„Tudom, hogy a történelem jó oldalán állok” – mondta a La Stampának adott interjújában az antifa-büntetőügy vádlottja, az olasz tanárnő, Ilaria Salis. A nő beszélt arról is, miért indult az EP-választáson.
Hamarosan ugyan 16 milliós óvadék fejében a letartóztatásból Budapesten bűnügyi felügyelet alá (korábbi nevén házi őrizetbe) kerül Ilaria Salis (képünkön), amagyar bíróságon zajló „antifaügy” fő vádlottja, de még ezelőtt adott rendhagyó interjút az olasz La Stampa lapnak a Gyorskocsi utcai börtöncellából.
Az interjú nem hagyományos módon keletkezett, hiszen – mint a lap írja – Ilaria Salis letartóztatása idején nem fogadhatott látogatókat, nem olvashatott újságot, nem volt hozzáférése az internethez, így 15 hónapon át alig tudott érintkezni a külvilággal. A lap a kérdéseit Salis apjával küldte el, és ugyanígy, rajta keresztül érkeztek a válaszok is.
Az erőszakkal vádolt antifasiszta aktivistát nemrég a baloldali AVS (Zöldek és Baloldaliak Szövetsége) indította a júniusi európai parlamenti választáson, miközben a nő ellen súlyos büntetőügy zajlik Budapesten, melynek végén akár 11 év börtönt is kaphat:
A La Stampa a rendhagyó módon készült interjúban arról beszélt, hogy „félti a testi épségét”. Apja szerint “minden egyes szava azzal a kockázattal jár, hogy visszafelé sül el, és talán még azt a vékony rést is bezárja, amely néhány napja nyílt meg” – ezzel a házi őrizetre utalt, megemlítve, hogy a jövő héten engedik ki abból a cellából, ahol tavaly február 11-e óta tartják fogva.
A lapnak Slais nem beszélt a fogva tartásáról, de a La Stampa emlékeztetett, hogy e körben mikről nem beszélt: “a bilincsekről, amelyekkel a bíróságra szállították, az egészségügyi betétekről és a vécépapírról, amelyeket napokig nem kaphatott meg, a családja által küldött ruhákról, amelyeket egy hónap után kapta meg, a piszkos ruhákról, amelyeken hetekig kellett szárítkoznia zuhanyzás után, mert nem volt más”.
Szóba került viszont az európai parlamenti választás, hiszen Salis elfogadta a baloldali zöldpárt jelöltségét, ami megadhatja neki az EP-képviselőknek járó mentelmi jogot. Ha így lesz, az emberi jogokért akar küzdeni. Ahogy mondta: “Szeretném magam egy olyan dolognak szentelni, ami nagyon közel áll a szívemhez: az emberi jogok védelmének.”
Arra a kérdésre, miszerint vannak, akik úgy gondolják, hogy a túlzott nyilvánosság árthat a bírósági ügyének, mások azt, hogy mentelmi joggal akarja megúszni a tárgyalást, úgy válaszolt: “A bírósági helyzetemet nem befolyásolhatják és nem is szabad, hogy politikai pozícióim hátrányosan befolyásolják vagy súlyosbítsák”. Hozzátette:
Nem az a szándékom, hogy kitérjek, hanem hogy megvédjem magam egy olyan eljárás keretében, amelyben az alapvető jogok, az arányosság elve és az ártatlanság vélelme garantált”.
A lap az interjúban arról is kérdezte Salist, hogy mit érez, támogatta-e és segítette-e őt az olasz kormány az igazságügyi eljárásában, de csak annyit mondott: „Inkább nem válaszolok”. Arra az újabb kérdésre pedig, miszerint úgy gondolja, hogy az egyes olaszországi többségi pártok és Orbán Viktor magyar miniszterelnök közelsége befolyásolta a helyzetét, megint csak azt mondta: “Inkább nem mondok semmit”.