Világszerte egyre több helyen lépnek fel szigorúan a dohányzással, a dohánytermékek árusításával szemben.
Mint áprilisban írtuk, minden idők egyik legszigorúbb dohányzásellenes törvényének elfogadására készül a brit parlament felsőháza, büntetendő cselekménnyé nyilvánítja dohánytermékek eladását azoknak, akik 2009. január 1-jén vagy később születtek. Ez pedig azt jelenti, hogy azok a fiatalok, akik most 14-15 évesek, soha nem kerülnek olyan életkorba, amikor törvényesen dohányárut vehetnek.
Az RTL megkérdezte a magyarországi pártokat, szerintük hogyan kellene visszaszorítani a dohányzást, illetve mint gondolnak a dohánytermékek vásárlásának fokozatos betiltásáról.
A Momentum szerint fontos, hogy az emberek maguk dönthessenek életvitelükről és egészségükről. A dohányzás pedig ugyan káros, de az államnak csak korlátozott mértékben kellene beavatkoznia. Hozzátették, ők inkább az oktatásra és a tájékoztatásra helyeznék a hangsúlyt, mint a tiltásra.
A Párbeszéd minden, a dohányzás visszaszorítását célzó erőfeszítést előremutatónak tart, de kiemelik, sajnos nem a dohányzás az egyetlen egészségre káros szokás, hanem a túlzott alkoholfogyasztás is, ami Magyarországon szintén jelen van.
Szíjjártó Anita, a párt sajtósa hozzátette, a drasztikus és hirtelen bevezetett megoldások ugyanakkor visszaüthetnek, ami viszont fontos lenne, az egészségre káros termékek reklámozásának tiltása, másrészről jóval nagyobb hangsúlyt kellene fektetni a megelőzésre és az oktatásra, többek között a háziorvosok bevonására is.
Gyöngyösi Márton, a Jobbik-Konzervatívok elnöke, EP-képviselője szerint a „XX. század történelme kiválóan megmutatja a társadalom-mérnökösködés korlátait”, pártjuk pedig ebben nem hisz, helyette a szabadságot és az egyéni felelősségvállalást tartják fontosnak, és a tiltás helyett szerintük is az edukáció a helyes út.
Az RTL témában kereste a Fideszt, a DK-t, az LMP-t, az MSZP-t, a Mi Hazánk Mozgalmat és Magyar Péter pártját, a Tisza Pártot is, de még nem kaptak választ.