden olyan hatalmi akciót, mellyel a független sajtó működését kívánják akadályozni. E törekvések közé soroljuk azt a hétfőn villámgyorsan megjelent kormányhatározatot, mely elvben a háborús propaganda ellen szól, valójában azonban újra a független média normális működését fenyegeti
– írta a MÚOSZ szerda délelőtti közleményében, amelyet a HVG szerkesztőségének is megküldött. Ahogy arról lapunk is beszámolt, Gulyás Gergely a hétfői kormányinfón jelentette be, hogy egy olyan törvényjavaslat kidolgozására kérték fel Tuzson Bence igazságügyi minisztert, amelyet ha elfogad a parlament, a civil szervezeteknek és sajtótermékeknek fel kell fedniük működési forrásaikat, különösen, ha külföldről is kaptak ehhez támogatást. „Amennyiben megállapításra kerül, hogy a támogatás a háborús propagandát szolgálja, úgy a forrásokat Magyarország visszautalja a küldő szervezet számára” – áll a hétfőn kiadott határozatban.
Egyelőre nem világos, hogy pontosan mit is ért „háborús propaganda” alatt a kormány, ehhez adhat némi támpontot a 2023 végén felállított Szuverenitásvédelmi Hivatal, amely – az előzetes ígéretekkel szemben – nekiszaladt a sajtónak. A Transparency International Magyarország mellett ugyanis az Átlátszótól is kértek rengeteg, a működésre, a forrásokra vonatkozó adatot. Az Átlátszó nemrég közölte, hogy nem hajlandók együttműködni a hatósággal.
A MÚOSZ szerint lehetetlen feladat, hogy az Igazságügyi Minisztérium találja ki, miként lehet jogállami keretek között ilyen adatokat kérni a szerkesztőségektől. „A háborús propaganda egzakt jogi meghatározás mást jelenthet a kormány és mást a köz számára” – írják. Szerintük
„mintha csak az lett volna fontos, hogy a lehető leggyorsabban ismét megjelenjen egy olyan jogszabály, amely a puszta létével is jelzi: jó lesz vigyázni, a kormány figyel, s ha kell, lecsap”.
A Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal kiadott egy olyan jelentést is, melyben listázta a szerinte háborúpárti lapokat, erre felkerült a Telex, a 444 és a Népszava mellé a HVG is. Mint megírtuk, úgy, hogy nagyrészt olyan cikkeket találtak háborúpártinak, amelyeket amúgy a kormánymédia is lehozott. „Vagyis a „célszemélyek” már alakulnak, most készül a jogi háttér, s ha külföldről (kivéve az Európai Uniót) is kapnak támogatást, akkor jöhet a retorzió” – vonta le a következtetést a MÚOSZ.
A szövetség szerint „a kormánynak nem az a dolga, hogy akadályozza az újságok működését. Nem az a dolga, hogy jogszabályokkal fenyegesse a független lapokat, melyek anyagi létüket tovább nehezíthetik”. Emlékeztetnek arra, hogy ezek a lapok, köztük a HVG is, nagyrészt olvasói támogatásból élnek, az olvasóktól érkező forrásokat egészítik ki a külföldről, pályázatokon elnyert pénzek. „Ezek olyan projektek megvalósulását segítik általában, melyek egy európai ország demokratikus működéséhez szükséges informáltságot erősítik. Ez nem háborús propaganda!” – írja a MÚOSZ.
„A kormány állítólag békemissziót indított az ukrán–orosz háború lezárásáért, itthon viszont háborúba kezdett a független sajtó ellen. Egy demokratikus, a sajtószabadságot és a tájékoztatás szabadságát tiszteletben tartó hatalom ilyet nem tesz” – írták közleményük zárásaként.