Márciusban vettek őrizetbe négy embert fiktív szerződések miatt, de a III. kerületi polgármester már akkor közölte, hogy hivatali dolgozó nem érintett, és a választások elé időzített lejáratásnak tartja az ügyet.
Közleménye szerint több helyszínen is „összehangolt nyomozási cselekményeket” hajt végre a Központi Nyomozó Főügyészség, amely vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés bűntette és más bűncselekmények miatt nyomoz.
Az egyik ilyen helyszín Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata.
Az akcióban közel 40 hivatalos személy vesz részt, köztük az ügyészség felkérésére a Készenléti Rendőrség állománya is.
Az ügyészség ígérete szerint szerdán ad részletesebb tájékoztatást az ügyről, amely márciusban kezdődött, amikor négy személyt is őrizetbe vettek. Akkor azt közölték, hogy a megalapozott gyanú szerint egy férfi a kft.-jén keresztül 2021-ben szolgáltatások nyújtására, illetve eszközbeszerzésekre fiktív szerződéseket kötött a III. kerületi önkormányzattal, illetve az egyik gyanúsított-társa által kijelölt két gazdasági társasággal.
A gyanúsítottak a fiktív szerződések ellenértékeként beérkezett pénzösszegeket készpénzben felvették, és korrupciós célokra fordították.
Kiss László polgármester (címlapképünkön) az ügy kirobbanásakor úgy nyilatkozott: önkormányzatuk mindenben együttműködött, „az eljárás hivatali dolgozót, önkormányzati tisztségviselőt, illetve az intézményrendszerükben dolgozó munkatársunkat nem érint”.
Hozzátette: az ügy „illeszkedik abba a sorozatba, amivel hivatalban lévő ellenzéki politikusokat, illetve önkormányzatokat akarnak kormányközeli eszközökkel ellehetetleníteni”.
Később a velük kapcsolatos nyomozás dokumentumait is közzétették.
Az óbudai önkormányzat cikkünk megjelenése után közölte, hogy a nyomozók a kutatás során iratok szkennelését kérték. „A Hivatal munkatársai az ügyészséggel mindenben együttműködtek, a kért iratokat hiánytalanul átadták” – tették hozzá.
„Az ügyészségi tájékoztatás szerint a nyomozati cselekmény ugyanabban az ügyben zajlik, amely kapcsán márciusban már kértek be iratokat az önkormányzattól. Habár a közleményükben azt írják, hogy az akcióban 40 hivatalos személy, köztük a Készenléti Rendőrség állományának tagjai vesznek részt, az önkormányzat épületében mindössze öt fő hivatalos személy tartózkodott” – áll a közleményben.
Az önkormányzat ismét azt írta, hogy minden szerződésük szabályos, valós teljesítésen alapul, „ez kizárja a jogszerűtlenséget és a fiktivitást. Az erre vonatkozó bizonyítékok rendelkezésre állnak, és ismételten nyilvánosságra fogjuk hozni azokat”.