Itthon hvg.hu 2024. május. 01. 09:33

Büntetőjogász: 5 és 15 év közötti szabadságvesztés jár a bőnyi késeléshez hasonló bűntényekért

Ugyan a büntethetőség korhatára Magyarországon 12 év, de a bíróságnak az ítélet kimondása előtt arról is meg kell győződnie, hogy az osztálytársát megkéselő lány érti-e egyáltalán, hogy mit tett.

Öt és tizenöt év közötti hosszúságú szabadságvesztés jár a bőnyi késeléshez hasonló bűntényekért – mondta az RTL Híradójának Bátki Pál ügyvéd. A késes támadás miatt letartóztatásba helyezett hatodikos lánynak a korára való tekintettel valószínűleg javítóintézetben kell majd letöltenie a büntetését.

Magyarországon 2013 óta büntethetők a 14 év alattiak, de az, hogy a bőnyi késelő kislány elmúlt 12 éves, önmagában még nem elég: minden esetben igazságügyi orvos szakértőnek kell megállapítania, hogy a gyereknek már volt-e annyi belátási képessége, volt-e olyan értelmi és érzelmi szinten, hogy felelősségre vonható. Az a kérdés, hogy egyáltalán tudja-e, mit csinál, tudja-e irányítani az akaratát – magyarázta Bátki Pál.

Az ügyvéd arról is beszélt, hogy a büntethetőségi korhatár leszállítása óta nagyjából száz ilyen ügyben született ítélet Magyarországon.

Mint arról korábban mi is beszámoltunk, tanóra közben szúrta meg iskolatársát egy hatodikos lány a Győr-Moson-Sopron megyei Bőny általános iskolájában. A támadó szívtájékon szúrta a vele egy faluból, Rétalapról származó osztálytársát. A sérült lányt mentőhelikopter vitte kórházba, majd szinte azonnal meg is műtötték, már túl van az életveszélyen.

Az áldozat rokonai is rajta voltak a bőnyi diáklány halállistáján

A megszúrt hatodikos diáknak az volt a szerencséje az orvosok szerint, hogy az eset Győr közelében történt, ugyanis egy fél- vagy egyórás késlekedés végzetes lehetett volna.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.