Itthon hvg.hu 2024. március. 21. 12:56

Megszólalt az egészségügyi államtitkár a szülészetek átalakításáról: a nők már nem akarnak futószalagon szülni

Takács Péter szerint társadalmi igényre reagálnak a rendelettel, amelyről a szakmai kollégiumokkal is egyeztettek.

Egy évig tartó szakmai egyeztetés előzte meg a szülészetek tervezett átalakítását – állította Takács Péter egészségügyi államtitkár (képünkön) a HírTV Napi aktuális című műsorában. A Belügyminisztérium államtitkára arra a lapunk által ismertetett rendelettervezetre reagált, mely a jelenleginél alacsonyabb progresszivitású szülészeteket hozna létre, ahova komplikációmentes várandósság esetén kerülhetnének az édesanyák.

Ezeken az osztályokon nem lenne koraszülött intenzív, és neonatológus és aneszteziológus, vagyis altatóorvos és intenzív terápiás orvos sem állna 24 órában rendelkezésre – ha mégis szükség lenne rájuk, 30 percen belül elérhetők lennének. Lényegében ezek az osztályok kevesebb szakorvossal, cserébe több szülésznővel működnének.

Gyökeres átalakításra készül a szülészeteken a Belügyminisztérium

Már zajlik az országban azoknak az intézményeknek a kiválasztása, ahol „bensőséges hangulatú szülészeteken”, kevesebb orvossal, szülésznők jelenléte mellett adhatnának életet gyermeküknek a nők. A koncepció nem új, és sok országban jól működik, de Magyarországon megosztja a szakmát. Kérdés, valóban jobb lesz-e tőle a szülészeti ellátás, vagy a kormány csak a súlyos orvoshiányra keres megoldást.

Takács azt állította, hogy a rendelettel „társadalmi igényre” szerettek volna reagálni. Megfogalmazása szerint a modern nyugati egészségügy kórházgyárakat termelt ki, de a várandósság nem betegség, ráadásul egy speciális helyzet, ahol a kismama „felfokozott lelkiállapotban” van. Közülük sokan idegenkednek a futószalagon szüléstől, de az orvostudomány eddig a betegbiztonságra fókuszált, és nekik nem volt lehetőségük családiasabb, kisebb szülészeteken világra hozni gyermeküket.

Az államtitkár újdonságként utalt arra is, hogy az anyák közül egyre többen szeretnének háborítatlan szülést, ahol a férj vagy más hozzátartozó is bent lehet – igaz, ezek olyan alapfeltételek, amiket már évtizedek óta követelnek a nők.

Mindenesetre erre adnának választ az új, alacsonyabb ellátási szintű szülészetek – vagyis Takács szavai szerint szülőotthonok –, amelyek olyan intézményekben kapnának helyet, ahol évente csak néhány száz szülés van, de kórházi háttér is van mögöttük. Azt az államtitkár már nem tette hozzá, hogy ezek lényegében olyan kisebb, vidéki szülészetek, ahol az elmúlt években sokszor nem sikerült teljesíteni a minimumfeltételeket. Valamint arról sem beszélt, mi lesz azokkal a kismamákkal, akik szeretnék igénybe venni a szülőotthonokat, de nagyvárosban vagy Budapesten laknak, ahol nincs ilyen intézmény.

Takács azt is hozzátette, hogy ha nagyon sok kismama jelentkezik be szülni egy adott napra, akkor a kórháznak kell majd eldöntenie, hogy kit tud vállalni, és előnyt élvez majd az a nő, aki az adott területi ellátásba tartozik.

A Belügyminisztérium tervezetét több szülész-nőgyógyász is élesen bírálta. Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő például azt írta, hogy azzal „a betegbiztonságot nem kímélve ismét visszalépünk egyet a múlt századba”. Véleménye szerint az átalakítás oka nyilvánvalóan az, hogy az utóbbi időben nem egy szülészet volt kénytelen felfüggeszteni tevékenységét neonatológus orvos hiányában.

„A politika ahelyett, hogy felvállalná azt, hogy adott esetben a szülő nőnek többet kelljen utaznia, gyáván odadobja a születendő gyermekek biztonságát. Sajnos szinte garantált, hogy jobb esetben a később figyelemhiányos gyermekek száma fog növekedni a következő években, rosszabb esetben az agykárosodott gyermekek száma, illetve a születés körüli halálozások száma is” – tette hozzá.

A hvg.hu-nak nyilatkozó orvosok szintén amiatt aggódtak, hogy ha szülés közben váratlan komplikáció adódik, és nem lesz azonnal elérhető aneszteziológus vagy újszülöttgyógyász, annak beláthatatlan következményei lehetnek.

Hasonló szülőotthonok egyébként több uniós tagállamban is léteznek, ott azonban más a szülésznőképzés, és szükség esetén szinte azonnal megindul egy orvos a helyszínre.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.