Itthon Lengyel Tibor 2024. június. 04. 15:20

Az MCC 9 milliárdot költött fizetésekre, és ez csak egy kisebb kiadási tétel volt tavaly

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

A Brüsszeltől Budapestig konzervatív szeánszokat szervező, és a Librit bekebelező MCC alapítványa 50 milliárd forint kamat- és osztalékbevételre tett szert tavaly. Ebből már lehetett szórni a pénzt. Az alapítványnál személyi juttatásokra 9 milliárdot, az alaptevékenységükre 26 milliárdot költöttek, befektetési céllal pedig 38 milliárdért vettek állampapírt, és még így is sikerült 25 milliárdos profittal zárni az évet.

Úszott a pénzben tavaly “a magyar társadalom műveltségi szintjének emelését”, ezen belül is diákok támogatását alapfeladatának tekintő, de az Orbán Viktort és a “nemzeti konzervativizmust” népszerűsítő rendezvényeiről, valamint a Libri könyviadó felvásárlásáról talán szélesebb körben ismert és sokak által a Fidesz káderképzőjének tartott Mathias Corvinus Collegium Alapítvány (MCC), derült ki a 2023-as mérlegükből. 

Az MCC vezérkara 2021-ben egy rendezvényen: Orbán Balázs és Szalai Zoltán (háttal orbán Viktor, jobboldalt Niall Feguson történész
Reviczky Zsolt

A 2022-es év után, amikor óvatosabban költekezett az MCC, tavaly már elengedhette magát, köszönhetően annak, hogy jóval több bevétele volt. Míg 2022-ben 34 milliárd folyt be a kasszába, addig tavaly már csaknem 50 milliárd. Ennek nagy részét a 2020-ban állami vagyonjuttatásként kapott Mol- és Richter-részvények osztalékbevétele tette ki, összesen 36,3 milliárd forint értékben, és ehhez jött még 13,5 milliárd kamatbevétel. 

A bővülő forrásokból az MCC többet is áldozott az alaptevékenysége szerinti fő célra, a tehetséggondozásra. Míg az ezt szolgáló közhasznú kiadásaik a 2021-es 21,16 milliárd után a spórolás jegyében 2022-ben 16,64 milliárdra bezuhantak, tavaly ismét nőttek: e célra 25,8 milliárdot fordítottak tavaly. A 193 oldalas, a mérleget, beszámolót és közhasznúsági jelentést is tartalmazó dokumentumból kiderül, hogy  

a növekvő kiadások ellenére az MCC a 2022-es 17,8 milliárdos eredményt is túlszárnyalva 24,9 milliárdos pluszban zárta a 2023-as évet. 

Pedig az alapítvány nem fogta vissza a költekezést. Tavaly befektetési céllal 38 milliárd forint értékben vásárolt állampapírt, vett egy felújítandó ingatlant Zalaegerszegen helyi tehetségkutató központja számára – ingatlanjai könyv szerinti értéke amúgy 17 milliárd forint jelenleg –, vásárolt továbbá jellemzően az oktatási tevékenységhez szükséges eszközöket, de bútorokat, és költött informatikai eszközökre is. 

Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója lett a Libri elnöke

Megválasztották az igazgatóság és a felügyelőbizottság tagjait a Libri vállalatcsoport közgyűlésén, a testületekben régi és új tagok is dolgoznak majd.

A beszámoló szerint az alapítvány a közhasznú tevékenysége révén tavaly 8584 magyar és határon túli általános- és középiskolás diákot, egyetemistát segített. De arra is utalnak, hogy tágabb értelemben az MCC diákjai, oktatói, sőt az intézményeiknek helyt adó települések lakói is kedvezményezettek, így már

950 ezerre becsülik a közhasznú tevékenységből részesülők számát, vagyis minden tizedik magyarnak jó az MCC. 

Akiknek még biztosan jó, hogy van MCC, azok a vezetők, a fizetett alkalmazottak – ők mintegy hatszázan vannak –, továbbá az oktatók. Rájuk ugyanis tavaly 9,3 milliárd forintot költöttek. A személyi jellegű ráfordítások évre évre nőnek: 2021-ben ez a tétel még csak 4,1 milliárd volt, 2022-ben már 6,7 milliárd, és tavaly ennek is csaknem a másfélszerese ment el bérekre, járulékokra és megbízási díjakra. 

Ezen belül a vezető tisztségviselőknek nyújtott juttatás összege ugyanakkor csökkent: a 2022-es 262 millió helyett erre tavaly csak 158 milliót költöttek. A kuratórium elnöke továbbra is Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, aki 2022-ben az MCC-nél elnökként havi bruttó 1,9 milliót kapott, idei friss vagyonnyilatkozatában pedig jelenleg havi bruttó 1-5 millió forint közötti sávban jelölte meg az ottani bérét. Jó hír viszont, hogy Tucker Carlson nem került nekik semmibe:

Nemhogy fizetést nem adott neki, szerződést sem írt alá az MCC Tucker Carlsonnal

Az amerikai tévés-influencer szóban vállalta, hogy eljön Magyarországra és előadást tart.

Bár más szervezeteket az alapítvány összesen 4,2 milliárd forinttal támogatott tavaly, ehhez képest elenyésző összeget, 542 millió forintot fordított az alapcéljához, a tehetséggondozáshoz kapcsolódó ösztöndíjakra. A mérleg szerint viszont sokat költött saját, kapcsolt vállalkozásaira az alapítvány: 30,8 milliárd forint értékben adott kölcsönt nekik – persze ez visszajár, de az összeg 2022-ben csak 1,5 milliárd volt. 

Amin szintén nem spóroltak, az a beruházások, fejlesztések kiadási tétele, amire a 2022-es 2,3 milliárd forintnál is többet, 4,3 milliárdot költöttek. Eközben az alapítvány bankbetétei a 2022-es 60,8 milliárdról 53,5 milliárdra csökkentek. A beszámolóból még kiderül az is, hogy tavaly ősszel létrehozták a Magyar Összetartozás Intézetet, amelynek a tervek szerint  

célja megalkotni, kutatni és bemutatni azt a kohéziós erőt, amely biztosítja és válságállóvá teszi egy nemzet szellemi szuverenitását. 

Az alapítvány vagy a tulajdonában álló projektcégek egyébként idén vélhetően sokkal többet költenek majd beruházásokra, mivel elkezdődik a pécsi Nemzeti Kaszinó felújítása, és utána az lesz az MCC helyi képzési központja, továbbá a tervek szerint az MCC helyi főhadiszállásává építik át a miskolci Avas Szállót, amire több milliárdot kell költeni ehhez.

Hirdetés