Itthon hvg.hu 2024. március. 15. 17:06

Magyar Péter 12 pontos programot hirdetett, minden politikai oldalnak odaszúrt, és mindenkit vár a formálódó pártjába - összefoglaló a beszédéről

Az 1848-as események felidézésével indította március 15-i bemutatkozó beszédét Magyar Péter az Andrássy út elején. Azt mondta, eleinte senki nem vette komolyan a márciusi ifjakat, kinevették őket szerte Európában. Ők azonban hittek az igazukban, tudták, a legnehezebb út az első lépéssel kezdődik. Aztán néhány napon belül a nemzet melléjük állt, Európán végigsöpört a forradalom lángja. A korrupt rendszer végül leverte a forradalmat, de már sohasem lehetett visszazárni a palackba a kiszabadult szabadság szellemét.

Mindenki jöhet, aki magyar

Magyar azt mondta, az 1848-as forradalmárok példát mutattak összetartásból, pedig a résztvevők leképezték a nemzetet. Voltak köztük katolikusok, reformátusok, evangélikusok, ortodoxok, ateisták, zsidók, rojalisták, köztársaságpártiak, liberálisok, konzervatívok, a magyarok mellett küzdöttek rácok, tótok, svábok, románok. Kossuthot és Széchenyit sok tekintetben egy világ választotta el, de ők is és mások is bizonyos nemzeti minimum mentén együtt tudtak dolgozni,

a cél pedig a szabad, európai, modern, szuverén Magyarország létrehozása volt.

A bátorságon túl példát mutattak összetartozásból is. Az összekötő kapocs a magyar nemzethez tartozás, és nem szabad elveszíteni a reményt, nem szabad elfogadni, hogy valamin nem lehet változtatni, mondta. “Mutassuk meg, hogy mi polgári demokraták, szociáldemokraták, liberálisok, konzervatívok, elsősorban magyarok vagyunk. Mutassuk meg, hogy közösen képesek vagyunk megváltoztatni hazánk jövőjét, modern polgári Magyarországot építeni. Magyarország nem a Rogán Antalok, Tiborcz Istvánok, nem az oligarchák, nem is a Döbrögik országa. Hanem a Hunyadiak, Arany Jánosok, Márai Sándorok és Lúdas Matyik hazája.”

“Mondjuk ki, hogy semmi sem mehet úgy tovább, mint az utóbbi 30 évben. Morális, politikai, gazdasági válság van Magyarországon. Megingott a bizalom a 30 éve irányító teljes politikai elitben. A magyar emberek már nem hisznek az országot saját hűbérbirtokukként kezelő kormánynak, a kompromittálódott ellenzéknek. Nem kérnek a megosztottságból. A mesterségesen létrehozott árkok csak a hatalomgyár működését, a vagyon haveri, családi átjátszását hivatott elfedni”, mondta Magyar.

Korrupcióellenes harc

Magyar Péter ezután arról beszélt, hogy több tízezermilliárd forint EU-s pénz érkezett. Annyi, amennyinek a feléből újjáépítették Németországot a háború után, de Magyarország egy évtized alatt az EU második legszegényebb és a legkorruptabb országa lett. “Kialakult egy kör, ahova csak százmilliárdos vagyonnal lehet bekerülni. Összefonódik a politika és a gazdaság. Szállodák, cégek, Balaton-part, autópályák, repülőtér.”

Szerinte a kormány a multik összeszerelő gyarmatává silányítja az országot. Olyan cégeket csábítanak az országba, amelyeket nem érdekel a környezet, a föld, levegő, víz tisztasága, csak a profit. “Nem fogjuk hagyni, hogy pillanatnyi haszonszerzés miatt kiárusítsák gyermekeink, unokáink jövőjét” , mondta, amit “Nem hagyjuk!” skandálással fogadott a tömeg.

Magyar Péter azzal folytatta, hogy ez az utolsó hétéves EU-s ciklus, amiben érdemi támogatást kaphatunk, és kettőt már elpazaroltuk. Ha ezeket a pénzeket sem tudja a kormány jól felhasználni, akkor Magyarország végképp a legszegényebb országok között marad, a leggazdagabb oligarcharéteggel, mondta.

Hol a pénz? Magántőkealapokban, jachtokban, külföldi számlákon. Ezért az első lépésnek annak kell lennie, hogy Magyarország csatlakozik az európai ügyészséghez, mondta.

Megerősítjük EU-s pénzek felhasználásának ellenőrzését, leváltjuk a legfőbb ügyészt.

Családok, demográfia

Orbánéknak fontos a családok támogatása, folytatta Magyar. Ennek ellenére tavaly született legkevesebb gyerek a rendszerváltás óta. Hiányzik a több százezer külföldre távozó honfitárs, az itt megszületett magyar gyerekek tízezrei. Visszafordíthatatlanná válik Magyarország elöregedése, 20-30 év múlva a vidék falvai elnéptelenednek, mondta. Ahhoz, hogy a fiatalok megfontolják a gyerekvállalást, először saját jövőjükben kell bízniuk. Békés, élhető ország kell, ahol stabilitás és kiszámíthatóság uralkodik, inspiráló jövőképpel.

A szülés körülményei is kiemelten fontosak, folytatta. “Mit tett a kormány? Eltörölte a szabad orvosválasztást. Őszülő halántékú, pocakos férfiak döntöttek erről, semmibe véve a nők akaratát. Jó példa ez arra, hogy a családpolitika a kormánynak a legfontosabb terület, de csak romló számokat, fogyó magyarságot tudnak felmutatni. Olyan szabályozást, életlehetőséget kell kialakítani, ahol a fiatalok akarnak és mernek gyereket vállalni”, mondta. Ehhez az alábbi lépéseket ígérte:

Grandiózus bérlakásépítés, a szülés körülményének optimalizálása, az anyák munkaerőpiaci visszatérésének segítése, a jövőbe vetett hit visszaállítása.

Oktatás és egészségügy

Az oktatás és az egészségügy két másik kulcskérdés, mondta, ezekben szerinte azonnali és radikális változás kell. A fideszes érdekkörben lévő iskolai étkeztetés vállalhatatlan minőségű, a magyar fiatalok a legelhízottabbak. Követeljük az oktatási rendszer reformját, szakmai szervezetek bevonását, mondta.

Szerinte sok dolog nem a pénzről, hanem az odafigyelésről, jószándékról szól. Aki oktatási államtitkárként nem képes belátni, hogy nem a poroszos oktatási modell, nem a késő estig tartó leckeírás szolgálja a gyerekeink érdekét, az alkalmatlan a feladatára, mondta. Ezért az “új kormány” egyik kiemelt feladata lesz az oktatás szabadságának, tanárok megbecsültségének visszaállítása. Kreatív, felszabadult, kritikai szemléletmódra képező oktatás kell.

A második lépés az önálló oktatási és kulturális minisztérium, ígérte.

Szerinte az egészségügyi és szociális szférában áldatlan állapotok uralkodnak. Alulfizetett ápolók, túlterhelt orvosok, a jólképzett orvosok külföldre távozása, a megelőző szűrések, egészségeséletmód-kampány hiánya. “A 24. órában vagyunk, az egészségügy átalakítása, az orvosbárók leváltása nem várhat”, mondta.

Hogy az új kormánynak honnan lesz anyagi forrása erre?

“Ha a rogáni propagandára pár év alatt elköltött 1309 milliárd forint benne marad a kasszában, az jó alapot teremt”,

mondta.

Plusz források mellett elengedhetetlen az egészségügyi és szociális minisztérium felállítása, mondta. Az életvégi ápolásban áldatlan állapotok vannak, és az eutanázia is idetartozik, mondta. Szerinte Karsai Dániel küzdelméből mindenki értesülhetett a kérdés etikai és jogi aspektusairól. “Mi azt mondjuk, hogy a társadalmi viták és valódi konzultációk pont azért lennének hasznosak, ne néhány képviselő mondja ki a végső szót, hanem mindenki véleményt nyilváníthasson.”

Világossá vált, gyermekvédelmi rendszer működésképtelen, alulfinanszírozott. Kormány nem garantálta védtelen gyermekek biztonságát, nem beszél finanszírozásról, odáig sem jutottak el, bocsánatot kérjenek bicskei áldozatoktól.

EU, NATO: kritikusan, de együttműködve

A szomszédban szörnyű háború dúl, az egyetlen támogatandó álláspont, hogy ebből ki kell maradni, és segíteni kell menekülteket, kanyarodott rá a külföldi szövetségek témájára. “Ki kell mondani, hogy az agresszor Oroszország, jogos Ukrajna területvédő harca. De nem nézhetjük el magyar kisebbségek jogainak korlátozását”, mondta.

Hazánk ismételten megbízható NATO-szövetségesnek kell számítson, őszinte beszédre van szükség, nem attól fog véget érni a háború, hogy a politikusok naponta tízszer kiírja a Facebookra, hogy “Legyen béke már!”.

Szerinte a környezetünk pusztítása is fenyeget, mert a Fidesz leépítette a környezetvédelmet. “Megakadályozták, hogy az akkumulátorgyáraknál érdemi szakmai vita legyen, a helyiek tájékoztatást kapjanak. Minimum, hogy a legszigorúbb EU-s előírások betartásra kerüljenek, független hatóságok ellenőrizzék a szabályok betartását”, mondta.

Magyar az EU és Magyarország kapcsolatáról úgy vélekedett, hogy téves az az ellenzéki felfogás, hogy Brüsszel fagyassza be a forrásokat. “Értem, miért mondják. Mert korrupció van. De ezeknek a pénzeknek be kell jönni, különben lemaradunk. Nem lobbizhatunk az EU-s forrás befagyasztásáért, ehelyett az EU-s források felhasználásának hatékony ellenőrzése, felelősségre vonás kell”, mondta. Arról is beszélt, hogy nyolc évig volt a kormány brüsszeli diplomatája, “láttam, igaz, hogy a 20 éve csatlakozottakkal szemben kettős mérce van Brüsszelben. A képviselőknek a magyarok érdekében kell dolgozni, kritikusan de konstruktívan kell működni”, mondta

“Európaiak vagyunk, szeretnénk maradni, ennek a klubnak vagyunk a tagjai. Mindent a népért, mindent a néppel együtt, semmit a népről a nép feje felett, ez a demokrácia. Demokrácia nélkül lehet élni, csak kevésbé érdemes”, mondta.

Itt a Talpra Magyarok közössége, és jön a párt is

Bármennyire is leépítette a Fidesz a demokrácia és jogállamiság alappilléreit, bebetonozta a kádereket, ment el propagandára 100 milliárd, “higgyétek el, a Fidesz választásokon legyőzhető”, mondta, majd az “Azért a víz az úr” verssorokat idézte a Föltámadott a tengerből.

Szerinte ha a választók látnak valós, zsarolhatatlan, őszinte, egyenes, szélsőségektől mentes politikai erőt, el fogják hinni, hogy a kétosztatú váltógazdálkodás, politikai mocsár után van remény a változtatásra, gyorsabban, mint gondolnák.

“Látni kell, hogy a jelenlegi politikai helyzet fenntartása a hatalomgyár és a kompromittálódó ellenzék érdeke, hogy a vagyon haveri és családi kézbe játszását folytathassák.”

Magyar azt mondta, az ajánlata az, hogy létrehozza a középen álló politikai erőt, leszámolva a szekértábor logikával, amelyhez csatlakozhat minden jószándékú magyar ember. “A mai napon útjára indítjuk a Talpra Magyarok közösségét, hamarosan bejelentem az ehhez kapcsolódó pártot, amellyel visszavesszük hazánkat, jelképeinket, felépítünk egy Magyarországot, melyben mindenki egyenlő, minden magyar ember szava számít”. Minden a hiten és elszántságon múlik, vélekedett, majd Kennedyt idézett: “Ne azt kérdezd, mit tehet érted a haza, hanem azt, hogy te mit tehetsz a hazáért.”

12 pont

Magyar meghirdette a nemzeti minimumot, vagyis felsorolta az ígéreteit:

  1. Egészségügy rendbetétele, pluszforrások biztosítása
  2. Oktatás szabadságának visszaállítása, tanárok megbecsültségének visszaállítása, a kor követelményeinek megfelelő oktatás
  3. Környezetvédelem és a fentarthatóság prioritásként kezelése
  4. Közpénzes propaganda megszüntetése, közmédia függetlensége
  5. A kétharmados szavazással bebetonozott pártfunkcionáriusok menesztése. Köztársasági elnök, Alkotmánybíróság, Állami Számvevőszék, KEHI satöbbi.
  6. Ügyészségek függetlenségének, politikai befolyásolástól mentes működése. hatékony, gyors igazságszolgáltatás.
  7. Korrupció elleni zéró tolerancia, Európai Ügyészséghez való azonnali csatlakozás
  8. Nemzeti érdekeket figyelembe vevő, szuverenitást védő, konstruktív párbeszéd az EU-val és a NATO-bal
  9. Nemzeti vagyon közérdekű alapítványokba való átjátszásának felülvizsgálata, leállítása
  10. Olyan gazdasági és életkörülmények biztosítása, hogy a fiatalok ne menjenek Nyugatra, a kint lévők hazajöjjenek. Valódi demográfiai fordulathoz szükséges döntések, bérlakásépítés
  11. Kis- és középvállalkozások, a gazdák védelme és támogatása
  12. Nyugdíjasok emberhez méltó életének biztosítása, a perifériára szorultak és beteg gyermekeiket egyedül nevelő családok támogatása

Magyar a beszéde végén azt mondta, nem ígér örök életet, ingyen sört, de nem vár vért, verejtéket, könnyeket sem. “Egymásban bízva, tégláról téglára építünk új hazát, ahol jó megszületni, élni, gyermeket nevelni”.

“Mai naptól él a Talpra magyarok közösségének honlapja, hamarosan az önkénteseink is csatarendbe állnak, elkezdünk pártként funkcionálni. Ha éreztek erőt és elszántságot, szeretettel várunk benneteket”, biztatta a jelenlévőket. A beszéd a Nemzeti Dal “esküszünk, esküszünk” refrénjével zárult.

Hirdetés
Gazdaság Fülöp István 2024. december. 27. 12:00

Egy friss tanulmány példákkal bizonyítja, hogy terel, elhallgat és valótlanságokat állít a kormányzat és az akkugyárak is a kockázatokról

„Iparbiztonsági kockázatok a magyar akkumulátorgyártásban és az ezzel kapcsolatos kommunikáció” címmel átfogó elemzést tett közzé Éltető Andrea, a KRTK Világgazdasági Intézetének tudományos főmunkatársa, amelyben a magyar akkumulátoriparral kapcsolatban rámutat az iparbiztonsági kihívásokra, a lakossági tájékoztatás hiányosságaira és a civilek elhallgattatására is.