Itthon Kacskovics Mihály Béla 2024. április. 15. 18:07

Kovács Gergőnek most már csak az a feladata, hogy elmagyarázza: a Kutyapárt nem vicc, csak vicces

Kacskovics Mihály Béla
Szerzőnk Kacskovics Mihály Béla

Hétvégén a XII. kerületi előválasztáson nagyot nyert Kovács Gergely, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt elnöke. Kovács győzelmében ott van az is, hogy ő az, aki a Kutyapártot egyaránt a bal- és jobboldal ellenzékeként határozta meg. Most viszont valahogy el kell magyaráznia a Hegyvidéknek, hogy sem ő, sem a pártja nem vicc, maximum vicces.

Önkormányzati választások
Friss cikkek a témában

„Jó jelöltek, valódi verseny van, de a civil nő, Piroska nem elég ismert, a Kovács Gergőék nem elég szervezettek, nem tudja a Gergő megszólítani egy jelentős részét a választóknak, és félő, hogy hamarabb letartóztatják, mint a választás”

– ez olvasható abban a dokumentumban, amelyet az abban megnevezett Kovács Gergely vasárnap délután (a kerületi ellenzéki előválasztás hajrájában) publikált a Magyar Kétfarkú Kutya Párt XII. kerületi szervezetének Facebook-oldalán, és amelyről azt állítja posztjában, hogy az egy Momentum-aktivisták számára készített sorvezető.

Az előválasztáson a jelöltjét mindössze a harmadik helyre behozó Momentum cáfolta, hogy valóban az ő, aktivistáknak belső használatra szánt anyaguk szivárgott volna ki, azonban ez a gyanú nem véletlenül merült fel, hiszen a Kovácsék által publikált írásban szerepelt például az is, hogy „Farkas Csaba momentumos tisztességes, fikarcnyit sem korrupt, jogász, volt rendőrkapitány, valamint karate- és jógaoktató. Higgadt, békés, határozott ember. Nagy tapasztalatú, tudja, pontosan mit kell tenni, nem csak a problémákra tudja felhívni a figyelmet”.

A hegyvidéki előválasztáson nem ez volt az egyetlen alkalom, hogy a Momentumot azzal vádolta meg egyik ellenfele, hogy nem játszik tisztán. A civilként, a Hegyvidék Jövőjéért Egyesület (HJE) színeiben induló, egykor Pálinkás József volt MTA-elnökkel együtt politizáló Visi Piroska például azt állítja, hogy a Momentum aktivistái olyan címlista alapján keresnek fel választókat, amelyet még a 2021-es ellenzéki előválasztáson állíthattak össze a pártok. Visi szerint viszont ezt a listát mára meg kellett volna semmisíteniük. Visit a poszt megjelenése után a Momentum egy helyi politikusa rágalmazással vádolta meg, „ami jogi következménnyel jár, az ügyben megtesszük a szükséges lépéseket”.

Fazekas István

Akárhogyan is történt, a Momentum zsinórban a második előválasztást bukta el. Az eredmény ismert:

Kovács Gergely a szavazatok mintegy 61 százalékát behúzva nyerte meg az előválasztást, Visi Piroska is szűk két százalékot vert rájuk.

Kovácsnak azonban feltehetően nemcsak az hozott komoly sikert vasárnap, ahogyan kerületi képviselőként végigdolgozta az utóbbi öt évet, hanem az is, hogy az általa vezetett és formált Magyar Kétfarkú Kutya Párt megítélése is megváltozott. A viccpárti imidzsük nem tűnt ugyan el, de lényegesen finomodott, Kovács egy olyan szervezetet épített fel az utóbbi években, amely egyszerre tudott humorizálva lavírozni az ellenzéki pártok és a hatalom között, aktivistahálót felhúzni és közben azt a hozzáállást mutatni minden választó felé, hogy mindkét nagy tömbbel, az ellenzéki pártokkal, valamint a Fidesszel is alapvető kétségeik vannak, így elképzelhetetlen közöttük az együttműködés. Így pont azokat a választókat vonzották magukhoz, akik a 2022-es ellenzéki bukás után az összes abban részt vevő pártból kiábrándultak.

Az MKKP március 15-i rendezvénye
Túry Gergely

A kiábránduláson nem lehet meglepődni, a vetélytárs ellenzéki pártok nem a legjobb formájukat futják 2022 óta. A DK igyekszik felfalni mindenkit az ellenzéki térfélen, a Momentum először eltávolodott a DK-tól, végül visszasodródott a DK mellé, miután rájöttek, hogy nélkülük képtelenek lennének választást nyerni, a Jobbikból annyian váltak már ki, hogy teljesen leszakadt az ellenzéki pártokról, az MSZP és a Párbeszéd pedig már az összefogásban sem volt valódi tényező.

Eközben a Kutyapárt köszönte szépen: bár a parlamentbe nem jutottak be, a szavazók őket nem a kudarcot összehozó ellenzék részeként azonosították. Így nem estek a torkuknak, a népharagot elvitte a Márki-Zay Péter vezette tömb. A Kutyapárt nem esett szét a választások után, azt követően pedig azt a tábort és szervezeti hátteret építették meg maguknak, amely a DK-t leszámítva eltűnt az ellenzéki pártok mögül 2022 után.

A Momentum kudarca Budafokon még nem volt látványos: jelöltjük, Havasi Gábor 1834, míg DK-s ellenfele, Perlai Zoltán 1915 szavazatot szerzett, vagyis mindössze 81 voks volt a különbség. Okkal feltételezhető, hogy ez pusztán annak köszönhető, hogy a DK jobban tudott mozgósítani a kampányhajrában a Momentumnál.

A Hegyvidéken azonban a kudarc kettős: Kovács Gergelyre több mint háromszor annyian szavaztak, mint Farkas Csabára, ráadásul őt még egy országos pártháttér és profi kampánytapasztalat nélküli civil is be tudta előzni.

Vagyis a Momentummal a XII. kerületben annak ellenére mosták fel a padlót, hogy a 2022-ben még a párt jelöltje, Hajnal Miklós nyert az előválasztáson, majd az országgyűlésin is ő lett a körzet képviselője, tehát látszólag helyzeti előnyben voltak.

Kovács Gergely a Széll Kálmán téren
Fazekas István

A Kutyapárt erősödéséhez és előválasztási győzelméhez azonban az ellenzéki pártok gyengélkedésén kívül még több tényező is hozzátett, ennek pedig része a Magyar Péter-jelenség is. Magyar ugyanis az első olyan alakja a hazai politikának, akit kiugrott fideszesként – egyelőre – a kormánypártok sem tudnak „összegyurcsányozni”, ő pedig a korábbi Orbán–Gyurcsány-ellentét helyett egy új politikai felosztást hozott be a tizenéve meglévő képbe: a régiek és újak szembenállását.

Ebben a logikában pedig Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc, valamint a régi bal-, jobboldali tömbökben szereplő pártok, így a Momentum is a „régiekhez” tartozik. A Kutyapárt pedig ezt a logikát tudta megkerülni azzal, hogy korábban nem csapódott az ellenzéki pártokhoz. Az pedig már a kampány része, hogy a magát a bal–jobb osztatú rendszer ellenzékeként definiáló Magyar Péter Kovácsot hitelesnek és szavazhatónak ítélte és így tett az a Vitézy Dávid is, akinek ugyan jelölőszervezete az LMP, mégis aktívan kampányol egyszerre a fideszes Lázár János és az ellenzéki Karácsony Gergely ellen.

Kovácsot segíthette az is, hogy Pokorni Zoltánról februárban kiderült: kiszáll a politikából, nem száll versenybe nyáron a polgármesteri címért. Az a mítosz már 2022-ben, a helyi momentumos győzelemmel megdőlt, hogy a Fidesz verhetetlen, de Pokorni erős karaktere volt az úgynevezett „emberarcú fideszesek” táborának. Ha inkumbensként bejelentkezett volna a júniusi választásra, Kovács esélyeit jelentősen ronthatta volna, hogy egy alapvetően integratív személyiségű, bejáratott, nagy tapasztalatú politikussal kell megküzdenie, nem egy olyan emberrel, akit a párt delegált.

Pokorni távozásával egy olyan ajtó nyílt ki, amin már az „emberarcú fideszes” képe helyett a NER néz vissza a kerületi fideszesekre is, a helyi ellenzékiek pedig megérthették: egy erős, jól felépített, helyben ismert jelölttel 2024-ben lehet esély a Fidesz leváltására. Itt szerepelhetett le a momentumos Farkas Csaba és Visi Piroska is: bár mindketten aktívak a helyi politikában, egyiküknek sincs olyan ismertsége, karaktere, végképp elérése, mint egy országos, de főleg a fővárosban aktív párt társelnökének.

Farkas Csaba
Facebook / Farkas Csaba

Az előválasztás megnyerése persze nem jelenti azt, hogy Kovácsnak automatikusan meglesz a polgármesteri cím is. Most jön az a rész, hogy el kell magyaráznia a XII. kerület előválasztást messze elkerülő ellenzéki és kormánypárti részének, hogy a Kutyapárt már nem vicc, csak vicces, és ő alkalmas komoly munkára, így a kerület vezetésére is.

Ehhez ugyan jó alap lehet az előválasztáson megszerzett 3829 szavazat, de ennyivel még a közelében sem lesz nyáron a polgármesteri széknek, igaz, ez több voksot jelent, mint amennyit 2014-ben, az utolsó olyan választáson sikerült bármely ellenzéki jelöltnek összeszednie, amikor egymásra indultak a polgármester-aspiránsok. Élő Norbertnek, az ellenzéki pártok 2019-es jelöltjének 11 171 szavazatra volt szüksége 40,43 százalék megszerzéséhez, Pokorni pedig vele szemben 16 462 embert tudott az urnákhoz vinni.

Kovács abból a szempontból van jóval könnyebb helyzetben, mint bárki, aki korábban ellenzéki előválasztáson nyert, hogy ennek az előválasztásnak ő diktálta a feltételeit. Az ellenzék belement abba, hogy aki ezt megnyeri, a kerület 12 körzetéből nyolcban állíthat jelöltet. Az MKKP viszont azt is kibulizta, hogy ha nyernek, akkor az ellenzék ne dumáljon bele abba, hogy ők hogyan kampányoltak, bár azt is garantálták, hogy ha Kovács veszít, akkor ők sem fogják ezt megtenni. Igaz, egy ilyen vereség után kétséges, hogy lenne-e kedve bármely pártnak kampánytanácsokat osztogatni az őket háromszoros szavazatmennyiséggel legyőző Kutyapártnak.

Hirdetés
Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.