Ismerős arcok kapták az állami szerencsejáték-cég szponzorkeretének javát, és most nem a NER-kedvenc zenekarra kell gondolni, hanem olyan visszatérő kedvezményezettekre, mint Orbán Viktor polgári körös alapítványa vagy Havasi Balázs.
Jelentős összeget, közel nettó 665 millió forintnyi támogatást ítélt oda májusban az állami Szerencsejáték Zrt. leánycége, és az összeg majdnem felét két ismeretlenül csengő nevű, nemrég alapított vállalkozás kapta. A nyilvános közzétételei lista alapján a nettó 280 millión – nem tudni, milyen arányban – a milliárdos Bessenyei István vállalkozó két cége osztozik. Az Inani Production Kft. és az Inani Football Production Kft. a szponzorpénzek május 8-i odaítélésekor mindössze 11, illetve 1,5 hónapja létezett.
A támogatásosztó leánycég, a Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. sosem közli, milyen célra és mi alapján adott pénzt, így csak sejteni lehet, hogy Sarka Kata férjének filmgyártó és produkciós cégei talán a Puskás Ferencről készülő filmsorozatra kaptak bújtatott állami támogatást. Az Inani Production Kft. tavaly decemberben ugyanis a Puskás című sorozatra nyert már egy 90 milliós “forgatókönyv-fejlesztési” támogatást a Nemzeti Filmintézettől, áprilisban pedig írtunk róla, hogy indulhat a film készítése.
A Szerencsejáték-cég amúgy bőkezűen bánik Bessenyei Istvánnal, aki miután 11 évig járhatott MSZP-s belépővel a Parlamentbe, 2017-ben a kormányfő lánya, Orbán Ráhel köreiben tűnt fel, később Rogán-Gaál Cecília és Sarka Kata üzleteiben vett részt. Utóbbit feleségül vette, az ATV vezérigazgatójával pedig közösen bulvárportált visz, miközben az állam által gyakran foglalkoztatott Valton-Sec biztonsági cég résztulajdonosa is. Eddig Bessenyeinek egy másik cége, a Netrise Hungary Kft. volt a kedvezményezett a Szerencsejáték-cég listáján: legutóbb tavaly októberben kapott így 40 milliót, de 2022-ben is kapott a ugyanennyit, meg 2019-ben is, míg egy évvel korábban pedig 35 milliót.
Ha nem is 280 milliónak, de jelentős, 120 milliós összegnek örülhetett a Symphonic Concert Management Kft. is. Ez a zongoraművész Havasi Balázs többségi tulajdonú vállalkozása, amit tavaly nyáron már megdobott a Szerencsejáték-cég 100 milliónyi szponzorpénzzel. Sőt, 2022-ben és 2021-ben is 150-150 millióhoz jutott az állami lottócégtől. A vállalkozást korábban 50 millióval támogatta az MNB egyik alapítványa, 2016–2018 között pedig a Külgazdasági és Külügyminisztérium segítette évente 150 millióval. Havasi játékát amúgy szereti a Mészáros-Várkonyi házaspár is: májusban Londonig utaztak, hogy meghallgassák a koncertjét a Royal Albert Hallban.
A harmadik legtöbb pénz, 80 millió forint a Szövetség a Nemzetért Alapítványnak esett le, amely szintén visszatérő kedvezményezett. Ez az első polgári körből, az Orbán Viktort és egykor Vona Gábort is soraiban tudó Szövetség a Nemzetért Polgári Körből kinőtt civil szervezet tavaly nyáron is kapott 60 milliót, 2019-ben pedig szintén 60 milliót. Ők tartják fenn a Polgárok Házát, és korábban jelentős összegeket kaptak a Fidesz pártalapítványától is: 2010-2015 között 135 milliót, 2015-2020 között 98 milliót. Botrány lett 2016-ban egy bőkezű támogatásukból: 320 millió forintot kaptak a légi irányításért felelős állami Hungarocontrol Zrt.-től.
A májusi lista szerint 50 millió jutott az Immerzív Művészet Nonprofit Kft.-nek, amely Fábics Natália, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem oktatójának vállalkozása. Néhány milliót kaptak még különböző, sport- illetve horgász szövetségek. A lista végén szerepel 5-5 milliós szponzorációs szerződéssel a Nagycsaládosok Országos Egyesülete és a GML Productions Kft. is. Utóbbiról tavaly nyáron írtunk, mert akkor is 5 milliós összeggel bukkantak fel a listán. A GML Productions Kft. 2022-ben is kapott a Szerencsejáték-cégtől 5 milliót, sőt egy hónappal a megalakulása után, 2016 decemberében is már 8 milliót. Később, 2020-ban és 2021-ben pedig már 20-20 milliót, és időnként a KDNP parlamenti frakciója is fizet néhány millió közpénzt a KDNP ifjúsági szervezetéből indult Gondi Mátyás Lajos vállalkozásának.