Itthon hvg.hu 2024. június. 03. 14:57

A MOK reméli, hogy nem „szivárogtatókat”, hanem megoldásokat keresnek a leállított szegedi gyermeksürgősségi kapcsán

A Magyar Orvosi Kamarát egy hónapig válaszra sem méltatták a szegedi gyermeksebészeti ellátás leállásával kapcsolatban. Az uniós milliárdokból nem felújították, csak kifestették az épületet, amely így nem kapott működési engedélyt.

A dél-alföldi régió legmagasabb szintű gyermeksebészeti ellátását biztosító Szegedi Tudományegyetem (SZTE) gyermeksebészeti műtőjét annak alkalmatlansága miatt április 16-án leállították, így a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) kijelölő határozata a Kecskemét–Szeged–Békéscsaba-tengely ellátását Pécs, Budapest, Debrecen központjaiba helyezte át – írja közleményében a Magyar Orvosi Kamara (MOK).

A szegedi ellátás jó ideje tartó szüneteléséről a Népszava korábban azt írta, hogy összesen több mint 200 tervezett műtét maradt már el, és 40-50 akut beteget küldtek tovább távolabbi intézménybe. Eredetileg négy napig szünetelt volna az ellátás, ott azonban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) olyan állapotokat talált, amelyek miatt nem adta meg az újrainduláshoz az engedélyt.

Az ügy előzménye, hogy még 2016-ban uniós forrásból 4,3 milliárd forint jutott volna egy új gyermeksürgősségi és traumatológiai centrum építésére Szegeden, emiatt ideiglenesen máshova költöztették őket. Időközben azonban a támogatás mértéke 1,9 milliárdra csökkent, az építkezés pedig el sem kezdődött, a gyermeksebészeti osztályon az eltelt évek alatt csak egy tisztasági festést ejtettek meg, illetve a padozatot burkolták újra. Ebben a formájában azonban az 1960-as években épült műtő nem felelt meg sem az uniós, sem a hazai normáknak, így az NNGYK megtagadta a működtetési engedély kiadását.

Az áldatlan állapottal kapcsolatban a MOK most azt írja, hogy a gyermekellátás problémájára szakmai megoldást próbált keresni, így a kamara Csongrád-Csanád Megyei Területi Szervezete azonnal megkereste a SZTE-t a betegbiztonsággal és kollégáik munkakörülményeivel kapcsolatos kérdésekkel. Választ nem kaptak. Ezt követően a MOK országos központja kereste meg az egyetemet. Választ nem kaptak. Végül Takács Péter egészségügyi államtitkárhoz fordultak 2024. május 6-án, de választ újfent nem kaptak, és a kialakult helyzet sem változott.

Mint írják, mivel az eredetileg kijelölt egy héttel ellentétben már egy hónapja szünetelt a gyermekek ellátása a régióban, ezért személyes egyeztetésen jelezték Pintér Sándor belügyminiszternek a problémát. Ennek végre annyi eredménye legalább lett, hogy az illetékes hatóságok kivonultak az épületbe. Azt azonban továbbra sem tudni, hogy milyen megoldást terveznek. A MOK reméli, hogy a hibákat nem eltussolják, hanem felderítik és kijavítják, nem megbüntethető felelősöket – főleg nem „szivárogtatókat” – keresnek, hanem megoldásokat.

Népszava: Több mint 200 műtétet szerveztek ki a szegedi klinikáról más városokba, a népegészségügyi központ szerint minden rendben van

4,3 milliárd uniós támogatás jutott egy új gyermeksürgősségi és traumatológiai centrum megépítésére, végül csak egy múlt századi műtőt sikerült kifesteni.

Hirdetés
Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.