A szervezők Karácsony Gergelyt, Vitézy Dávidot és más politikusokat is meghívta a felvonulásra, meggyőződésük ugyanis, hogy a politikusoknak ki kell állniuk a demokratikus értékekért, beleértve természetesen az LMBTQ-közösségek jogait is.
Június 22-én 29. alkalommal rendezik meg idén a Budapest Pride felvonulást, az ország legnagyobb emberi jogi tüntetését, ahol a szexizmus, a homofóbia és transzfóbia mellett olyan problémákra is fel kívánják hívni a figyelmet, mint a rasszizmus, a lakhatási válság, az ökológiai krízis és a demokráciába vetett hit válsága.
Az idei menet a Podmaniczky utcában kezdődik 15 óra körül, innen a résztvevők a Bajcsy-Zsilinszky útra mennek, ahonnan az Andrássy úton vonulnak majd a Vajdahunyad vára előtti zöldterületre, a Civil Faluhoz. Itt mond beszédet 17 órától többek között Karafiáth Orsolya, író, költő, az idei Pride házigazdája. Szokás szerint after party is lesz aznap este a Budapest Parkban. A korábbi években alkalmanként közel 35 ezren vonultak fel.
A szervezők Karácsony Gergelyt, Vitézy Dávidot és más politikusokat is meghívta a felvonulásra, meggyőződésük ugyanis, hogy a politikusoknak ki kell állniuk a demokratikus értékekért, beleértve természetesen az LMBTQ-közösségek jogait is.
Éppen ezért a Telex kérdezte a parlamenti pártokat, illetve az EP- és önkormányzati választásokon indulókat, hogy részt vesznek-e a felvonuláson, és mi az álláspontjuk az eseménnyel kapcsolatban.
A lap megkeresésére Karácsony Gergely frissen újraválasztott főpolgármester megerősítette, hogy idén is ott lesz a felvonuláson, igaz, beszédet nem fog mondani. Sajtósa azt írta, hogy a szivárványos zászló már a Pride-hónap elején kikerült a Városházára, amiről Karácsony egy Facebook-posztban is beszámolt.
Megkeresték Vitézy Dávid korábbi főpolgármester-jelölt egyesületét is, hogy megtudják, részt vesznek-e a felvonuláson. Válaszukban azt írták, hogy a Budapest Pride ünnepélyes megnyitóján képviselőjelöltjeik közül részt vett Gál József és Merker Dávid is, így fejezve ki támogatásukat az esemény iránt. Vitézy azonban a választások előtt úgy nyilatkozott a Telex stúdiójában, hogy eddig nem volt még a Pride-on, a szervezőknek küldött válaszlevelében emellett arra is kitért, hogy idén is csak abban az esetben menne el, ha megválasztják Budapest főpolgármesterének.
A Momentum idén is saját kamionnal érkezik a Pride-ra, és ott lesz a felvonulók között a Magyar Kétfarkú Kutya Párt is, akik tematikus szivárványos nyakkendős kétfarkú kutyával invitálják követőiket a felvonulásra.
A Párbeszéd–Zöldek is több politikussal képviselteti magát: a lap megkeresésére azt írták, a párt nemcsak a természetben, hanem a társadalomban is nagyra tartja a sokszínűséget. Arra hívták fel a figyelmet, hogy a párt társelnökei, Szabó Rebeka és Barabás Richárd aláírták a Budapest Pride LMBTQ-személyek jogi és társadalmi egyenlőségét elősegítő nyilatkozatát. A felvonuláson az említett társelnökök mellett ott lesz Szabó Tímea és a választások után a pártból kilépő Tordai Bence is, aki továbbra is a párt frakcióvezetője.
Ott lesz a felvonuláson a Demokratikus Koalíció is, ahogy megalakulásunk óta minden évben. Sebián-Petrovszki László, a DK országgyűlési képviselőjének, a Sokszínű Magyarországért képviselőcsoport tagjának vezetésével vonulnak – írták.
A Mi Hazánk az idei Pride idejére is tervezett ellentüntetést, de a Telex megkeresésére azt írták, hogy „a homoszexuális pedofilbotrányok ellenére” nem kaptak területfoglalási engedélyt a rendőrségtől. A Mi Hazánk szerint a kormány „idén ismét letérdelt a homoszexuális lobbi előtt”.
A Jobbik–Konzervatívok idén sem vesz részt az eseményen és a párt szerint a magyar társadalom többségét nem érdekli mások szexuális élete, azt írták, szerintük „egy normális országban senkinek sem kell szándékosan figyelemfelhívó módon, sokszor a jóízlés határait messze meghaladó, provokatív eszközökkel saját eltérő nemi identitására, beállítottságára felhívnia a figyelmet”.
A lap kereste a Fideszt, a Tisza Pártot és az MSZP-t is, hogy megtudják, részt vesznek-e az idei Pride-on, és ha igen, kik képviselik szervezetüket, de csütörtök délutánig nem válaszoltak a megkeresésre. David Pressman amerikai nagykövet a Telexnek azt mondta az eseményről, hogy most először számos ország egyesült, és komoly aggodalmát fejezi ki a Magyarországon bevezetett anti-LMBTQ-törvények miatt, erről egy nyilatkozatot is kiadtak. A hvg.hu ebben a cikkben számolt be erről részletesebben.