Hiszen nemcsak egy bentlakásos otthonban, vagy nevelőszülőknél érhet abúzus gyereket.
Az összes, gyerekekkel foglalkozó intézményre, iskolákra, kollégiumokra, egészségügyi intézményekre is ki kell terjeszteni a szabályozást, hiszen nemcsak egy bentlakásos otthonban, vagy nevelőszülőknél érhet abúzus gyereket – mondta Herczog Mária szociológus a Népszavának, miután kiderült, hogy a kormány mégis kiterjesztené az egyházi fenntartású gyermekvédelmi intézményekre is azt, hogy az ott dolgozó intézményvezetőknek kötelező legyen a pszichológiai alkalmassági vizsgálat.
A szakember szerint nemcsak erre, hanem képzésre, széles körű konzultációra a szakemberekkel, szakmai szervezetekkel, a gyerekek véleményének megkérdezésére is szükség lenne. Mint mondta, a kormányrendeletben előírt, kizárólag a gyermekvédelmi intézmények vezetőre vonatkozó pszichológiai vizsgálat helyett ezt kellene tennie a kormánynak, ha komolyan gondolná a gyermekvédelmi rendszerben lévő hibák megoldását.
Herczog korábban a hvg360-nak, úgy fogalmazott, hogy az alkalmassági vizsgálatok abban a naiv formában, hogy mielőtt felvesznek valakit, megnézik, hogy valaki nem pedofil-e, nem működnek. „Ez nem ilyen egyszerű, arról nem beszélve, hogy a személyiség alakul, és azt nem tudjuk, hogy az illető hogyan fog viselkedni mondjuk 10 év múlva egy krízis hatására” – fogalmazta meg Herczog az aggályait, aki szerint olyan alkalmassági tesztet lehetne bevezetni, ami arra fókuszál, hogy az illető erőszakos-e, milyen a nevelési elvekkel rendelkezik, hogyan gondolkodik a testi fenyítésről, verbális abúzusról stb.