„Havi albi: 200 ezer, havi fizu: 217 ezer” – állt az egyik transzparensen.
Mintegy hatvan-hetven tudományos kutató tüntetett június 26-án, szerda reggel az MTA Humán Tudományok Kutatóházában. Ebbe az épületbe hirdették meg a Magyar Kutatási Hálózat (tavaly óta bevett nemzetközi nevén: HUN-REN) úgynevezett stratégiai workshopját, amely többek között éppen a kutatói hálózatba tartozó központok szervezeti kereteinek felmérésével és esetleges átszervezésével foglalkozik – írja a Qubit.
A tüntetés már csak azért is időszerű, mert éppen egy nemzetközi tanácsadó testület világítja át a kutatóközpontokat, ám azt nem lehet tudni, hogy a tagoknak van-e egyáltalán fogalmuk arról, hogy mennyit keresnek a magyar kutatók és milyen fizetések mellett kellene versenyképesnek lenniük a nemzetközi porondon.
A tüntetők ezen próbáltak segíteni az olyan táblákkal, mint hogy „Nettó 246.000 forint fizetés 10 évvel a PhD után”, illetve „Havi albi: 200 ezer, havi fizu: 217 ezer”. A külföldi vendégek kedvéért angol nyelvű transzparensekkel is készültek, ilyen volt például az, amelyik a rendezvény összköltségvetését egy kutató négyéves bérének feleltette meg, egy másik pedig a fiatal kutatók helyzetére rávilágítva közölte, hogy havi 600 euróból kell megélniük.
A stratégiai workshopot is azért nem egy drága külső helyszínen, mondjuk a Marriott Hotelben rendezték meg, mert a kutatók érdekképviseleti szerve, a Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (TDDSZ) több alkalommal is tiltakozott ellene és több adatigénylést is benyújtott.
„Ezzel máris 25 millió forintot spóroltunk” – kommentálta a portálnak Bakó Imre kémikus, a TDDSZ vezetője.
A kutatók bérei a KSH által legutóbb közölt bruttó 605 ezer forintos átlagkeresettől látványosan elmaradnak.
Egy tudományos segédmunkatárs bruttó alapbére 320-330 ezer forint között van, egy tudományos munkatárs 350 ezer forint bruttó bért kap, erre esetenként jöhetnek még bizonyos kiegészítések, így az említett két kategóriába tartozók bruttója 350-450 ezer közé tehető.
A rendezvényen egyébként ott volt Gulyás Balázs is, a HUN-REN elnöke is, aki nem ment oda a tiltakozókhoz, nem is beszélt velük, ahogyan korábban sem volt hajlandó fogadni a TDDSZ küldöttségét.
„Ezerötszáz dolgozó írta alá a petíciót az év elején, de nem érkezett válasz. Személyesen átadtuk az egyik igazgatónak, arra sem érkezett válasz. Aztán elmentünk tüntetni, a válaszuk az volt, hogy lezárták az épületet. Most jeleztük, hogy a TDDSZ mint a dolgozók képviselője részt venne a mai workshopon, de nem reagáltak. Ma idejöttünk, sajnos látható volt, hogy milyen dialógus folyik: semmilyen” – mondta el Gerő Márton, HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézetének kutatója.