Itthon Lengyel Tibor 2024. április. 18. 05:03

Minden iratot lefoglaltak a nyomozók az állammal milliárdos bizniszt kötött, majd fantomizálódott haveri cégek ügyében

Lengyel Tibor
Szerzőnk Lengyel Tibor

Kiadná az Állami Egészségügyi Ellátó Központ jogutódja a két Fidesz-közeli vállalkozással kötött szerződésekhez kapcsolódó, eddig nem ismert iratokat, csak éppen mindet lefoglalták a nyomozók. A cégek összesen közel 5 milliárd forint értékben szerződtek túlárazottnak tűnő Covid-gyorstesztek szállítására az állammal, majd a százmilliós osztalékok kifizetése után fantomizálódtak.

„Jelenleg olyan hatósági eljárás van folyamatban, melyben az érintett dokumentumok lefoglalásra kerültek, így az ezekkel kapcsolatos dokumentációt nem áll módomban kiadni” – írta április 10-i válaszlevelében Révész János, az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) vezetője Ujhelyi István európai parlamenti képviselőnek. A politikus ugyanis kikérte az OKFŐ jogelődje, az egykori Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) néhány, nagy botrányt kavart szerződésének kapcsolódó dokumentációját. A beszerzésekkel kapcsolatban nyomozás is folyik.

A szerződésekről korábban a hvg.hu is többször írt. A lényeg, hogy az ÁEEK-en keresztül a Covid-járvány idején, 2020-ban az állam több százezer antigéngyorstesztet vásárolt az egészségügyi piacon ismeretlen, de fideszes hátterű cégektől, ráadásul – egy veszélyhelyzeti felhatalmazás alapján – közbeszerzés nélkül. Ráadásul az ÁEEK előlegként a vételár felét elutalta nekik. Mivel az előleg fedezte a szállítandó mennyiség beszerzési árát, így a cégek befektetett saját tőke és üzleti kockázat nélkül tudtak zsíros üzletet kötni az állammal. Végül  

a profit kivétele után a cégek fantomizálódtak, a nyomuk is eltűnik – éppúgy, mint a túlárazott állami lélegeztetőgép-bizniszből milliárdos hasznot húzó más vállalkozásoké. 

Előre kifizette az állam a milliárdos szerződések felét a Covid-teszteket szállító haveri cégeknek, amelyek így hitelből szakíthattak nagyot

Már mindkét, a Fidesz korábbi politikusaihoz köthető, és a Covid-időszakban közbeszerzés nélkül milliárdos állami megrendelésekkel megtolt cég felszámolása zajlik. Így hamarosan ugyanúgy eltűnnek, mint a túlárazott lélegeztetőgép-biznisz egykori szereplői. A szerződésekből kiderül az is, hogy a később megvásárolt gyorstesztek “nagykerárát” már előlegként átutalták a cégeknek.

Íme a két cég és a velük kötött állami szerződések részletei: 

  • 2020. november 17-én a Rayrai Szolgáltató Kft.-vel 93 millió 870 ezer forint értékben szerződött az ÁEEK 30 ezer darab RapiGEN Biocredit Covid–19 antigéngyorstesztre. 
  • 2020. november 23-án a Rayrai Szolgáltató Kft.-vel 1 milliárd 627,5 millió forint értékben szerződött az ÁEEK 500 ezer darab Biocredit Covid–19 Ag-gyorstesztre. 
  • 2020. november 23-án a Minerva Tanácsadó és Forgalmazó Kft.-vel 3 milliárd 150 millió forint értékben szerződött az ÁEEK 1 millió darab – különböző, ötféle – gyorstesztre. 

A cégekről és fideszes hátterükről a hvg.hu megírta, hogy az egyik, a Rayrai Kft. egy thaimasszázs-szolgáltatóból vált milliárdos árbevételű gyógyászati nagykereskedővé. Az 1,72 milliárdos állami megbízás előtt, illetve közben lett tulajdonos a cégben Kupper András volt fideszes parlamenti képviselő és Tasnádi László volt belügyi államtitkár. A közben Steriflow Kft.-re átnevezett cég a tulajdonosoknak 795 millió forint osztalékot fizetett ki. Mivel a cég 2021-ben és 2022-ben is minimális árbevétel mellett már veszteséges volt, idén január 1-jén megindították a felszámolását.   

A másik, 3,15 milliárdos szerződést kötő cég, a Minerva Kft. résztulajdonos-ügyvezetője Martos Dániel, a ferencvárosi Fidesz vezető embere volt, később Szijjártó Péter parlamenti gyakornoka lett. Martos a IX. kerület vagyonkezelő cégében a parkolási rendszerért felelt, ahonnan a parkolási mutyi miatt távozni kényszerült. A Minerva Kft.-t 2021 februárjában adták el egy borsodi zsákfaluban, Rakacán élő, 19 éves fiatalnak, aki miután osztalékként utólag kifizetett neki és szintén fidelitasos üzlettársának 98-98 millió forint osztalékot, elindult a cég felszámolása.   

Szijjártó fidelitasos gyakornokáé volt a közpénzmilliárdokat szakító cég, amelynek fantomizálása miatt a NAV most nyomoz

A NAV szerint gyanús lehet, hogy a ferencvárosi parkolóbotrányban is érintett tulajdonos a 3,15 milliárdos állami Covid-teszt beszerzést elnyerő cégét egy 19 éves borsodi fiatalnak adta el, majd miután az osztalékot is megkapta belőle, felszámolták a vállalkozást.

Az ügy feltárásában régóta aktív Ujhelyi azért kereste meg az OKFŐ főigazgatóját, mert szerette volna látni a megállapodások teljes dokumentációját, hogy kiderüljön: ki és milyen érvek alapján döntött a beszerzéseknél a közbeszerzési eljárások mellőzéséről, hogyan találták meg és vizsgálták a két érintett céget, és miként győződtek meg az alkalmasságukról. Ujhelyi azokra a papírokra is kíváncsi volt, amelyek a szerződés teljesítését, az előlegek kifizetését igazolják, vagy információval szolgálhatnak a leszállított tesztek típusáról és arról, hogy a teljesítés határidőre megtörtént-e. 

Miután ezeket az iratokat az OKFŐ főigazgatójának jelzése alapján a rendőrségi lefoglalás miatt nem kaphatta meg, Ujhelyi a hvg.hu-nak azt mondta: EP-képviselőként és hatgyermekes magyar állampolgárként is kötelességének tartja, hogy „a sokmilliárdos Covid-teszt beszerzéseinek minden egyes mozzanatát átláthatóan feltárjuk és tisztázzuk”. Szerinte „ezzel a járvány halálos áldozatainak és a rajtuk nyerészkedőknek is tartozunk”. Ujhelyi hangsúlyozta: 

a több mint hatvanezer magyar áldozatot követelő Covid-járvány időszakában történt, korrupciótól bűzlő állami beszerzések talán a legvisszataszítóbb visszaélései a NER másfél évtizedes történetének.

Mert – folytatta – „akik még egy halálos járvány közepén is csak a nyerészkedésre tudnak gondolni, azok a legdurvább maffiákban is a legsötétebb figurák”. Ujhelyi biztos abban is, hogy „ha Magyarországon a jogállamnak egyetlen apró morzsája is maradt még, akkor a milliárdos Covid-tesztek korrupt beszerzései nem maradnak büntetőjogi következmények nélkül – különösen abban az időszakban, amikor az uniós támogatások – épp jogállamisági problémák miatt történő – visszatartása miatt fokozott figyelem irányul a magyar nyomozó hatóságok és az igazságszolgáltatás működésére”.

Ujhelyi István szeretne tisztán látni az ÁEEK-es szerződések ügyében
Veres Viktor

Annyi biztos, hogy mindkét céggel kapcsolatban folyik nyomozás. A Rayrai Kft. esetében a hvg.hu cikke nyomán Vadai Ágnes DK-s képviselő írásbeli kérdése feljelentésként landolt a rendőrségen. Ott először ezt elutasították, de az ügyészség másképp látta, és a nyomozás lefolytatására utasított. A másik cég, a Minerva Kft. Ügyében először a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) vizsgálódott, de nemrég áttették az ügyet az V. kerületi rendőrökhöz. A hvg.hu érdeklődött a nyomozás állásáról mindkét ügyben, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ a hatóságtól.

Frissítés – 13:54

Cikkünk megjelenése után a rendőrség válaszolt a nyomozások állását firtató kérdésünkre. Közölték, hogy az egyik, a 3,15 milliárdos megbízást kapott Minerva Tanácsadó és Forgalmazó Kft.-vel kapcsoltos nyomozás folyamatban van, és eddig gyanúsítotti kihallgatás nem történt. A másik, az ÁEEK-val 1,72 milliárdos összegben szerződött cég, a Rayrai Kft. – jelenleg Streiflow Kft. – ügyében a büntetőeljárást szintén folytatja jelenleg is a Nemzeti Nyomozó iroda, azonban “a nyomozás érdekére tekintettel” részleteket nem közölnek.

Hirdetés