Itthon Kacskovics Mihály Béla 2024. március. 19. 17:51

Vitézy Dávid: Ha minden ötödik Fidesz- és minden ötödik Karácsony-szavazó is támogat, megnyerem a főpolgármester-választást

Kacskovics Mihály Béla
Szerzőnk Kacskovics Mihály Béla

Egyszerre LMP, egyszerre civil, egyik oldalból sem kér, és mindkettővel kész együttműködni. Interjú Vitézy Dávid főpolgármester-jelölttel Fideszről, ellenzékről, Lázárról, de legfőképp Budapestről.

Önkormányzati választások
Friss cikkek a témában

hvg.hu: Kezdjük onnan, hogy egyszerre az LMP és egy egyesület jelöltjeként indul az önkormányzati választáson. Miért van szükség egyikre és másikra? Ha egy párt jelöltjeként indul, akkor miért van szükség az egyesületre, ha pedig adott az egyesület, miért van szükség egyáltalán a pártra?

Vitézy Dávid: Ez egy együttműködés. Sokáig tartott az a folyamat, amíg én eldöntöttem, hogy belevágok, és indulok a főpolgármester-választáson. Ennek több oka volt. Az egyik az, hogy én nem vagyok hivatásos politikus, mióta az országos közlekedéspolitikát elhagytam, nagyrészt szakértőként dolgozom különböző külföldi városokban, Isztambultól New Jersey-ig. Nyilván le kellett zárnom az eddigi életemet, hiszen most teljes egészében Budapestre szeretnék, és fogok is koncentrálni. A másik pedig az volt, hogy mikor az LMP felkért, akkor annak kereteit, hogy mi hogyan tudunk egymással együttműködni, ki kellett találni. Nekem volt sok feltételem. Ezeket az LMP végül mind elfogadta.

hvg.hu: Ezekről mesélne bővebben?

Vitézy Dávid: Az nyilvánvalóvá vált egy ponton, hogy listás választás lesz Budapesten, és az is nyilvánvaló volt, hogy egy ilyen politikai-közigazgatási struktúrában nem elég önmagában a főpolgármester-jelölt személyében állítani egy alternatívát a két nagy országos pártpolitikai tömbnek, a kormány és a Gyurcsány Ferenc körül összpontosuló erőknek, hanem akkor ezt a listán is meg kell tenni,

egy olyan alternatívát állítani, amelyik egyik nagy tömbhöz sem kötődik, hanem Budapesttel foglalkozik.

Ebben nekem az volt a kifejezett elvárásom, hogy a listán többségében végül azok a civil szakemberek legyenek ott, akiket az én egyesületem fog hivatalosan jelölni. Ők a lista hetven százalékát teszik ki. Így tudunk egy világos alternatívát állítani annak a pártpolitikai csatározásnak, amit a két nagy oldal folytat Budapesten, és aminek az az eredménye, hogy minden egyes ügy, a legkisebb, legapróbb kérdések is egy országos pártpolitikai háború részei. Azért ez Budapesten nem volt mindig így. Szerintem ahhoz vissza lehet térni, hogy valóban az érdemi városfejlesztési, működtetési kérdésekről szóljon a fővárosi politika, és ne az legyen, hogy a kormányszóvivő kiáll a Gellért-hegy tetejére gyurcsányozni, és így jelenti be a főpolgármester-jelöltségét. Vagy hogy főpolgármester még a március 15-i beszédében is jóformán kikiáltja Budapestet egy önálló köztársaságnak, az ellenzéki miniszterelnök-jelölti szerepből beszél, és folyamatosan orbánozik.

Szerintem van annak helye, hogy ne gyurcsányozásról, ne orbánozásról, hanem Budapestről szóljon a fővárosi politika.

Nekem van egy nagyon erős meggyőződésem arról, hogy a fővárost irányító, működtető, a főváros legfontosabb ügyeivel foglalkozó nagy cégek igazgatótanácsaiból és felügyelőbizottságaiból száműzni kell a pártpolitikát. Az egy nonszensz, hogy Draskovics Tibor, a Gyurcsány-kormány volt pénzügyminisztere áll elnökként a BKK élén, hogy Gál J. Zoltán, aki pedig szóvivő volt ugyanabban a kormányban, most ott ül a vagyonkezelőben, vagy hogy Papcsák Ferenc volt az előző ciklusban Tarlós István javaslatára a BKK FB-elnöke. Ez tehát nem csak az egyik oldalnak, hanem mindkettőnek gyakorlata.

Reviczky Zsolt

Én azt vállalom főpolgármesterként, hogy csak szakemberek és nem pártpolitikusok fognak ülni ezeken a helyeken, és ezt az LMP-nek is el kellett fogadnia. Ez meg is történt, ezt magukra nézve is elfogadták.

hvg.hu: Világos, de ön szakértőként lép be a politikai térbe. Mit gondol, 2019-ben Karácsony Gergely a szakértői javaslataival nyert, vagy azzal, hogy Orbán Viktorral és a Fidesszel szemben határozta meg magát? Melyik attitűdöt tartja a megválasztása szempontjából jövedelmezőbbnek és a budapesti választóközönséget inkább megszólítónak?

Vitézy Dávid: Ennél egyszerűbb a válasz. 2019-ben főpolgármester-váltó hangulat volt Budapesten. Annak sok eleme volt, nem gondolom, hogy ez önmagában a kormány ellen szólt. Sok vitám volt Tarlós Istvánnal, de azt elismerem, hogy rengeteget tett a városért. A budapestiek váltást szerettek volna.

hvg.hu: Most is érzi ezt a hangulatot?

Vitézy Dávid: Nem csak én érzem, de minden létező közvélemény-kutatásból is az látszik, hogy tízből hat budapesti váltást szeretne. Ennek volt is szerepe abban, hogy úgy gondoltam, ez most egy alkalmas pillanat arra, hogy elinduljak.

Szavaztam Tarlós Istvánra és szavaztam Karácsony Gergelyre is az elmúlt tíz évben.

Azért vagyok csalódott, mert azt vártam ettől az öt évtől, hogy sikerül lezárni és meghaladni azt, hogy kizárólag az egymásra mutogatás, panaszkodás uralja a budapesti politikát, aztán ehhez képest turbófokozatra kapcsoltunk. És nem azt mondom, hogy ezért egyedül a főpolgármester hibás, félreértés ne essék, a kormány legalább ugyanannyira benne van ebben. Szerintem ma a budapesti politika egy országos politikai terep, ahol a kormány és az ellenzék örökös miniszterelnök-jelöltjei küzdenek egymással.

hvg.hu: Önnek ezek szerint nincsenek ilyen ambíciói.

Vitézy Dávid: Nem, biztos, hogy nincsenek. Nem leszek sem miniszterelnök-jelölt, sem nem kéredzkedem föl egyik párt európai uniós listájára sem. Csak Budapesttel szeretnék foglalkozni, és én azt látom, hogy a magyar politikában van arra példa, akár Budapesten belül, hogy valaki nyilvánvalóan ellenzéki, van kritikája a kormánnyal szemben, ugyanakkor világos minden választónak, hogy nekik a saját városuk az elsődleges. És amikor annak érdekében mondjuk a kormánnyal meg kell állapodni, akkor erre képesek. Budapesten ilyen Baranyi Krisztina, vagy Őrsi Gergely, vidéken Botka László. Azt látom a főváros vezetésében, hogy ott nincs meg ez a képesség, hanem minden találkozó, minden kormányzati egyeztetés csak arról szól, hogy a Facebookra majd mit lehet kiírni. Így nem lehet szerintem ezt a várost jó irányba vinni.

Reviczky Zsolt

hvg.hu: Azért önnek van egy elég erős konfliktusa a kormány egyik, Budapest szempontjából kulcspozícióban levő tagjával, Lázár János építési és közlekedési miniszterrel. Rendezné ezt a jövőben a jövőben?

Vitézy Dávid: Az egy sajátos helyzet, hogy az egyik pillanatban még az a kérdés, hogy én mennyire vagyok közel a Fideszhez, a másik pillanatban pedig az, hogy miért nem vagyok velük elég jóban. Vagy akár olyan jóban Lázár Jánossal, mint Karácsony Gergely…

hvg.hu: Úgy gondolja, jóban vannak?

Vitézy Dávid: Ezt ők mondják. Hallgassa vissza a sajtótájékoztatóikat, olyan szép dolgokat mondtak egymásról!

Tarlós István rólam sosem mondott olyan szép dolgokat, mint amiket Karácsony Gergely mondott Lázár Jánosról, de ezzel együtt tudok élni.

Lázár János, ha tehetné, minden létező fővárosi fejlesztési forrást a Mezőhegyesi Ménesbirtokra irányítana. Azt gondolom, hogy benne tényleg nagyon mélyen él az a meggyőződés, hogy Budapestet nem szabad fejleszteni. Én ezzel minden porcikámmal, minden sejtemmel szemben állok. Ezt tudván, ha a budapestiek megválasztanak, akkor Lázár János nem teheti azt meg, hogy ne üljön le velem egy asztalhoz. 2014-ben onnan indultunk, hogy Lázár mint Miniszterelnökséget vezető miniszter azt képviselte, hogy Budapest egy kanyi vasat ne kapjon az uniós forrásokból. Majd több hónapos tárgyalások útján, ahol Tarlós István nyilván néha elment a nyilvánosságig is, elértük, hogy például a 3-as metró felújítására legyen pénz. Abban hiszek, hogy kellő felkészültséggel, erőteljesen képviselve a budapestiek érdekeit még Lázár Jánost is lehet jobb belátásra bírni.

Reviczky Zsolt

hvg.hu: A közelmúltban tárgyalt Lázárral? Tájékoztatta arról, hogy elindul?

Vitézy Dávid: Nem tartunk kapcsolatot egymással jelenleg.

hvg.hu: Ezt elsősorban a beruházások miatt kérdezem. Ön arról beszél, hogy új beruházásokat szeretne Budapestre hozni. Ilyenekre viszont a Fővárosi Önkormányzatnak nincs pénze. A kormánynak van, az Európai Uniónak van, ezek a pénzek pedig Lázár Jánoson keresztül tudnak érkezni.

Vitézy Dávid: Azért egy főpolgármesteri ciklus ötéves, mire a főpolgármester hivatalba lép, kevesebb, mint másfél év lesz hátra a parlamenti ciklusból. A főpolgármesternek együtt kell dolgoznia a 2026 utáni kormánnyal, akár olyan színezetű lesz, mint a mostani, akár más. Az pedig elég valószínű, hogy a miniszteri struktúra még akkor is változni fog, ha a jelenlegi kormánypártok maradnak hatalomban. De egy új, most még ellenzéki kormánnyal is együtt fogok működni. Azt gondolom, hogy nem Lázár Jánoshoz igazítanám Budapest fejlesztéspolitikáját, hanem fordítva:

megpróbálnám Budapest fejlesztési céljaihoz igazítani Lázár János politikáját.

hvg.hu: Beszéljünk egy picit a Fővárosi Közgyűlésről. Az kicsit elrugaszkodottnak tűnik, hogy az LMP-nek többsége lehetne. Vagyis vagy egy DK, vagy egy Fidesz vezette tömb lesz domináns. Hogyan tudna velük együtt dolgozni azután, hogy nagyon erős kritikákat fogalmaz meg most mind a két oldal felé.

Vitézy Dávid: Nem vagyok hivatásos politikus, tehát nem mondok olyat, hogy mindenképpen többségünk lesz. Arra viszont felhívnám a figyelmet, hogy ha valaki azon aggódna, hogy ha rám adja le a szavazatát, és hisz abban a vízióban, amit én képviselek, akkor a legjobban teszi, ha arra a listára szavaz, amit én fogok vezetni. Nyilvánvaló, hogy a Fővárosi Közgyűlésben sokkal nagyobb lesz az együttműködési kényszer, mint korábban a listás szavazás miatt. De nem számítok arra, hogy akár a Fidesznek, akár a DK-nak többsége lenne az új közgyűlésben. Az látszik, hogy az egész országban nő azoknak a szavazóknak a száma, akik nem elégedettek azzal a két politikai ajánlattal, amit a hivatásos ellenzék és a Fidesz megfogalmaz számukra. Ebből azt gondolom, hogy lesz egy olyan választói tömb, amely egyik oldalhoz sem kötődik.

Ha a minden ötödik Fidesz-, és minden ötödik Karácsony-szavazó úgy dönt, hogy rám szavaz, akkor megnyerem a főpolgármester-választást.

hvg.hu: Ha jól értem, ez azt jelenti, hogy mindkét tömbbel kész az együttműködésre.

Vitézy Dávid: A város érdekében igen. Abban a kormányzati logikával, hogy ne fejlődjön Budapest, nem leszek partner. És az ellenzékkel sem abban, hogy lájkbajnokságról, panaszkodásról és egymásra mutogatásról szóljon a fővárosi politika. Ha ezeket félretesszük, és a város fejlesztéséről lesz szó, akkor együtt lehet működni. Szerintem a főpolgármester akkor jár el helyesen, ha kész az együttműködésre a közgyűléssel. Engem ebben Budapest érdeke fog kizárólag mozgatni és nem az országos pártpolitika. Szerintem ebben hozok egy alternatív ajánlatot ahhoz képest, amit akár a kormányszóvivő, akár a hivatalban lévő főpolgármester megtestesít.

Reviczky Zsolt

hvg.hu: Mi történik akkor, hogyha nem nyer? Listavezetőként beül a közgyűlésbe, vagy ha felkínálnak önnek egy pozíciót, akár főpolgármester-helyettesit, akár a BKK vezérigazgatói székét, elfogadja-e?

Vitézy Dávid: Ezt Karácsony Gergelytől is megkérdezi?

hvg.hu: Ha lesz rá alkalmam, mindenképpen.

Vitézy Dávid: Kíváncsian várom. Meghoztam a döntést, hogy befejezem azt a szakértői munkát, amit eddig végeztem. Budapest szolgálatára adom a fejem, és megpróbálom azt a tudást, azt a tapasztalatot, amit az elmúlt húsz évben közlekedési aktivistaként, BKK vezetőként, BFK vezetőként gyűjtöttem, azt Budapest javára fogom fordítani. Így ha listavezetőként bekerülök a Fővárosi Közgyűlésbe, akkor végig fogom szolgálni ezt az öt évet, bárhogy is alakul a főpolgármester-választás. Viszont nem azért indulok el, hogy majd itt valami oldalvízen összejöjjön nekem valami B-forgatóköny. Egyértelműen azért indulok ezen a választáson, mert szeretném megnyerni, és úgy gondolom, hogy erre van is reális esélyem.

hvg.hu: Fideszezzünk! Rengeteg lehetséges forgatókönyvet hallottunk, már tavaly is volt, aki arról beszélt, hogy elindul ön, elindul Szentkirályi Alexandra, majd valamelyikük egyszer csak visszalép a másik javára. Ha Szentkirályi rántaná el a kormányt, elfogadná a Fidesz támogatását?

Vitézy Dávid: Egy ideig az ment, még maga Tarlós István is erről beszélt, hogy a Fidesz már nem is indít jelöltet, hanem beáll mögém. Nyilvánvalóan kiderült, hogy nincs így. Nem számítok arra, hogy ilyen változások lesznek. Azt tudom mondani, hogy az én nevem mellett két logó lesz: a civil szervezeté, ami engem jelöl és az LMP-jé. A budapestieknek szerintem arra érdemes felkészülni, hogy három, és nem kétféle komoly ajánlat közül tudnak választani, ezen a főpolgármester-választáson. Arra számítok, hogy ez így fog maradni. Csak azt tudom mondani, hogy visszalépés ügyben igazán a főpolgármester lehet az illetékes. Ő már egyszer váratlan pozícióban, egy villamos érkezésére hivatkozva visszalépett az előválasztáson. Én biztosan nem fogok visszalépni senkinek a javára.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.