Egyre több magyar kénytelen saját zsebből finanszírozni a daganatszűrő, illetve a CT és MR diagnosztikai vizsgálatokat, a várólisták ugyanis hetekig, hónapokig elnyúlhatnak. Az önkormányzati megoldások város és vidék között egyre nagyobb különbségeket mutatnak, derül ki a DW Magyar videóriportjából.
A hosszú várólisták, az orvos-és nővérhiány miatt, egyre többen kényszerülnek fizetni a magánellátásért, különösen a daganatos megbetegedések esetében, ahol a gyors diagnózis és korai kezelés megkezdése életeket menthet.
A DW Magyar tudósítói egy nyugat-magyarországi kis településre, Szanyra látogattak el, ahol egy mezőgazdasági vállalkozó, egy volt pajta épületében többszázmillió forint értékű MR-berendezést üzemeltet. Nincs olyan nap, hogy ne állnának sorban a helyiek a vizsgálatokért, miközben azok akár százezer forintba is kerülhetnek. A helyi megkérdezettek azonban elmondják, a hosszú várólisták miatt, ha tehetik, inkább fizetnek.
Ehhez képest éles kontraszt a riport második felében bemutatott rákospalotai önkormányzati rendelő, ahova a fővárosi önkormányzat támogatásával szereztek be és üzemeltetnek egy CT-berendezést. Egyedülálló módon, a súlyos betegséggel diagnosztizált pácienseket, a rendelő munkatársai minden módon segítik, hogy mihamarabb ellátásban és kezelésük megkezdésében részesüljenek.
„Fölhívjuk a beteget, utána megyünk mindenkinek, az időpontokat kijárjuk nekik, hogy minél előbb megkaphassák a kezeléseket”- mondja Dr. Buzna Andrea, a XV. kerületi szakrendelő főigazgatója.
Az Egészséges Budapest program minden budapesti lakosnak biztosít 10 napon belüli CT, vagy MR vizsgálatot. Az elmúlt 3 évben több mint tizenkétezer vizsgálatra került sor, és nagyjából egymilliárd forintba került.
Az Eurostat adatai szerint az uniós országok közül Magyarországon a legmagasabb a daganatos megbetegedések aránya. Évente több tízezren halnak meg rákban, pedig minden negyedik haláleset megelőzhető lenne- derül ki a riportból.