Úgy látják, már az alapvető működés is veszélybe került.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem április 29-ei szenátusi ülésén az intézmény rektora, Czigány Tibor bejelentette, hogy nem pályázik újra a posztra. Ez derült ki abból a hangfelvételből, amely eljutott a Qubithez.
Abban bizakodom, hogy az elmúlt 3 éves küzdelem eredményeként utódom megkapja azt a lehetőséget, azt az esélyt, hogy a Műegyetem egy olyan formában működhessen tovább, amely több pénzzel is jár, ugyanakkor nem veszíti el az autonómiáját és az európai értékrendjét.
– mondta Czigány Tibor az ülésen, ahol az egyetem gazdasági helyzete is szóba került.
Mint a 444.hu írja, hogy biztosítani tudják az alapvető működésüket, a rektor és nyolc kar dékánja még április elején egyszeri költségvetési támogatást kért 2024-re a Kulturális és Innovációs Minisztériumtól.
A levél szerint, amit Czigány Tibor fel is olvasott, „az egyetem működtetésére rendelkezésre álló források reálértéke folyamatosan csökkent az elmúlt években, és a magas inflációs környezetben mára nem nyújtanak fedezetet a legszükségesebb kiadásokra sem, ami tarthatatlan állapothoz vezetett”.
Megjegyzik, a 2024. évi működés finanszírozására előirányzott összeg reálértéken mintegy 40 százaléka annak, amit a fenntartó 20 évvel ezelőtt biztosított, és szeretnének olyan egyszeri pénzügyi támogatást kérni, ami segítene abban, hogy mind az alapbéreket, mind pedig a napi működési és fenntartási költéseket ki tudják fizetni.
Czigány Tibor elmondása szerint a levélre választ nem kaptak, de április 17-én Hankó Balázs felsőoktatásért felelős államtitkár egyeztetésre hívta az állami egyetemek rektorait, hogy a bérekről beszéljenek. Bár a rektor szerette volna, ha az általános pénzügyi helyzetük is szóba kerül, ez nem történt meg, arra hivatkoztak, hogy az egyeztetés csak a bérekről szól.
Mint mi is megírtuk, korábban a BME több mint 750 dolgozója írta alá azt a fenntartónak címzett levelet, amelyben tisztességes bérezést követeltek, és más intézmények is hasonló lépésre szánták el magukat.
Az ELTE, a BME, a Zeneakadémia és a Magyar Képzőművészeti Egyetem dolgozói állítólag háromszor mentek el Hankó Balázshoz a minisztériumba tárgyalni a bérekről, de csak a harmadik tárgyalásra sikerült közelíteni az álláspontokat, igaz, doktoranduszi ösztöndíjakkal és az inflációkövetéssel kapcsolatban nem volt komolyabb előrelépés a 444.hu cikke alapján.