A Magyar Orvosi Kamarát egy hónapig válaszra sem méltatták a szegedi gyermeksebészeti ellátás leállásával kapcsolatban. Az uniós milliárdokból nem felújították, csak kifestették az épületet, amely így nem kapott működési engedélyt.
A dél-alföldi régió legmagasabb szintű gyermeksebészeti ellátását biztosító Szegedi Tudományegyetem (SZTE) gyermeksebészeti műtőjét annak alkalmatlansága miatt április 16-án leállították, így a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) kijelölő határozata a Kecskemét–Szeged–Békéscsaba-tengely ellátását Pécs, Budapest, Debrecen központjaiba helyezte át – írja közleményében a Magyar Orvosi Kamara (MOK).
A szegedi ellátás jó ideje tartó szüneteléséről a Népszava korábban azt írta, hogy összesen több mint 200 tervezett műtét maradt már el, és 40-50 akut beteget küldtek tovább távolabbi intézménybe. Eredetileg négy napig szünetelt volna az ellátás, ott azonban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) olyan állapotokat talált, amelyek miatt nem adta meg az újrainduláshoz az engedélyt.
Az ügy előzménye, hogy még 2016-ban uniós forrásból 4,3 milliárd forint jutott volna egy új gyermeksürgősségi és traumatológiai centrum építésére Szegeden, emiatt ideiglenesen máshova költöztették őket. Időközben azonban a támogatás mértéke 1,9 milliárdra csökkent, az építkezés pedig el sem kezdődött, a gyermeksebészeti osztályon az eltelt évek alatt csak egy tisztasági festést ejtettek meg, illetve a padozatot burkolták újra. Ebben a formájában azonban az 1960-as években épült műtő nem felelt meg sem az uniós, sem a hazai normáknak, így az NNGYK megtagadta a működtetési engedély kiadását.
Az áldatlan állapottal kapcsolatban a MOK most azt írja, hogy a gyermekellátás problémájára szakmai megoldást próbált keresni, így a kamara Csongrád-Csanád Megyei Területi Szervezete azonnal megkereste a SZTE-t a betegbiztonsággal és kollégáik munkakörülményeivel kapcsolatos kérdésekkel. Választ nem kaptak. Ezt követően a MOK országos központja kereste meg az egyetemet. Választ nem kaptak. Végül Takács Péter egészségügyi államtitkárhoz fordultak 2024. május 6-án, de választ újfent nem kaptak, és a kialakult helyzet sem változott.
Mint írják, mivel az eredetileg kijelölt egy héttel ellentétben már egy hónapja szünetelt a gyermekek ellátása a régióban, ezért személyes egyeztetésen jelezték Pintér Sándor belügyminiszternek a problémát. Ennek végre annyi eredménye legalább lett, hogy az illetékes hatóságok kivonultak az épületbe. Azt azonban továbbra sem tudni, hogy milyen megoldást terveznek. A MOK reméli, hogy a hibákat nem eltussolják, hanem felderítik és kijavítják, nem megbüntethető felelősöket – főleg nem „szivárogtatókat” – keresnek, hanem megoldásokat.